نماینده روسیه در وین: ذخیره نامحدود اورانیوم با غلظت پایین حق ایران است

نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه اورانیوم تولیدی در ایران با غلظت پایین است، تصریح کرد که ایران حق دارد ذخیره نامحدود اورانیوم با غلظت پایین در اختیار داشته باشد.
میخائیل اولیانوف در توئیتی نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که سطح جدید اورانیوم غنی شده در ایران 4.5 درصد است حال آنکه پیشتر 3.67 درصد بود.
وی افزود: این اورانیوم با چنین سطح پایین غلظت هیچ وجه مشابهی با سلاح اتمی ندارد.
نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد که اورانیوم با چنین غلظتی را در مقادیر نامحدود هر عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت کنترل بین‌المللی می‌تواند در اختیار داشته باشد.
وی تصریح کرد: داشتن ذخایراورانیوم با چنین غلظتی هیچ ریسکی برای نظام عدم انتشار سلاح هسته‌ای ندارد.
کم کاری اروپا در ماه‌های گذشته و اجرایی نشدن اینستکس بارها مورد انتقاد مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران، چین و روسیه قرار گرفته است.
ایران روز یکشنبه در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه ازسوی این کشور علیه ایران و عدم انجام تعهدات ازسوی دولت‌های اروپایی و بقیه کشورهای امضا‌کننده توافق هسته‌ای گام دوم کاهش تعهد به برنامه هسته‌ای را برداشت.
مقامات، دیپلمات‌ها، سناتورها و نمایندگان پارلمان روسیه از دو روز گذشته با توجه به اقدامات جدید تهران در خصوص کاهش تعهدات داوطلبانه خود، ضمن حمایت از ایران در برجام و درک اقدامات تهران برای حفظ توافق هسته‌ای با توجه به خروج غیرقانونی و یکطرفه آمریکا از آن، از نگرانی خود مبنی بر بدتر شدن وضعیت پیرامون توافق هسته‌ای سخن گفتند و خواستار خویشتنداری تهران شدند.