رمزگشایی از تردستی های منتالیست عصر جدید

در یکی از تازه‌ترین قسمت‌های برنامه عصر جدید، شعبده‌باز معروف آقای سعید فتحی روشن که خودش را منتالیست یا ذهن‌خوان معرفی می‌کند، برنامه‌ای اجرا کرد که باعث تعجب فراوان داوران، حاضران و بینندگان شد. همان‌طور که اجرای قبلی فتحی در «عصر جدید» را نیز در همین ستون رمزگشایی کرده بودیم، این بار هم برای این که ثابت کنیم ذهن‌خوانی چیزی جز تردستی و استفاده از غفلت لحظه‌ای تماشاگر و مهارت بالای شعبده‌باز نیست، کارهای جدید این منتالیست را برایتان رمزگشایی می‌کنیم:
 
 
 
 

   اتیکت جادویی
در اولین بخش اجرا، آقای فتحی روشن روی صحنه از خانم نونهالی خواست تا قیمت حوله تنش را حدس بزند. پس از این که خانم نونهالی قیمت 860 هزار تومن را اعلام کرد، شعبده‌باز آن را روی برگه‌ای بالای تخته زیر دستش نوشت و سپس به جلوی جایگاه آمد و همان قیمت را که روی برچسب حوله بود، به داوران نشان داد. اما راز این کار چیست؟ اگر به فیلم این اجرا دقت کنید می‌بینید روی تخته‌ای که شعبده‌باز قیمت را روی برگه‌هایش می‌نویسد، یک کاغذ کوچک‌تر دیگر هم هست که کاغذی را که به تماشاگران نشان می‌دهد از زیر آن بیرون می‌کشد. یعنی روی دو برگ قیمت را می‌نویسد که اگر دقت کنید دستخط سریع روی اتیکت نهایی، دقیقا همان دستخطی است که روی تخته زیردستش می‌نویسد. سپس با صحبت کردن با داوران که باعث می‌شود دوربین روی آن‌ها برود، برگه اولیه را در دست راستش مخفی می‌کند و از دنباله کلاه حوله‌اش که با دست چپ جمعش می‌کند، طوری آن را جدا می‌کند که انگار از اول وصل بوده است!
   رنگ آمیزی لباس ها
در اجرای بعدی شعبده‌باز با چشمان بسته از امین حیایی می‌خواهد تا قسمت‌های مختلف لباس یک نقاشی را با رنگ‌های مختلف رنگ کند و سپس خودش نشان می‌دهد که همان لباس را به تن داشته است. راز این کار هم بسیار ساده است، البته با کمک چند دستیار که به احتمال زیاد یکی از آن‌ها احسان علیخانی است! روش کار به این صورت است که امین حیایی هرکدام از اسپری‌های رنگ را که برمی‌دارد، دستیاران شعبده‌باز به گونه‌ای به او خبر می‌دهند که چه رنگی انتخاب شده و او هم سپس اعلام می‌کند که با آن رنگ چه قسمتی از لباس را رنگ‌آمیزی کند تا با لباس‌های تن خودش همسان باشد. مثلا یک رنگ را با تغییر موسیقی سالن، یک رنگ را با سرفه آقای علیخانی،  یک رنگ را با سوال آقای علیخانی و... در نهایت در قسمت تشخیص رنگ جوراب‌ها هم شعبده‌باز عین همان جوراب‌ها را با رنگ های متفاوت در جیب‌های  دیگر شلوارش گذاشته که بنا به رنگ روی نقاشی، آن‌ها را از جیب‌های مربوط بیرون می‌آورد! یک بار دیگر به صدای سرفه و موسیقی سالن و برجستگی جیب‌هایش دقت کنید! یک راه دیگر برای این کار استفاده از نورپردازی در سالن است که باز هم همکاری عوامل برنامه را می خواهد. البته بدانیدممکن است حدسیات ما کاملا درست نباشد اما در تلنت شوها همکاری همه عوامل برنامه به جز داوران اتفاق مرسومی است.
   عکس داور منتخب
و در اجرای آخر هم که امین حیایی نام آریا عظیمی‌نژاد را اعلام می‌کند و شعبده‌باز عکسش را روی پیراهنش نشان می‌دهد، ممکن بود اگر نام خانم نونهالی اعلام می‌شد، شعبده‌باز عکس او را پشت تابلوی روی صحنه نشان می‌داد و اگر نام بشیر حسینی گفته می‌شد، مثلا عکسش را از توی جیبش بیرون می‌آورد. یعنی عکس هرکدام از داوران در جایی تعبیه شده بود و با اعلام نام هرکدام و با حضور ذهن شعبده‌باز، همان عکس نشان داده می‌شد. البته نه به همین راحتی! چون اجرای چنین برنامه ای مهارت حرفه ای، فن بیان و زبان بدن اقناع کننده ای  می خواهد و یک لغزش ساده کل برنامه را لو می دهد.