پشت پرده مخالفت با کالابرگ الکترونیک

امروزه  تقریبا کارشناسان اقتصادی بر این باورند که دیگر نباید ارز چهار هزار و 200 تومانی به شکل و شمایل امروزی در بازار وجود داشته باشد.
با این حال این سوال مطرح می شود که مهم ترین مخالفان حذف این ارزها چه کسانی هستند؟ اظهارات تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه تا حدی این موضوع را روشن کرد.
به گزارش تسنیم، غلامرضا تاجگردون در گفت وگوی ویژه خبری، با اشاره به فراهم شدن زمینه پرداخت مابه التفاوت یارانه ارزی به جیب مردم در قانون بودجه سال 98 گفت: چندی قبل مجلس در جلسه ای غیر علنی به موضوعی پرداخت مبنی براین که کارت هایی تحت عنوان کوپن پیشرفته یا مدرن دوباره به اقتصاد بر گردد. همچنین در جلسات شورای هماهنگی (اقتصادی سران قوا) هم این موضوع مدام به بحث گذاشته می شود. با این حال، تا این لحظه نگاه رئیس جمهور به این موضوع بسیار محتاطانه است.
تاجگردون روند رو به رشد تقاضای ارز برای کالاهای وارداتی را علامت خطرناکی برای سیستم ارزی و بودجه کشور دانست و گفت: اگر چنین طرحی مصوب شود می توانیم فشار بر بازار ارز را کاهش  دهیم و تفاوت ریالی کالاها را در جیب مردم واریز کنیم.

به گفته وی، حتی وزرا هم با این طرح موافقند. به طوری که آن ها« در لفافه و پنهانی و یواشکی بارها موافقت خود برای اجرایی شدن این طرح را بیان کرده اند،اما روی هم رفته رئیس جمهور و دولت چندان اعتقادی به این موضوع ندارند.» او به جلسات با بانک مرکزی و وزارت تعاون اشاره و اظهار کرد: در جلسات با بانک مرکزی، بانک ها اعلام آمادگی کردند تا عابربانک هایی را به منظور کالابرگ الکترونیکی فعال کنند. همزمان وزارت تعاون هم از عرضه گوشت طبق این طرح به عنوان یک اقدام موفق یاد کرده و موضوع مورد بحث و حساس را (تنها) کالاهای دارویی اعلام کرده است.
گویا یکی از نقاط تردید روحانی، اثر تورمی حذف ارز 4200 تومانی است. تاجگردون در این باره گفت: رئیس جمهور معتقد است که هنوز به این باور نرسیده که این اقدام اثر تورمی ندارد و هر وقت به این باور رسید اقدام اجرایی خواهد داشت. این در حالی است که هم اینک اقلامی همچون گوشت از ارز چهار هزار و 200 تومانی عبور کرده و این ارز دیگر شامل این کالا نمی شود.