اولین جلسه دادگاه محمد علی نجفی برگزار شد؛ رئیس دادگاه: پرونده نجفی یک پرونده قتل خانوادگی است

رئیس دادگاه رسیدگی‌کننده به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران در اولین جلسه رسیدگی به این پرونده گفت: پرونده مذکور پرونده قتل خانوادگی است و ممکن است در آینده در جامعه باز هم اتفاق بیفتد.
در ابتدای این جلسه که روز گذشته برگزار شد، قاضی محمدرضا محمدی کشکولی رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران اظهار داشت: قبل از اعلام رسمیت جلسه لازم می‌دانم با توجه به آثار اجتماعی این جرم تذکراتی را در راستای قانون آئین دادرسی کیفری به منظور تنویر اذهان عمومی و رسانه‌ها بیان کنم.
رئیس دادگاه گفت: در برپایی یک دادرسی الزامات قانونی وجود دارد و رعایت آن به موجب قانون الزامی است. بنا به ماده 400 قانون آئین دادرسی کیفری، محاکمات در دادگاه کیفری یک به صورت ضبط صوتی و تصویری صورت می‌گیرد و انتشار آن بدون اجازه دادگاه ممنوع است.
رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران افزود: به موجب تبصره 2 ماده 353 قانون آئین دادرسی کیفری انتشار جریان رسیدگی به گزارش پرونده در محاکمات علنی که متضمن بیان مشخصات شاکی و متهم است، به درخواست دادستان کل کشور و موافقت رئیس قوه قضائیه با این درخواست امکانپذیر است که در این پرونده این مهم انجام و رئیس قوه قضائیه با درخواست دادستان کل کشور مبنی بر انتشار جریان رسیدگی پرونده موافقت کرده است.
وی ادامه داد: از رسانه‌ها انتظار می‌رود در چارچوب موازین قانونی به انتشار اخبار بپردازند و پرداختن به مسائل حاشیه‌ای پرهیز کنند و در این پرونده که موجب تشویش اذهان عمومی شد، بی‌شک دخالت برخلاف موازین قانونی رسانه‌ها بی‌تاثیر نبود.
قاضی کشکولی گفت: در جرایم مهم به اعتبار میزان مجازات و آسیب اجتماعی که جرم در جامعه دارد به ویژه در این پرونده قاعده طلایی یعنی حفظ صحنه جرم از اهمیت بسیاری برخوردار است و رسانه‌ها نباید بدون نظر قضائی در مرحله تحقیقات نقش بازپرس و مقام قضائی را ایفا کنند. در پرونده حاضر در مرحله تحقیقات مقدماتی مقام قضائی در چارچوب موازین در صحنه حضور داشت و پس از کشف جرم تمام اقدامات لازم را به عمل آورد.
رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران اظهار داشت: متاسفانه در این پرونده برخی دستگاه‌های اجرایی سعی کردند در امور قضائی دخالت کنند و باعث تشویش اذهان عمومی شدند.
کشکولی در ادامه به نماینده دادستان، اولیای دم، وکلای اولیای دم، متهم و وکلای وی تذکر داد که اخلاق را رعایت کنند و مطالبی برخلاف حقیقت بیان نکنند.
رئیس دادگاه افزود: پرونده مذکور پرونده قتل خانوادگی است و ممکن است در آینده در جامعه اتفاق افتد و همه باید در این دادرسی نقش اصولی و بی‌طرف داشته باشند و حقوق شهروندی به درستی رعایت شود؛ بنابراین لازم است نماینده دادستان و اولیای دم و وکیل آنها اخلاق را رعایت کنند و مطالب خلاف وجدان عمومی نگویند.
وی اظهار داشت: در این جلسه زهرا نجفی و علیرضا بربری و آقازاده و مسعود استاد و معصومه رشیدیان خبرنگار انصاف نیوز به عنوان مطلع حضور دارند. اولیای دم در جلسه حضور پیدا نکردند اما حاضر خواهند شد. (البته مسعود استاد برادر مرحومه استاد در دادگاه حاضر است.)
