معاون رئیس جمهوری: وابستگی بودجه به نفت دو سوم کاهش یافته است

معاون رئیس جمهوری گفت: از مجموع 148 هزار میلیارد تومان منابع نفتی موجود در بودجه سال جاری دو سوم آن را از بودجه امسال خارج کرده‌ایم و به همین میزان وابستگی کشور به نفت کاهش یافته است.
محمد باقر نوبخت شامگاه پنجشنبه پس از حضور در جلسه شورای توسعه و برنامه‌ریزی خراسان رضوی در جمع خبرنگاران افزود: منابعی که از فروش نفت در بودجه پیش‌بینی شده بود حدود 148 هزار میلیارد تومان بود اما برای اینکه بودجه را از نوسانات قیمت نفت و صادرات آن خارج کنیم الان در بهترین شرایط، وابستگی بودجه سال جاری به نفت را به حدود 55 هزار میلیارد تومان کاهش داده ایم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر تداوم کاهش وابستگی به نفت در بودجه سالهای آینده کشور ادامه داد: اصلاح ساختار بودجه در محورهای ایجاد درآمدهای پایدار به جای نفت، صرفه جویی در هزینه‌های موجود، ثبات سازی اقتصادی و تقویت جایگاه نهادی بودجه و ارتباط بودجه با سایر دستگاه‌ها پیگیری می‌شود.
معاون رئیس جمهوری گفت: 24 برنامه برای کاهش و در حقیقت قطع وابستگی کشور به بودجه نفت در نظر گرفته شده است که 11 برنامه در سال جاری و 13 برنامه نیز در سال آینده عملیاتی خواهد شد و برنامه‌های یاد شده درحال حاضر در پایگاه اینترتی سازمان برنامه و بودجه بارگذاری شده است و امیدواریم کارشناسان نظرات خود را در این خصوص به ما منعکس کنند تا از نظرات آنها در شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جهت تصویب برنامه‌های یاد شده بهره‌برداری کنیم.
نوبخت ابراز امیدواری کرد با ادامه همین روند طی سالهای آینده وابستگی بودجه کشور به نفت به طور کامل از بین برود.
وی همچنین به دو سفر رئیس جمهوری به خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: مصوبات سفر نخست دو هزار میلیارد تومان بود که بالغ بر دو هزار و 400 میلیارد تومان پرداخت شد، البته برخی طرح‌ها به جهات متعدد هنوز نیازمند مساعدت‌های مالی است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سفر اردیبهشت ماه سال قبل رئیس جمهوری نیز طی مذاکرات و تفاهم‌های صورت گرفته کمک هزار و 700 میلیارد تومانی برای توسعه استان در نظر گرفته شد که تاکنون 946 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.
نوبخت در رابطه با اشتغالزایی در سال رونق تولید گفت: 32 هزار میلیارد تومان برای ایجاد 988 هزار فرصت شغلی در کشور طی هشت برنامه پیش‌بینی شده است که بین دستگاه‌های مختلف دراین خصوص توافق شده و 20 درصد بودجه آن نیز بین هشت دستگاه اجرا‌کننده برنامه پرداخت شده است.