هشدار شدید چین به آمریکا: با آتش بازی نکنید

وزیر خارجه چین در واکنش به تصمیم آمریکا برای فروش 2.2 میلیارد دلار سلاح به تایوان تاکید کرد که این اقدام واشنگتن بازی با آتش است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، «وانگ یی» وزیر خارجه چین روز جمعه ضمن هشدار شدید به آمریکا از این کشور خواست از قراردادهای فروش تسلیحات به تایوان خودداری کند.
وی تاکید کرد که این اقدام واشنگتن بازی با آتش است.
وانگ‌یی که در بلغارستان به سر می‌برد تاکید کرد که هی قدرت خارجی نمی‌تواند از اتحاد چین با استان جدا شده خود(تایوان) جلوگیری کند و هیچ نیروی نیز نباید تلاشی برای انجام آن کند.
دولت پکن همچنین سفر روز پنج شنبه «تسای اینگ ون» رئیس‌جمهور تایوان به نیویورک که خشم مقامات چینی را موجب شده است، را نیز محکوم کرده است.
وزیر خارجه چین همچنین تهدید کرد که هر شرکتی که تسلیحات به تایوان بفروشد ازسوی چین تحت تحریم قرار خواهد گرفت.
وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه گذشته خبر داد که وزارت امور خارجه این کشور فروش احتمالی تانک‌های آبرامز M12AT و موشک‌های استینگر و تجهیزات مربوطه به ارزش 2.2 میلیارد دلار به تایوان را تایید کرده است.
این اقدام آمریکا نقض "سیاست چین واحد" است که تا کنون چندین بار ازسوی روسای جمهور آمریکا مورد تاکید و موافقت قرار گرفته است.
«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه، اقدام وزارت دفاع آمریکا در تایید فروش 2.2 میلیارد دلار تسلیحات به تایوان را نقض جدی قوانین بین‌المللی خواند.
شوانگ گفته: «این اقدام (آمریکا)، سیاست «یک-چین» (چین متحد) و سه بیانیه مشترک آمریکا-چین را نقض می‌کند. این مداخله جدی در امور داخلی چین است که به حاکمیت منافع امنیتی این کشور لطمه وارد می‌کند. ما اعتراض خود را به اینگونه اقدامات، ابراز می‌کنیم».
روزنامه چاینا دیلی که مواضع حکومت این کشور را منتشر میکند اخیرا نوشته بود، با تنش‌هایی که میان این دو کشور در زمینه جنگ تجاری، حضور ناوهای آمریکایی در دریای چین جنوبی و اعزام دو ناو آمریکایی به تنگه تایوان وجود دارد، هیچ تضمینی در کار نیست که حضور کشتی‌های آمریکایی در نزدیکی چین به درگیری مستقیم میان این دو ارتش نینجامد.