در ادامه شهریاری نماینده دادستان در قرائت کیفرخواست پرونده اتهامات محمدعلی نجفی گفت: او متهم به مباشرت در قتل عمد همسر دوم خود مرحوم میترا استاد 36 ساله با سلاح گرم، دوم حمل و نگهداری سلاح و مهمات جنگی غیرمجاز و دیگر ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح غیرفوتی است.
وی افزود: حسب بازرسی کارآگاهان در منزل شخصی مشخص شد که آپارتمان مذکور به هم ریخته بوده و حکایت در اسباب کشی در هفته گذشته داشته است.
شهریاری گفت: همچنین یک دست نوشته پیدا شد مبنی بر اینکه در یک سال گذشته تلاش زیادی کردم تا بدون خونریزی و با توافق مشکلات را حل کنیم اما هیچ راهکاری را مبنی بر توافق و گرفتن تمام حقوق خود نپذیرفت. در این دست نوشته تاکید شده همسر دوم من بارها تهدید کرده بود با مردان اجنبی که شما به آنها حساس هستید، همبستر خواهم شد و تا این کار را انجام ندهم، دست بردار نخواهم بود و شروع کرد با تماس گرفتن با مردانی که در گذشته با آنها سر و سری داشته است. از نظر من مهدورالدم بودن وی ثابت شده بود و بارها مرا تهدید می‌کرد تا این روابط زشت را انجام ندهم دست بردار نخواهم بود و دیگر خسته شده بودم و بارها مرا مورد تهدید و توهین‌های زشت قرار می‌داد.
وی تاکید کرد با کشف چنین دست نوشته‌ای ما به این استنباط رسیدیم که ممکن است آقای نجفی قاتل باشد و به همین دلیل تحقیقات خود را برای دستگیری ایشان آغاز کردیم.
اظهارات زهرا نجفی
در این جلسه زهرا نجفی با حضور در جایگاه گفت: بنده فرزند آقای محمدعلی نجفی هستم و شهادت می‌دهم و قسم می‌خورم جز واقعیت چیزی نگویم. روز هفتم خرداد آقای آقازاده (راننده نجفی) به منزل ما آمد و دو کیف دستی به من داد و در یکی از آنان نامه‌ای از پدرم که شامل سه صفحه بود، مشاهده کردم و به دلیل اینکه پدرم در آن نامه از مردم ایران، فامیل و خانواده عذرخواهی کرده بود، ترسیدم. نگران شدم و با همسرم تماس گرفتم و حدود ساعت 12 تا 12 و نیم به برج آرمیتا محل زندگی پدرم رسیدیم.
وی افزود: چند بار آقای آقازاده زنگ زد ولی کسی جواب نداد و بعد با کلید در را باز کردیم و قبل از ورود آقای آقازاده باز هم پدرم و همسرش را صدا زدند ولی صدایی نشنیدیم و هیچکس در را باز نکرد و ما در نهایت وارد شدیم. آقازاده اولین نفری بودند که جسد را مشاهده کرد. بعد همسرم رفت و سپس من جسد را مشاهده کردم و در این زمان پسر خانم استاد رسید که من از همسرم خواستم او را به بیرون ببرد تا این صحنه را نبیند و سپس آقای آقازاده سمت اتاق خواب رفتند و در را باز کردند و یک دفعه گفتند یا ابوالفضل و همسرم علیرضا بربری پشت سرشان رفتند و با جسد مرحومه روبرو شدند و شوکه شدیم و به بدن میترا استاد دست زدند که سرد بود.
زهرا نجفی ادامه داد: من براساس نامه‌ای که در آن نوشته شده بود، انالله و انا الیه راجعون، نگران شدم و فکر کردم می‌خواهد خودش را بکشد و بیشتر به خاطر این دلیل رفتم. زمانی که همسرم به اورژانس زنگ زد، متوجه نشده بود که خانم استاد تیرخورده و گفتند که حالشان بد شده و اورژانس از او خواست که مرحومه را بخواباند و بعدش من عکس گرفتم که این خانم به حالت نشسته در وان افتاده بود و حتماً صدای ضبط شده ما خواهد بود و خود اورژانس مکالمه‌ها را ضبط می‌کند.
