وزیر خارجه انگلیس: قصد افزایش تنش‌ها با ایران را نداریم

پس از انتشار خبر اعزام دومین ناو جنگی انگلیس به منطقه خلیج فارس، جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس گفت: ما به طور روشن به ایران اعلام کرده‌ایم که قصد افزایش تنش با این کشور را نداریم.
وی افزود: ما امنیت دریانوردی را خیلی جدی می‌گیریم. اینها مسئولیت‌های ابتدایی ما برای حفاظت از کشتیرانی انگلیس است.
هانت بابیان اینکه در تمام مدت تحولات را دنبال می‌کند و افزود: با توجه به شرایط موجود واکنش‌ها با دقت و حساب شده است.
انگلیس به بهانه آنچه نگرانی از اقدام تلافی جویانه ایران در رفت و آمد کشتی‌های تجاری تجاری‌اش در تنگه هرمز می‌نامد دومین ناو جنگی خود را به منطقه خلیج فارس اعزام خواهد کرد.
اسکای نیوز گزارش داد ناو شکن "اچ‌ام اس دانکن" قرار است طی روزهای آینده پس از پایان رزمایش مشترک نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی در دریای سیاه راهی منطقه خلیج فارس شود.
این شبکه خبری افزود که این ناو جنگی قرار نیست جزوی از ائتلاف پیشنهادی واشنگتن در منطقه باشد.
وزارت دفاع انگلیس در این باره توضیح بیشتری نداده است، اما گفته می‌شود که سفر این ناو به منطقه خلیج فارس از قبل در برنامه‌های ناوشکن دانکن بوده است.
وی مدعی شد که توقیف نفتکش گریس یک به مقصد سوریه بوده است ارتباطی با ایران ندارد.
هانت افزود: به دنبال راهی برای حل این مساله هستیم که تحریم‌ها علیه سوریه نقض نشود.
پس از آنکه که نیروی دریایی انگلیس در اقدامی خلاف حقوق بین‌الملل، یک نفتکش حامل نفت ایران را به ادعای نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، در تنگه جبل الطارق توقیف کرد، مقامات لندن به بهانه نگرانی از اقدام تلافی جویانه ایران در رفت و آمد کشتی‌های تجاری تجاری‌اش در تنگه هرمز دست به اقدامات تحریک آمیز زده‌اند.
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با یادآوری مخالفت‌های اتحادیه اروپا با تحریم‌ها و قوانین فراسرزمینی گفت: ادعاهای لندن درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران به لحاظ حقوقی قابل اعتنا نیست و از انگلیسی‌ها می‌خواهیم هر چه زودتر این نفتکش را رها کنند.