آزادی همه پرسنل نفتکش ایرانی توقیف شده در جبل‌الطارق


شبکه العالم به نقل از اسپوتنیک گزارش داده پلیس جبل‌الطارق بامداد شنبه اعلام کرد که تمامی 4 پرسنل بازداشت شده نفتکش ایرانی را به قید وثیقه آزاد کرده است. این در حالی است که عصر روز جمعه دو افسر دیگر ‌تانکر نفتکش حامل نفت ایران از سوی مقامات جبل‌الطارق بازداشت شده بودند. روز پنج‌شنبه نیز پلیس جبل‌الطارق ناخدای نفتکش و یک افسر دیگر این نفتکش را بازداشت کرده بود.
دولت محلی جبل‌الطارق پنج‌شنبه هفته گذشته (۱۳ تیرماه) اعلام کرد نیروی دریایی انگلیس نفتکش «گریس-۱» را که حامل نفت خام ایران به سوریه بوده توقیف کرده است. ادعا شد که مقصد این نفتکش پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده و به همین دلیل ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بوده است. این منطقه تحت حاکمیت انگلیس قرار دارد و نیروی دریایی انگلیس هم در توقیف نفتکش حامل نفت ایران مشارکت داشته است.
دولت محلی جبل‌الطارق جمعه هفته گذشته توقیف این نفتکش را به مدت ۱۴ روز تمدید کرد.
«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه به توقیف این نفتکش واکنش نشان داد.
او در توئیتر نوشت: «ایران نه عضو اتحادیه اروپاست و نه مشمول هیچ‌گونه تحریم نفتی اروپا. آخرین بار که بررسی کردم، اتحادیه اروپا مخالف فراسرزمین‌گرایی بود. توقیف غیرقانونی نفتکش حامل نفت ایران توسط بریتانیا به نیابت از تیم ب، دزدی دریایی است. این یک بدعت خطرناک است که باید همین الان پایان یابد.»