وی افزود: من یک عکس گرفتم و وقتی وارد شدم، دیدم که مرحومه خون آلود است و اول متوجه نشدم که او تیرخورده و وقتی که به درخواست اورژانس همسرم شروع به ماساژ خانم استاد کرد، دیدم سینه او جای گردی سوراخ است و دیدم دو تا تیر آنجا افتاده و متوجه شدم که خانم استاد تیرخورده و به همسرم گفتم ماساژ ندهد.
نجفی گفت: آقای آقازاده اولین نفر بود که جسد را دید و غیر از من و همسرم کسی آنجا نبود. البته پسر مرحومه استاد از سمت اتاق دویدند و شاید یک لحظه آن‌را دیده باشد. خون کف حمام و داخل وان بود ولی خون خشک شده بود. چون اورژانس به ما گفت که خون خشک است. جسد برهنه و یک حوله سفید رویش بود.
قاضی از زهرا نجفی پرسید در عکس بالش روی جسد افتاده است، دلیلش چیست که او گفت: بالش روی جسد نبود و کف حمام بود و بدنشان خشک بود. وقتی من دست زدم دیدم خانم استاد سرد است.
قاضی کشکولی از زهرا نجفی خواست با توجه به اینکه صحنه به هم خورده است، صحنه جرم را تشریح کنید که زهرا نجفی گفت: جسد به حالتی بود که دست سمت راستش مشت شده و پای راستش از وان بیرون و گردنش خمیده به سمت چپ بود و حالت نشسته بود و معلوم بود که در وان افتاده است.
اظهارات داماد نجفی
در ادامه علیرضا بربری داماد نجفی با حضور در جایگاه گفت: حدود ساعت 10 و نیم یا 11 بود که همسرم به من زنگ زد و من سریع خود را به خانه رساندم دیدم آقای آقازاده و خانمم بسیار پریشانند. همسرم گفت دکتر نامه‌ای داده و نوشته انا لله و انا الیه راجعون. نامه طولانی بود همه آن را نخواندم اما پاراگراف آخر را که عذرخواهی و حلالیت کرده بود، دیدم‌.
وی افزود: با دو ماشین به خانه دکتر رفتیم. حدود 11 و ربع رسیدیم. اول در زدیم و من فکر می‌کردم برعکس شده باشد دکتر حالش خوب نباشد و خانم استاد در خانه باشد اما در باز نشد که آقای آقازاده کلید داشت. من و زهرا در چارچوب در ایستادیم و صدا می‌کردیم که در همین حین مهیار (پسر خانم استاد) آمد و جزوه‌ای در دستش بود و چون تا حالا او را ندیده بودیم، فکر کردیم از اهالی ساختمان است اما وقتی شروع به صدا زدن کرد و آقازاده او را به ما معرفی و ما را به او معرفی کرد، او را شناختیم.
بربری ادامه داد: در حمام باز شد و دیدم خون کف حمام ریخته است و مهیار داد می‌زد بابا مامانم را کشته و می‌خواست برود داخل. کف حمام را دید اما نگذاشتم به داخل بیاید و آقازاده او را به بیرون اتاق برد. من و زهرا وارد حمام شدیم و زهرا گفت بدنش سرد است اما فکر کردم خودکشی کرده است. سوراخ روی سینه خیلی کوچک بود و به اورژانس زنگ زدم و شرح دادم آنها گفتند او را صاف بخوابانید اما خانم استاد به وان چسبیده بود و نمی‌شد او را تکان داد. به همین دلیل صاف صاف نشد. ماساژ دادن را تلفنی انجام می‌دادم که دیدم از سوراخ ایجادشده، خون می‌آید و به اورژانس گفتم که اورژانس گفت حوله یا دستمالی را رویش فشار دهید. همین موقع زهرا گفت ول کن. تیر خورده و چند دقیقه بعد اورژانس و پلیس رسید.
قاضی از بربری داماد نجفی پرسید چه کسی با اورژانس تماس گرفت که پاسخ داد: بنده.
قاضی مجدداً پرسید آیا نامه را خوانده‌اید که علیرضا بربری گفت: نامه را در سه برگ و 6 صفحه دیدم اما کل نامه را نخواندم.
