فقر عامل اصلی ازدواج با مردان مسن

ازدواج به‌بهانه دریافت مستمری
به‌طور کلی باید در نظر داشت که امروزه متاسفانه برخی از دختران جوان با افراد مسن که حقوق بازنشستگی دارند ازدواج می‌کنند تا از این طریق پس از مرگ او بتوانند از این حقوق تا آخر عمر استفاده کنند که این خود می‌تواند عاملی برای افزایش بحران صندوق‌های بازنشستگی شود، چراکه همان‌گونه که می‌دانیم امروزه صندوق‌های بازنشستگی به دلیل سوءاستفاده برخی از افراد و همچنین برخی از سوء‌مدیریت‌ها با چالش‌های بسیاری مواجه هستند که ادامه‌داشتن این روند خود می‌تواند بسیار مسأله‌ساز باشد. بنابراین انتظار می‌رود قانون، تدابیر خاصی را برای مقابله با این‌گونه فرصت‌طلبی‌ها بیندیشد تا شاید از این وادی بتوان تا حد زیادی بحران‌های پیش‌روی صندوق‌های بازنشستگی را مرتفع کرد.
عامل اصلی ازدواج با مردان مسن
آنچه مسلم است بنا بر تحقیقات صورت‌گرفته می‌توان به این مهم دست یافت که مهمترین دلیل ازدواج برخی دختران جوان با افراد مسن تنها فقر و مشکلات اقتصادی است. بنابراین روانشناسان بر این باور هستند که این‌گونه ازدواج‌ها نمی‌تواند آینده روشنی داشته باشد، چراکه افزایش فاصله سنی میان زن و مرد خود عامل اصلی برای بروز اختلافات میان آنها در جامعه است که این موارد خود می‌تواند سلامت زندگی را به خطر بیندازد. به عبارت ساده‌تر در بسیاری از این ازدواج‌ها دختر به اجبار خانواده و به‌رغم میل باطنی خود تن به این ازدواج می‌دهد؛ ازدواجی که شاید بتوان آن را معامله با آمال‌ها و آرزوهای فرد عنوان کرد. به عبارت ساده‌تر افزایش مادی‌گرایی در جامعه خود می‌تواند یکی از مهمترین دلایل ازدواج دختران جوان با مردان مسن باشد. از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که ازدواج با مردان مسن می‌تواند دارای ریشه‌های فردی نیز باشد، به‌عنوان مثال فردی که از عزت نفس پایینی برخوردار است به‌راحتی تن به این‌گونه ازدواج‌ها می‌دهد، چراکه زنانی که اعتمادبه‌نفس پایین برخوردار هستند از توانمندی‌های لازم برای تامین روانی اقتصادی و اجتماعی خود برخوردار نیستند، از این‌رو به این‌گونه ازدواج‌ها تن می‌دهند که جای بسی تامل دارد.

بدیهی است که حاکم‌بودن برخی تفکرات سنتی نیز می‌تواند یکی دیگر از عوامل رواج ازدواج دختران جوان با مردان مسن باشد. بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته می‌توان به این مهم دست یافت که این‌گونه ازدواج‌ها بعضا در خانواده‌هایی که تفکر سنتی در میان آنها رواج دارد نیز شکل می‌گیرد.
فرزندآوری افراد مسن
شایان ذکر است که یکی دیگر از معایب ازدواج افراد مسن با دختران جوان را می‌توان فرزندآوری آنها عنوان کرد، چراکه بنا به گفته پزشکان این کودکان چه‌بسا با مشکلاتی ژنتیکی و جسمی و یا حتی روحی مواجه شوند، چراکه پدر آنها بسیار مسن است و به‌یقین نمی‌تواند در دوران نوجوانی و جوانی همراه فرزند خود باشد که این شرایط خود می‌تواند برای کودک در آینده بسیار مشکل‌ساز باشد. از این رو می‌توان این ادعا را داشت که فرزندآوری در سنین بالا خود تبعات منفی گسترده را نیز می‌تواند در سلامت آینده جامعه نیز برجای بگذارد. یکی دیگر از دلایل ازدواج دختران جوان با مردان مسن را می‌توان کاهش آمار ازدواج و همچنین بالا رفتن سن دختران عنوان کرد، چراکه طبق بررسی‌های به عمل آمده به‌راحتی می‌توان به این مهم دست یافت که بیشتر دختران بالای ۳۰سال به ازدواج با مردان مسن رضایت می‌دهند، چراکه بر این باور هستند که دیگر گزینه مناسبی برای ازدواج آنها وجود ندارد بدان‌سبب که بسیاری از مردان تمایل بالایی به ازدواج با دختران جوان‌تر دارند. پرواضح است که افزایش آمار طلاق نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل بالا رفتن آمار ازدواج دختران جوان با مردان مسن باشد، چراکه امروزه شاهد افزایش آمار طلاق در میان زوج‌های جوان هستیم. بنابراین بسیاری از زنان جوانی که طلاق‌گرفتن برای دورماندن از پدیده لیبل‌زنی و همچنین تامین مخارج زندگی خود به ازدواج با مردان مسن تن می‌دهند که این خود می‌تواند در بسیاری از موارد پیامد‌های منفی بسیاری را برای آنها به دنبال داشته باشد.
شکستن قبح این ازدواج‌ها
لازم به ذکر است که شکستن قبح این‌گونه ازدواج‌ها نیز خود می‌تواند عامل دیگری برای بالارفتن آمار ازدواج مردان مسن با زنان جوان باشد، چرا که دیگر امروزه برخی با این مسأله کنار آمده‌اند و نسبت به آن واکنش چندانی نشان نمی‌دهد که این خود می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش این‌گونه ازدواج‌ها داشته باشد. در خاتمه باید یادآور شد که بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که ازدواج افراد هم‌سن خود می‌تواند عاملی برای افزایش امید به زندگی و کاهش ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها در میان آنها باشد، اما بهتر است به این نکته نیز اشاره شود که ازدواج افراد مسن تنها در صورتی توصیه می‌شود که آنها بخواهند با زنان مسن ازدواج کنند، چراکه در غیر این صورت این‌گونه ازدواج‌ها خود می‌تواند پیامدهای منفی بسیاری را به جامعه تحمیل کند‌.