پیکر شهید «فرمانده حیدر» امروز در تهران تشییع می‌شود

سرویس ایثار و مقاومت جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، شهید محمد جنتی اهل روستای «دیزج خلیل» از توابع شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی بود. او نوزدهمین شهید مدافع حرم استان آذربایجان شرقی است. سال ۹۲ راهی سوریه شد و حدود چهار سال در جبهه مقاومت سوریه و عراق حضور فعال داشت. جزو اولین مستشارانی بود که برای مقابله با تروریست‌های تکفیری وارد جبهه شد و در مناطق مختلفی از جمله دمشق، حلب و حماه حضور داشت و چندین بار در درگیری با تروریست‌ها مجروح شده بود. استعداد بالایی در فرماندهی نیرو‌ها داشت و به خاطر اخلاق حسنه‌اش، افراد زیادی را جذب خود کرده بود و از محبوبیت بالایی میان نیروهایش برخوردار بود. بسیار متواضع بود و تا زمان شهادت نزدیکانش هم نمی‌دانستند که فرماندهی گروه‌های مقاومت را بر عهده داشته است. محمد جنتی نهایتاً در ۱۶ فروردین ۹۶ در حماه سوریه منطقه تل ترابی به شهادت رسید و همچون حضرت عباس (ع) سر و دستش را فدا کرد. پیکر مطهر او در منطقه ماند و مدتی در شمار شهدای جاویدالاثر مدافع حرم قرار گرفت. بعد از اعلام خبر شهادت حاج حیدر در منطقه مزار یادبودی برایش در قطعه ۲۶ گلزار شهدای بهشت زهرا (س) ایجاد شد.
حالا بعد از گذشت دو سال طی عملیات تفحص پیکر شهدای مدافع حرم در مناطق سوریه، پیکر این شهید نیز کشف شده و به کشور بازگشته است. هویت پیکر او از طریق آزمایش DNA شناسایی شده است. سردار سلیمانی درباره این فرمانده شهید گفته بود: «حیدر یکی از بهترین‌هایم بود.»
با حمله تکفیری‌ها به سوریه و در خطر قرار گرفتن حرم حضرت زینب (س)، طلاب و جوانان پاکستانی بسیاری بودند که می‌خواستند برای دفاع از حرم عقیله بنی‌هاشم که در فرهنگ آن‌ها حضرت زینب (س) «ثانیه زهرا» نامیده می‌شود، به سوریه بروند، اما به علت حساسیت‌ها و تمرکز سرویس اطلاعاتی پاکستان روی شیعیان، این امکان به راحتی فراهم نبود. در زمستان سال ۹۲ اجتماعی را در تهران برپا کردند و نام «زینبیون» را برای خود برگزیدند. اولین گروه از رزمندگان و مجاهدان زینبیون ابتدای سال ۹۳ عازم سوریه شدند و در جبهه مبارزه علیه تروریست‌ها حضور پیدا کردند.
آزادسازی حلب، نبل و الزهرا، تدمر، حماه و حاشیه دمشق از جمله مناطقی بود که رزمندگان زینبیون نقش مهمی در آزادسازی و تثبیت آن مناطق داشتند. رهبر انقلاب نیز در پیامی به مدافعان حرم پاکستانی به موضوع رشادت آن‌ها اشاره کردند و فرمودند: «سلام من را به مدافعین حرم پاکستانی برسانید. زینبیون خیلی خوب می‌جنگند. خیلی خوب مجاهدت می‌کنند. سلام من را به پدر‌ها و مادر‌ها و خانواده‌های‌شان برسانید.»‌
چهارم بهمن ماه سال ۹۷ که خزانه‌داری امریکا چندین مجموعه را به اتهام ارتباط و همکاری با جمهوری اسلامی ایران در فهرست تحریم قرار داد، نام لشکر زینبیون در کنار رزمندگان فاطمیون افغانستانی در این فهرست قرار داشت.