قاضی پرسید: چطور به خانه دکتر رفتید که او گفت: ما خانه دکتر را بلد نبودیم و به همراه آقازاده به آنجا رفتیم و فکر کنم که آقازاده به پلیس زنگ زد و من نزدم‌.
بربری افزود: کف حمام خیلی خون بود اما در وان رد خون افتاده بود.
قاضی از او پرسید آیا داخل اتاق به هم ریخته بود که او گفت: کل خانه به هم ریخته بود و لباس خونی ندیدم. بیرون حمام کمی خون بود.
قاضی در مورد اختلاف خانوادگی آنها پرسید که او پاسخ داد: از اختلاف خانم استاد با خودمان بیشتر خبر داشتم و ارتباط او ما قطع شده بود و فقط زهرا زنگ می‌زد و حال دکتر را می‌پرسید اما می‌دانستیم که با ما اختلاف دارد.
قاضی کشکولی در مورد این اختلاف پرسید که بربری گفت: من زمانی که اولین بار خانم استاد را دیدم در نمایش فیلمی در باغ کتاب بود و کنار دکتر با یک مانتوی سرخابی رنگ جیغ نشسته بود که به مراسم نمی‌خورد. به فاصله یک هفته بعد در مراسمی در برج میلاد او را به همراه برادرش دیدم اما کاملاً محجبه بود. این اختلاف پوشش و اینکه جلو می‌نشست برایم سوال شد اما به پاسخی نرسیدم تا اینکه خانم استاد به من زنگ زد و در محل کارم بودم و صحبت خوبی نداشتیم و حتی به من گفت تا تو باشی در مورد زن مردم پرس و جو نکنی. فکر می‌کنم دلیل مشکلش با من این بود و قبلاً او را اصلاً ندیدم.
قاضی از او پرسید در صحنه جرم رنگ حوله چه بود و آیا بالشی دیده‌اید که گفت: یک حوله سفید رنگ بر رویش بود و اصلاً بالشی ندیدم. خانمم گفت گلوله خورده و بیرون وان دو پوکه مسی دیدم و در این مدت با نجفی تماسی نداشتم اما ترسیده بودیم چون یک بار سابقه خودکشی داشت. ما در منزل مادر همسرم بودیم که دکتر زنگ زد و گفت حالم خوب است و می‌روم خود را معرفی کنم نگران نباشید همه چیز درست می‌شود. حدود ساعت 8 و نیم شده بود که به آگاهی رسیدیم.
قاضی از او پرسید چه کسی تلفن را در منزل جواب داد که او گفت: زهرا و وقتی فهمید دکتر است گوشی را روی بلندگو زد و صدایش را همه شنیدند.
قاضی به عنوان آخرین سوال از او پرسید آیا تاکنون متوجه وجود اسلحه شده بودید که بربری گفت: می‌دانستم که دکتر اسلحه دارد اما از نزدیک ندیده بودم و زهرا از همان ابتدای ازدواجمان در سال 95 به من گفته بود.
اظهارات راننده نجفی
در ادامه جلسه دادگاه آقازاده راننده محمدعلی نجفی به دستور قاضی در جایگاه قرار گرفت و در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه از چه زمانی آقای نجفی را می‌شناسید، گفت: من از دوم یا سوم خرداد سال 97 با ایشان آشنا شدم و در شهرداری هم کار می‌کردم و در این یک سال کنار ایشان بودم.
قاضی کشکولی از آقازاده خواست توضیح دهد آن روز چه اتفاقاتی افتاد و وی در پاسخ گفت: آقای نجفی ساعت 9:26 صبح با من تماس گرفت و گفت کجایی و گفتم بنیاد هستم و او گفت فوراً بیا. وقتی به خانه ایشان رفتم دو عدد کیف یکی مشکی و دیگری قهوه‌ای رنگ به من داد و گفت دارم نامه‌ای می‌نویسم پایین باش و وقتی زنگ زدم بیا بالا و نامه‌ها را برای زهرا دخترم ببر.
وی افزود: حدوداً یک ربع بعد ایشان زنگ زد و وقتی بالا رفتم، کیف قهوه‌ای را به ایشان دادم و نامه را در داخل کیف گذاشته و به من دادند. بنده در این لحظه دیدم مچ پا و لباس آقای نجفی خونی است، گفتم چه شده؟ گفت درگیر شدیم گفتم خانم استاد کجاست گفت بیرون رفته است.
