فرودگاه در برابر فرودگاه، چرا؟

یک: با انتشار تصویر سرلشکر «محمد ناصر العاطفی» وزیر دفاع یمن در عمق خاک عربستان، تحلیلگران به این مسئله اشاره کردند که یمنی ها استراتژی خود در برابر تهاجم های عربستان را تغییر خواهند داد. در همین حین، عملیات پهپادی مقاومت علیه عربستان سعودی و امارات موجی از توان دفاعی – امنیتی این دو کشور را با چالش مواجه ساخت. به طوری که بسیاری معتقدند توان پدافندی آمریکایی ها در منطقه توانایی مقابله با پهپادهای انصارا... را ندارد. حمله پهپادی به سامانه پاتریوت این ادعا را کامل تر کرد. از سوی دیگر البخیتی عضو شورای سیاسی یمن و از اعضای بلند پایه انصارا... در صفحه فیس بوک خود مدعی شد حالا وقت عملیات آزادی بخش در خاک عربستان است و از قبایل یمنی خواست تا بین اموال عمومی و مردم تفاوت قائل شوند. حمله به پایگاه هوایی ابها پیام دیگری بود که صنعا برای متجاوزان فرستاد و با انتشار تصاویری از فرودگاه های راهبردی عربستان، فهرستی از اهداف خود را منتشر کرد. کارشناسان یمنی با انتشار این تصاویر اعلام کردند که شعار مقاومت یمن «فرودگاه در برابر فرودگاه» است و به عبارتی اگر عربستان به هر منطقه ای در خاک یمن حمله کند، مقاومت به طور مشخص به همان منطقه در خاک عربستان یا امارات واکنش نشان می دهد. حملات موشکی به ابها و انتشار تصاویر هم نشان داد یمنی ها هنوز ذخیره تسلیحاتی خوبی دارند و می توانند فضای جنگ فرسایشی را به سمتی ببرند که سعودی ها مجبور به پذیرش شروط آن ها باشند.
دو: در طرف دیگر نباید فراموش کرد انصارا... به قدرتی دست یافته که توان بازدارندگی ایجاد کرده است. اگر واقعا راهبرد فرودگاه در برابر فرودگاه، اجرایی شود می توان به قدرت بازدارندگی انصارا... اطمینان پیدا کرد. فراموش نشود همان طور که فرمانده نیروی قدس سپاه در سخنرانی به آن اشاره کرد، تمام دنیا یمن را محاصره کردند و هیچ امکاناتی نیست که در اختیار ریاض و ابوظبی قرار نداشته باشد، از سویی تنها یک سازمان است که به مقابله با ارتش عربستان و امارات روی آورده است.  اگر انصارا... پس از جنگ در کمربند محور مقاومت قرار بگیرد و توان مقاومت با آن به اشتراک گذاشته شود، حتما انصار اللهی را شاهد خواهیم بود که ده ها برابر قدرت و توان حزب ا... توان مقابله با آمریکا را دارد. تمام هدف عربستان در این سال ها حذف انصارا... بود اما نتوانست پیروز شود. به نظر می رسد این تلاش ناکام ماند و به طور حتم انصارا... رکن رکین و بازیگر اصلی آینده صنعاست و بدون انصارا... و مقاومت در یمن نمی توان تصوری از این کشور داشت. فراموش نشود جنگ یمن موجب شد بسیاری از قبایل مخالف انصارا... هم در کنار این گروه قرار بگیرند و علیه عربستان اعلام جهاد کنند. این موضوع تا حدودی موجب نزدیکی گروه های سیاسی مختلف یمنی با یکدیگر و پذیرش رهبری انصارا... شد.
سه: کینه نیروها، مقامات و مردم یمن از کسانی که در کنار عربستان و امارات قرار گرفتند و با یمنی ها جنگیدند، افزایش یافته است. یکی از دلایلی که امارات در عدن با عربستان درگیر است، تقاضای ابوظبی از ریاض برای کنار گذاشتن شخصیت های کابینه هادی است. زیرا مردم دیگر هادی و طرفدارانش را نمی خواهند و معتقدند هادی و عربستان چیزی از یمن باقی نگذاشته‌اند و کسی که در یک جنگ در کنار دشمنان ملت قرار گیرد، لیاقت ایستادگی در کنار ملت یمن را ندارد. یمنی ها خود را عرب اصیل قحطانی می دانند و در شجاعت و مبارزه زبانزد هستند. خیانت در این سطح برای رهبران و قبایل‌شان پذیرفتنی نیست و هر روز که از جنگ می گذرد، محبوبیت هادی و طرفداران او جایش را به کینه علیه او و کابینه اش می دهد.
چهار: عربستان و امارات خواهان پایان جنگ هستند. اما حاضر نیستند شکست را بپذیرند. بدون حضور در صنعا و اعلام پیروزی در جنگ، هر دستاورد دیگری به معنای شکست ریاض و شخص محمد بن سلمان است. از سویی اختلافات در ریاض بالا گرفته و بسیاری معتقدند اقدام جنگی عربستان در یمن موجب کاهش سطح امنیت این کشور و تحریک قومیت های مختلف علیه پادشاهی عربستان شده است. در کنار آن بن سلمان با مخالفت خاندان سلطنتی مواجه است و استمرار این جنگ وجهه عربستان را در افکار عمومی جهان متزلزل ساخته است. پس از قتل خاشقچی این فضا و فشار افزایش یافته است. به گونه ای که کارشناسان معتقدند پاشنه آشیل خاندان سلطنتی برای عزل سدیری ها از قدرت، جنگ اخیر یمن و کسری بودجه به وجود آمده از این جنگ است.
در جمع بندی باید گفت، این انصارا... است که ابتکار عمل را به دست گرفته است، فراموش نشود جنگ در خاک عربستان می تواند جبهه جدید نظامی را گسترش دهد و حتی ریاض را مجبور سازد نیروهای نظامی خود را از خاک یمن به خاک خود انتقال دهد و در زمین خود بجنگد. مسئله ای که به طور حتم هزینه های سنگین تری به ارتش عربستان وارد می کند.