احضار هیولای «دیپ فیک» با یک کلیک!

گروه سینما و تلویزیون - به تازگی ویدئوهایی دستکاری‌شده از برخی چهره‌های مشهور در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که به دلیل شباهت بسیار زیاد آن‌ها به واقعیت، توجهات کاربران سراسر دنیا را به فناوری جدیدی جلب کرده است.
با استفاده از این فناوری خطرناک، می‌توان از عکس چهره یک فرد، ویدئویی ساخت که او را در حال گفتن هر جمله‌ای نشان دهد! اولین ویدئو از این دست، ویدئویی از نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بود که این چهره سیاسی آمریکایی را در حالتی نامتعادل نشان می‌داد. به تازگی ویدئوهایی از مارک زاکربرگ مؤسس فیس بوک، دونالد ترامپ و باراک اوباما رؤسای جمهور آمریکا و جان‌اسنو شخصیت سریال «بازی تاج‌وتخت» در فضای شبکه‌های اجتماعی منتشر و پربازدید شده است. ویدئوی جان‌اسنو نشان می‌دهد که وی از شخصیت‌های «بازی تاج‌وتخت» می‌خواهد فیلم نامه فصل هشت این سریال را که با انتقادهای زیادی مواجه شده بود، آتش بزنند!
فناوری یادشده DeepFake به معنای «جعل عمیق» نامیده می‌شود. اگرچه این فناوری همچنان در حال توسعه است و آن‌قدر پیشرفت نکرده که همگان را به اشتباه بیندازد، اما می‌توان انتظار داشت به زودی دقت جعل بالاتر برود و مسائلی جدی بیافریند.
در همان مورد زاکربرگ، معاون فیس بوک مجبور به ارائه توضیحات شد و اعلام کرد این ویدئو صحت ندارد. اما به نظر می‌رسد فناوری جعل عمیق، بتواند به زودی در برخی مقاطع حساس، مانند انتخابات یا بحران‌های اجتماعی، نقش‌آفرینی کند و له یک طرف ماجرا، به کار برود و بر دامنه بحران بیفزاید. به علاوه این فناوری می‌تواند مورد برخی استفاده‌های غیراخلاقی مانند ساخت فیلم های پورن با هدف ترور شخصیت چهره‌های شناخته‌شده قرار بگیرد. از همین رو دولت‌های مختلفی در سراسر جهان به فکر وضع قوانینی برای مقابله با استفاده‌های نادرست از فناوری جعل عمیق ا‌فتاده اند.
گفته می‌شود برخی اپلیکیشن‌هایی که در این فناوری مورد استفاده قرار می‌گیرند، رایگان هستند و روی تلفن‌های همراه معمولی اجرا می‌شوند! به نظر می‌رسد مستقل از وضع قوانین کارآمد درباره این فناوری، آموزش و افزایش سواد رسانه‌ای جامعه، اولویت مهمی باشد که حکومت‌ها به آن دست می‌یازند.