راننده نجفی تصریح کرد: سپس بنده نامه را به خانه دختر ایشان بردم ایشان نامه را دیدند و دوباره به در خانه ایشان بازگشتیم. چند بار زنگ زدیم و کسی در را باز نکرد و کلید انداختیم و وارد شدیم که پسر ایشان هم در این لحظه رسید. ساعت حدود 12 یا 12:15 بود.
آقازاده گفت: پسر میترا استاد پرسید اینها که هستند؟ من گفتم ایشان دختر و ایشان داماد آقای نجفی هستند. سپس وارد خانه شدیم و من در خانه را باز کردم و سپس در حمام را باز کردم و یک پا را به داخل حمام گذاشتم و خانم استاد را دیدم و شوکه شدم و داد زدم و مهیار (پسر میترا استاد) را بیرون کشیدم.
وی ادامه داد: در این لحظه مهیار به سمت آشپزخانه دوید و من هم به سمت او رفتم دستش را از جیبش بیرون کشیدم چون ترسیدم بلایی سر خودش یا دختر یا داماد آقای نجفی بیاورد.
برادر مقتوله: از اجرای حکم قصاص کوتاه نمی‌آیم
مسعود استاد برادر مقتوله میترا استاد بعد از ختم اولین جلسه رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: ما خواستار اجرای دقیق قانون توسط دادگاه هستیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال گذشت و سازش تاکید کرد: ما از قصاص نخواهیم گذشت.
برادر میترا استاد در پاسخ به سوال دیگری درباره امکان اینکه نجفی قتل را به گردن گرفته باشد، گفت دوربین‌ها زمان خروج ایشان را ضبط کردند و چنین فریضه‌ای درست نیست.
وکیل مدافع نجفی: انتقادی به جلسه وارد نیست
وکیل مدافع محمدعلی نجفی نیز در جمع خبرنگاران گفت: دادگاه رسیدگی‌اش را انجام داده و نقایص تا حدودی مرتفع شده و نقایص دیگری هست که امیدواریم در جلسات عادی مطرح کنیم و رئیس دادگاه با حوصله است؛ انشالله آن نقایص هم رفع می‌شود تا دادرسی در محیطی آرام انجام شود.
وی افزود: در نهایت انتقادی به این جلسه وارد نیست. از آنجا که اظهارات اولیای دم مبسوط نبوده ولی به هرحال راه را برای مذاکره باز کردند و این فرصت شاید ایجاد شود تا مذاکراتی داشته باشیم و خانواده استاد هم تشفی خاطری برایشان ایجاد شود که صدمه روحی نخورند و به شکلی عمل کنیم که از نظر روحی و فکری خانواده در تشویش نباشد تا بتوانیم راهی برای مذاکره باز کنیم زیرا از مسائل مطبوعاتی که برایشان پیش آمده نگرانی داشته‌اند.
وکیل نجفی در پاسخ به این سوال که شما به عنوان وکیل قبول دارید قتل ازسوی آقای نجفی بوده است، گفت: این سوال منفی است که من باید در دفاع آن را بگویم و اگر به شما بگویم می‌شود بحث دفاع. طبیعتاً پاسخ منفی است اجازه دهید چهارشنبه دفاعیاتم را بگویم شاید راه جدیدی برای پرونده گشوده شود.
وی گفت: مذاکره‌ای با خانواده مقتول رسماً نداشتیم ولی تقاضا کردیم و امیدواریم پاسخ مثبت بدهند.
وکیل نجفی درباره اظهارات نجفی در خصوص مهدورالدم بودن مقتول که در کیفرخواست آمده است، اظهار داشت: این موضوع در جلسات غیرعلنی باید مطرح شود و این موضوع به خانواده صدمه می‌زند و به مذاکرات هم صدمه می‌زند امیدواریم مطرح نشود.
وی درباره تعداد جلسات دادگاه گفت: جلسه چهارشنبه جلسه دیگری است و من جای رئیس دادگاه نیستم و نمی‌دانم چند جلسه مانده است ولی امیدوارم جلسه دیگری هم باشد.