ژرمن‌ها نگران سلامت صدراعظم

گروه بین الملل: «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان احتمالا به دلیل شرایط جسمی و لرزش‌ها متعدد، زودتر از موعد مقرر از قدرت کناره گیری خواهد کرد. روزنامه بیلد با اشاره به نگرانی‌های به وجود آمده در مورد سلامت صدراعظم آلمان این پرسش را مطرح کرده است که «آیا آنگلا مرکل زیاد سفر می‌کند؟»
به نوشته روزنامه بیلد صدراعظم ۶۵ ساله آلمان تاکنون در سال جاری میلادی ۲۱ سفر خارجی انجام داده است. به گزارش این رسانه آلمانی تعداد سفرهای آنگلا مرکل از ۱۷ سفر خارجی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری ۴۱ ساله فرانسه و ۱۶ سفر خارجی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا بیشتر است.سرمقاله نویس روزنامه بیلد نوشته است: «ما شاهد هستیم که فردی می‌خواهد قوی باقی بماند اما می‌لرزد و باز می‌لرزد.»
بحث کناره‌گیری
منابع وابسته به حزب حاکم دموکرات مسیحی آلمان گفتند: ممکن است آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مجبور شود قدرت را زودتر از آن چه که برنامه‌ریزی شده از بابت نگرانی‌های پیش آمده برای وضعیت سلامت جسمانی‌اش، بعد از مشاهده لرزش پیدا کردنش در برابر انظار عمومی، واگذار کند.
به نوشته روزنامه دیلی میل، اخیراً بعد از آنکه آنگلا مرکل صدراعظم ۶۴ ساله آلمان برای سومین بار در برابر انظار عمومی و در یک مراسم رسمی شروع به لرزیدن کرد نگرانی‌ها درباره وضعیت سلامت جسمانی او شدت گرفته است. مرکل که رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان است وعده داده که در زمان برگزاری انتخابات سال ۲۰۲۱ از قدرت کنار برود اما با توجه به شائبه‌های که درباره سلامت جسمانی او بعد از لرزیدنش به هنگام ایستادن در مراسم‌های رسمی به وجود آمده، هم حزبی‌هایش درباره موضوع کنار رفتن از قدرت پیش از آن تاریخ صحبت می‌کنند. اگرچه مرکل تاکید داشته حالش خوب است اما دفتر او هیچ توضیح قانع کننده‌ای برای لرزیدن‌های مکرر او ارائه نکرده است. یک عضو کمیته اجرایی حزب دموکرات مسیحی آلمان گفت: این لرزیدن‌های مرکل شک و تردیدهایی را در داخل حزب درخصوص اینکه چارچوب زمانی مورد توافق برای کنار رفتن مرکل از قدرت تا سال ۲۰۲۱ عملی است یا خیر، ایجاد کرده است. سال گذشته میلادی مرکل از سمت رهبری حزب دموکرات مسیحی به نفع گزینه جانشینش یعنی «آنگرت کرامپ کارن باوئر» کنار رفت تا راه را برای رسیدن او به صدراعظمی آلمان در ۲۰۲۱ هموار کند.
حامیان کرامپ کارن باوئر ظاهراً اکنون مشغول بحث درباره جانشینی زود هنگام او به جای مرکل هستند.
با این حال کرامپ کارن باوئر اخیراً به دنبال چندین گاف که داده است با کاهش محبوبیت رو به رو شده است.
با این حال منابعی در کمپ محافظه کاران حامی مرکل گفتند که نه خود او و نه خود کرامپ کارن باوئر نخواستند چارچوب زمانی مربوط به جانشینی را تغییر دهند.استعفای زود هنگام مرکل می‌تواند باعث برگزاری انتخابات جدید شود. بنابر قانون، دوران صدراعظمی مرکل در سال 2021 پایان می‌یابد. وی پارسال از سمت ریاست حزب دموکرات مسیحی کنار رفت از آن زمان تاکنون «آنگرت کرامپ-کارن باور» عهده دار این سمت است. مرکل به این وسیله راه را برای صدراعظمی وی هموار کرده است.
رسانه‌ها برای نخستین‌بار لرزش مرکل را در مراسم استقبال از «وولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور جدید اوکراین گزارش کردند. او در توضیح این اتفاق گفت بدنش دچار کم‌آبی شده بود. وی دومین بار، هنگام دیدار با «فرانکوالتر اشتاین‌مایر» رئیس‌جمهور این کشور، در حال لرزیدن مشاهده شده است.
وی روز (پنجشنبه) هم در اقدامی برخلاف پروتکل معمول، به‌صورت نشسته از «مِته فردریکسن» نخست‌وزیر دانمارک در برلین استقبال کرد. مرکل که از سال ۲۰۰۵ صدراعظم آلمان است تاکنون هیچ سابقه‌ای از بابت بیماری نداشته و تحت فشار قرار گرفته تا در باره وضعیت سلامت خود شفاف‌تر صحبت کند.