سنای آمریکا به ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان رای داد

سنای آمریکا با وصف ترکیب اکثریت جمهوری خواه، با تصویب سه قطعنامه به ممانعت فروش سلاح به عربستان، امارات متحده عربی و اردن رای داد.
گاردین روز جمعه گزارش داد: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه می‌(اردیبهشت) با اعلام وضعیت اضطراری با عنوان "تهدید ایران برای عربستان سعودی"، بدون کسب مجوز کنگره با فروش هشت میلیارد دلاری تسلیحات آمریکا به عربستان موافقت کرد.
مایک پمپو وزیر امور خارجه آمریکا نیز در هنگام اعلام وضعیت اضطراری برای توجیه فروش این حجم عظیم از تسلیحات به عربستان، تهدیدات ایران را مطرح کرد.
سعودی‌ها اخیراً با تعداد متنوعی از حملات حوثی‌ها روبرو بوده‌اند. اما سنای آمریکا نشان داد که بخاطر ملاحظات انسانی ناگزیر از لغو این معامله عظیم تسلیحاتی است.


باب مندز سناتور نیوجرسی در کمیته روابط خارجی سنا در طرفداری از این طرح گفت: جنگ یمن یکی از دلایل اصلی مخالفت من با فروش سلاح به عربستان است. همه ما می‌دانیم که این سلاح‌ها هزاران غیرنظامی، بیماران در بیمارستان‌ها و کودکان در اتوبوس‌های مدارس یمن را کشتند. همه می‌دانیم که درگیری در یمن هزاران غیرنظامی را کشته و میلیون‌ها نفر را در معرض قحطی قرار داده است.
مندز وضعیت انسانی یمن را "یک فاجعه اخلاقی غیر قابل باور" نامید.
عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت به اهداف سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
در این تجاوز نظامی به فقیرترین کشور عربی تاکنون بیش از 100 هزار یمنی از جمله 85 هزار کودک جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر این کودکان براثر گرسنگی و قحطی ناشی از این جنگ تحمیلی ازسوی ائتلاف جان باخته‌اند.
جنگ علیه یمن همچنین میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبرو کرده است، به گونه‌ای که سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این کشور را بزرگ‌ترین فاجعه انسانی نامید.
سایر اخبار این روزنامه
رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان کردستان: شهادت در کردستان با فداکاری و مجاهدت بیشتر توام بوده است بازتاب گسترده سرنگونی پهباد آمریکایی توسط ایران در هرمزگان تعلیق ایران از فهرست سیاه FATF بار دیگر تمدید شد سازمان ملل: بین ربودن حریری تا قتل قاشقچی، جامعه بین‌الملل کاری علیه عربستان نکرد وزیران خارجه ایران و ترکیه سند راهبردی همکاری‌های مشترک امضا کردند بازی آمریکائی بهره‌ای از کلام امام‌ خمینی درباره شهدای هفتم تیر و شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی متفکر متعهد سنای آمریکا به ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان رای داد با حضور وزیر نیرو در اصفهان صورت گرفت آغازعملیات انتقال پساب از تصفیه خانه فاضلاب به شرکت فولاد مبارکه دستورالعمل بازگشت ارز صادراتی ابلاغ شد وزیران خارجه ایران و ترکیه سند راهبردی همکاری‌های مشترک امضا کردند مذاکره وزیران امور خارجه روسیه و فرانسه درخصوص برجام توضیح قوه قضاییه در خصوص دستگیری یکی از مدیران شرکت‌های وابسته به وزارت نفت وزیر دفاع: شرایط پیچیده و مشکوکی در منطقه حاکم است تقدیر آیت‌الله مظاهری از وزیر امور خارجه بازتاب گسترده سرنگونی پهباد آمریکایی توسط ایران در هرمزگان بازتاب گسترده سرنگونی پهباد آمریکایی توسط ایران در هرمزگان بازتاب گسترده سرنگونی پهباد آمریکایی توسط ایران در هرمزگان بازتاب گسترده سرنگونی پهباد آمریکایی توسط ایران در هرمزگان بازتاب گسترده سرنگونی پهباد آمریکایی توسط ایران در هرمزگان