کفاشیان: شاید منظور تاج از قرارداد بد کی‌روش همانی است که خودش بست!

باز هم علی کفاشیان و باز هم مدیریت در ورزش؛ این‌بار در لیگ دسته اول فوتبال. بعد از انتخابش به‌عنوان رئیس هیات‌مدیره باشگاه مس کرمان، خیلی‌ها بازگشت او را به فوتبال ربط دادند اما رئیس سابق فدراسیون فوتبال این‌بار قرار است با ریاست هیات‌مدیره در باشگاه مس، به مجموعه ورزش این باشگاه با حضورش و مشورت‌هایش کمک کند. این موضوع بهانه‌ای شد تا بعد از مدت‌ها سراغ علی کفاشیان برویم و با او گفت‌وگویی را ترتیب دهیم. هرچند موضوعات دیگری نیز برای پرس‌وجو از وی وجود داشت. از اظهارات تاج در نشست خبری درخصوص قرارداد کی‌روش گرفته تا عملکردش درباره دوران جدید تیم ملی و هرج‌ومرج داخلی در لیگ. گفت‌وگوی «فرهیختگان» را با کفاشیان در ادامه می‌خوانید.

از بازگشت به ورزش و حضور در هیات‌مدیره باشگاه مس صحبت کنید. البته برخی نوشته بودند که به فوتبال بازگشته‌ام اما این‌طور نیست و مس کرمان مجموعه ورزش کشور را شامل شده و در بسیاری از رشته‌ها تیمداری می‌کند. درواقع از من خواستند به خاطر تجربه مدیریتی که دارم به این باشگاه کمک و تجربیاتم را منتقل کنم که من هم گفتم چشم و امیدوارم تجربه‌ای را که از مدیریت در فوتبال به دست آورده‌ام در مجموعه ورزشی دیگر خرج کنم. واقعا این تجربیات حیف بود و مقرر شد حالا که از بنده این درخواست را داشته‌اند، این امر را بپذیرم و به این مجموعه کمک کنم.

در هر صورت خلأ حضور شما در ورزش کشور احساس می‌شد و البته مس کرمان چون تیم فوتبال خوبی دارد، خیلی‌ها فکر کردند به فوتبال بازگشته‌اید. درست است. مس در بسیاری از شهرها به جز کرمان تیمداری می‌کند و قدم‌های بزرگی برداشته است. این باشگاه قدم‌های بزرگی برداشته و باید به هم کمک کنیم تا این باشگاه به سرمنزل مقصود برسد. ضمن اینکه رشته‌های فعال دیگری هم دارد. از سوی دیگر این باشگاه استادیوم‌های خوبی ساخته که کمتر باشگاهی از این امکانات بهره می‌برد. به نظرم در این باشگاه نباید فقط به فوتبال فکر کنیم بلکه باید به توسعه ورزش در استان کرمان فکر کنیم، در کنارش فوتبال هم رشته محبوبی به شمار می‌رود که مردم این شهر به آن علاقه خاصی دارند. بنابراین باید همه تلاش‌مان را بکنیم اما فقط هدف‌مان فوتبال نیست بلکه کل ورزش استان است.
  حتما برای دوومیدانی هم برنامه‌های ویژه‌ای دارید. سعی می‌کنیم این رشته را هم در مس کرمان تشکیل و توسعه دهیم و دوندگان خوبی را معرفی کنیم.

با رئیس سابق فدراسیون فوتبال نمی‌توان صحبت کرد ولی درخصوص تیم ملی از وی سوال نکرد. دوران جدید تیم ملی با ویلموتس را چطور می‌بینید؟ بازی تیم ملی با سوریه و کره‌جنوبی را دیدید؟ نه، بازی‌ها را ندیدم اما نتیجه آن را فهمیدم.

در بازی اول برای حضور در ورزشگاه از شما دعوت نشده بود؟ در هر صورت این دیدار دوستانه بود و زیاد اهمیتی ندارد. ان‌شاءالله در بازی‌های اصلی به ورزشگاه می‌روم. با این حال همچنان پیگیر نتایج و آخرین وضعیت تیم ملی هستم.

درخصوص ویلموتس چه نظری دارید؟ باید از این مربی حمایت کنند تا ان‌شاءالله همراه با تیم ملی موفق باشد و بتواند به‌خوبی تیم ملی ایران را راهبری کند. قطعا اول کارش است و باید به او فرصت داد. یعنی اگر ابتدای کار نتیجه خوبی نگرفت، باید به او مهلت داد تا بتواند کارش را انجام دهد.

تحلیل‌ها نشان می‌دهد او را مربی خوبی برای ایران می‌دانند که دنبال بازی‌های تماشاگرپسند است. با یک برد و یک تساوی نمی‌توان از الان درخصوص این مربی نظر داد و او را از الان مربی بزرگ یا کوچکی دانست. از الان برای قضاوت برای عملکرد ویلموتس بسیار زود است. معتقدم 8-7 ماه یا یک سال باید به ویلموتس فرصت داد تا بتوانیم یک ارزیابی دقیق از کار وی به عمل بیاوریم، اما امیدوارم او با این تیم ملی و بچه‌های خوبی که داریم موفق عمل کرده و نتایج خوبی بگیرد.

 صحبت‌های آقای تاج در نشست خبری را خواندید؟ خیر؛ چطور؟

درخصوص مطالبات کی‌روش این‌طور گفت که «او قراردادی داشت که وقتی آمدم جاری و ساری بود، این قرارداد مطمئن نبود.هرکسی وسط کار دیگری را حذف می‌کرد، چه ما کی‌روش را و چه او ما را، باید یک میلیون و ۶۰۰ هزار یورو پرداخت می‌کردیم. آدم عاقل به این نتیجه می‌رسد که این شرایط عادی نیست و باید به طراحی سیستم جدید روی بیاوریم.» ماجرا از چه قرار بود و از این صحبت‌ها چطور می‌توان برداشت کرد؟ برداشتم را نمی‌دانم! اما قرارداد بعدی را خود آقای تاج بستند و شاید آن را می‌گویند بد بسته شده بود! چون قرارداد کی‌روش در زمان ما تا جام‌جهانی بود و بعد از این رقابت‌ها تمام شده بود و بعد دوباره تا جام ملت‌های آسیا تمدید شد که دیگر آن به ما ربطی نداشت.

چند هفته پایانی لیگ برتر به قدری چالش و جنجال داشت که همه را فوتبال‌زده کرده بود. چه کسی مقصر این اوضاع است؟ روی این موضوع تحلیل خاصی ندارم. در هرصورت این اتفاقات افتاده و باید مدیریت شود و همه دستگاه‌ها باید با هم همکاری کنند تا این اتفاقات دیگر رخ ندهد.

اینکه بازی‌ها بخواهد بدون تماشاگر باشد راه‌حل خوبی است؟ نمی‌دانم! ان‌شاءالله درست می‌شود.