عملیات حج امسال فقط با هواپیماهای ایران‌ایر انجام می‌شود

قائم مقام مدیرعامل و مدیر عملیات حج تمتع سال 1398 شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، گفت: صد درصد عملیات حج امسال با هواپیماهای ملکی هما از 17 فرودگاه کشور انجام می‌شود.
کاپیتان «حسن قاسمی» گفت: 86 هزار و 550 مهمان حرم الهی با هواپیماهای ملکی ایران ایر امسال به سرزمین حج منتقل می‌شوند.
وی توضیح داد: ایران ایر نمی‌دانست که قرار است تمام پروازهای خود را امسال به پروازهای حج باید اختصاص دهد و به همین دلیل در مسیرهای بین‌المللی بلیت فروخته بود و تعهداتی داشت.
قائم مقام مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما افزود: وقتی مطمئن شدیم که فقط شرکت ایران ایر باید به تنهایی این عملیات را انجام دهد در جلسه‌ای با شرکت‌های داخلی به این نتیجه رسیدیم که باقی شرکت‌های داخلی در طول اعزام زائران حج، مسافران مسیرهای خارجی هما را جابجا کنند.

وی گفت: ایران ایر از اینکه سایر شرکت‌های هواپیمایی با هدف بهتر انجام شدن عملیات حج امسال تعهدات ایران ایر در مسیرهای اروپایی و آسیای شرقی را انجام می‌دهد قدردانی می‌کند.
سعودی‌ها اعلام کرده‌اند ایران‌ایر برای پرواز انتقال حجاج به عربستان باید فقط از هواپیماهای ملکی خود استفاده کند و حق استفاده از هواپیماهای هیچ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی دیگری را ندارد.
ایران و عربستان یک توافق دیرینه دارند که هر سال در زمان حج 50 درصد پروازهای حج را شرکت‌های هواپیمایی سعودی و 50 درصد دیگر را ایرلاین‌های ایرانی انجام دهند. اما بعد از سال 94 و همزمان با شروع رفتارهای ماجراجویانه عربستان، برخی تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌ها بین دو کشور دچار چالش شد که حج از جمله آنها بود.
قاسمی ادامه داد: در سال‌های اخیر سعودی‌ها 50 درصد عملیات را به عهده می‌گرفتند و 50 درصد باقی مانده را شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام می‌داد.
وی ادامه داد: از سهم 50 درصدی ایران‌ایر برای انتقال هرساله حجاج نیز معمولاً 25 درصد توسط شرکت هواپیمایی قشم‌ایر یا ماهان انجام می‌دشد اما با دستور جدید عربستان امسال ما مجبور هستیم هم سهم 25 درصدی شرکت‌های داخلی هم سهم50 درصدی سعودی را هم پر کنیم.
قاسمی شرایط هما را در این شرایط سخت اعلام کرد اما گفت که هما با امکانات صد درصدی خود پروازهای حجاج را انجام خواهد داد.
قایم مقام مدیرعامل هما اضافه کرد: اعزام عوامل عملیات حج امسال از 13 تیرماه آغاز می‌شود و تا 17 تیر ماه ادامه دارد؛ از 17 تیرماه نیز زائران سرزمین حج به دو فرودگاه جده و مدینه انتقال داده می‌شوند و 14 مرداد ماه عملیات رفت حجاج پایان می‌یابد.
سایر اخبار این روزنامه
رئیس کل بانک مرکزی: ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی حذف نمی‌شود رئیس جمهور در جلسه هیات دولت: مجلس برای تاسیس وزارت بازرگانی همکاری کند زندگی مردم و وضع بازار بهتر می شود رئیس جمهور در جلسه هیات دولت: مجلس برای تاسیس وزارت بازرگانی همکاری کند زندگی مردم و وضع بازار بهتر می شود واشنگتن‌پست: ترامپ درباره مسائل ایران اعتبار خود را از دست داده است رویترز خبر داد: وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه ممکن است برای نجات برجام به تهران سفر کنند سازمان ملل: ولیعهد سعودی در قتل قاشقچی دست داشت معارضان سودانی توقف دخالت سفیر امارات در کشورشان را خواستار شدند سخنگوی سازمان انرژی اتمی: برای ایجاد توازن از تعهدات خود کم می‌کنیم سرپرست وزارت آموزش و پرورش: اول مهر هیچ دانش‌آموز سیل‌زده‌ای بدون مدرسه نیست عملیات حج امسال فقط با هواپیماهای ایران‌ایر انجام می‌شود تحلیل سیاسی هفته دبیر شورای عالی امنیت ملی: جنگ نظامی میان ایران و آمریکا رخ نخواهد داد سرپرست وزارت آموزش و پرورش: اول مهر هیچ دانش‌آموز سیل‌زده‌ای بدون مدرسه نیست توافق دولت انگلیس با بانک ملت بر سر خسارت 1.6 میلیارد دلاری معاون سیاسی وزیر کشور: وظیفه ما برگزاری انتخابات سالم و امن است جهانگیری آیین نامه اجرایی پرداخت پاداش پایان‌خدمت بازنشستگان را ابلاغ کرد رئیس جمهور در جلسه هیات دولت: مجلس برای تاسیس وزارت بازرگانی همکاری کند زندگی مردم و وضع بازار بهتر می شود رئیس جمهور در جلسه هیات دولت: مجلس برای تاسیس وزارت بازرگانی همکاری کند زندگی مردم و وضع بازار بهتر می شود رئیس جمهور در جلسه هیات دولت: مجلس برای تاسیس وزارت بازرگانی همکاری کند زندگی مردم و وضع بازار بهتر می شود رئیس جمهور در جلسه هیات دولت: مجلس برای تاسیس وزارت بازرگانی همکاری کند زندگی مردم و وضع بازار بهتر می شود رئیس جمهور در جلسه هیات دولت: مجلس برای تاسیس وزارت بازرگانی همکاری کند زندگی مردم و وضع بازار بهتر می شود رئیس جمهور در جلسه هیات دولت: مجلس برای تاسیس وزارت بازرگانی همکاری کند زندگی مردم و وضع بازار بهتر می شود