امضای تفاهم‌نامه ایجاد ظرفیت تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس

اصفهان-خبرنگار روزنامه جمهور‌ی اسلامی: تفاهم‌نامه توسعــــه و افزایش ظرفیت تولید فــــولاد تــــــا سقف 10 میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فــــارس با حضــــور مدیرعامل ایمیـــــدرو به امضا رسید.در جریان امضای این تفاهم‌نامه که هفته گذشته و با حضور مدیرعـــــامل صنـــــدوق بازنشستگی، جمعی از مسئولان ارشد استان هرمزگان، فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، شرکت‌های فولاد کاوه جنوب کیش، مادکوش، صبا فولاد خلیج‌فارس، گل گهر، ایمیدرو و شرکت ملی فولاد ایران در محل ساختمان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار شد، مهندس حمیدرضاعظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه، با اشاره به اینکه این طرح در راستای طرح جامع فولاد کشور است، گفت: اجرای این طرح در اقتصاد کشور بسیار تاثیرگذار است، اما اراده جدی می‌طلبد.
باید همه باهم باشیم تا پروژه زودتر به نتیجه برسد
وی تاکید کرد: باید آورده‌های شرکت‌ها بررسی شود تا در آینده برای ادامه مسیر دچار مشکل نشویم.مدیرعامل گروه فولاد مبارکه عزم این شرکت را در این طرح، استوار دانست و افزود: یک دست صدا ندارد. باید همه باهم باشیم تا پروژه زودتر به نتیجه برسد.
هدف‌گذاری برای تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقه خلیج فارس
وی خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه در راستای تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 کشور و حفظ سهم تولید خود، دستیابی به تولید 10 میلیون تن فولاد را در استان هرمزگان و در منطقه ویژه صنعتی خلیج‌فارس هدف‌گذاری کرده است. مهندس عظیمیان تصریح کرد: این ایده با توجــــه ‌به موقعـــیت جغرافیــــایی مناسب منطقه اقتصادی خلیج‌فارس در امر صادرات محصولات، واردات مواد اولیه و قطعات و همچنین وجود زیرساخت‌های موردنیاز منطقه که ظرفیت بسیار درخورتوجهی جهت توسعه دارند، شکل گرفت.
ایجاد 500 هزار فرصت شغلی مستقیم وغیر مستقیم
وی افزود: با توجه به حضور شرکت‌های فولادی مستقر در منطقه، جهت بهره‌وری هرچه بیشتر، کاهش هزینه‌ها و ایجاد مدیریت یکپارچه، مزایا و توانایی‌هایی کنار هم قرار می‌گیرند و شرکت جدیدی را شکل می‌دهند. در واقع شرکت‌های موجود آورده‌های خود را در قالب شرکت جدیدی برای توسعه 10 میلیون تنی به کار خواهند گرفت. این افزایش ظرفیت زمینه اشتغال بسیار مناسبی را در استان هرمزگان ایجاد خواهد کرد؛ تاجایی‌که حدود 500 هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در پایین‌دست و بالادست به‌تدریج مشغول به کار خواهند شد و این امر آثار مثبت آن در اقتصاد استان قابل‌ملاحظه خواهد بود.مدیرعامل فولاد مبارکه در بخش پایانی سخنان خود از حضور و همراهی سهام‌داران شرکت‌های فولادی در این طرح ملی و همچنین از حمایت‌های بسیار خوب مدیرعامل ایمیدرو و پیگیری‌ها و مساعدت‌های استاندار و سایر مسئولان استان هرمزگان تشکر و قدردانی کرد.
عملیاتی شدن طرح تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقه خلیج‌فارس پس از 4 سال
این گزارش حاکی است در این مراسم، یونسان مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در سخنانی،گفت: پس از چهار سال، موضوع تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقه خلیج‌فارس عملیاتی شد. در ابتدا شرکت فولادتکنیک به‌عنوان شرکت مشاور انتخاب و گزارش‌ها به‌ تمامی شرکت‌های صنایع معدنی ارسال شد.
تجمیع شرکت‌های موجود منطقه به لحاظ کمبود زمین
یونسان در ادامه افزود: در بررسی‌های اولیه مشخص شد با محدودیت زمین مواجهیم؛ در نتیجه تجمیع شرکت‌های موجود در منطقه در اولویت قرار گرفت. در این راستا شرکت‌های هرمزگان، صبافولاد و شرکت‌های بخش خصوصی اعلام آمادگی کردند.وی با اشاره به همکاری سازنده فولاد مبارکه در این راستا گفت: شرکت گل‌گهر به‌عنوان تامین‌کننده مواد اولیه معرفی شده است.در ادامه جلسه، تبادار مشاور اجرایی مدیرعامل ایمیدرو این طرح را یک طرح ملی دانست و گفت: امروز را برای توسعه فولاد به فال نیک می‌گیریم، اما در این بین لازم است مسئولان در هرمزگان همکاری لازم را برای فراهم‌سازی زیرساخت‌ها به عمل آورند.
مدیرعامل فولاد مبارکه:
فولاد مبارکه در راستای تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 کشور و حفظ سهم تولید خود، دستیابی به تولید 10 میلیون تن فولاد را در استان هرمزگان و در منطقه ویژه صنعتی خلیج‌فارس هدف‌گذاری کرده است