دلایل افت تولید و صادرات پسته

صادرات پسته در سال گذشته کاهش پیدا کرد که این مسئله دلایلی داشت که به آن می‌پردازم. در فروردین امسال 29 میلیون و 147 هزار و 676 کیلوگرم محصولات خشکبار ایران به ارزش 44 میلیون و 241 هزار و 800 دلار به کشورهای مختلف صادر شده که از نظر وزنی 20 درصد و از نظر ارزشی 40 درصد نسبت به سال گذشته کمتر شده است. طی 10 ماهه سال 97 حدود 44 هزار و 370 تن پسته و مغز پسته، 83 هزار و 553 تن کشمش و 249 هزار و 366 تن خرما صادر شده است. درآمد ارزی کشور هم طی این مدت 413 میلیون دلار برای پسته و مغز پسته بوده که نسبت به سال 96 حدود 108 هزار و 800 تن صادرات انجام شده و 971 میلیون دلار درآمد ارزی آن بوده است.
یکی از دلایل افزایش قیمت پسته در سال گذشته کم بودن محصول بوده است، به طوری که باغدار اگر هر سال 100 تن برداشت می‌کرد، در سال گذشته 25 تن محصول داشته است.
همچنین نرخ محصولات خشکبار بستگی به قیمت ارز دارد، در این حال معمولا باغداران زودتر از ما نرخ ارز را متوجه می‌شوند که اگر بالا برود، قیمت محصولات خود را متناسب با آن افزایش می‌دهند. اما علت افت صادرات پسته در سال گذشته در کنار تحریم‌ها، مشکلات بانک مرکزی برای تهیه ارز بوده است.ما چندین سال است که تحریم هستیم و این مسئله موضوع جدیدی نیست که ما نگران آن باشیم.
مشکل ما بیشتر با بانک مرکزی برای تامین ارز است که به نظر می‌رسد با یکسان شدن قیمت ارز در بازار آزاد و نرخ بانک مرکزی این مشکل نیز رفع شود.
ارز نیمایی در ملتهب کردن بازار موثر بوده و به همین ترتیب معدود افرادی که پسته در اختیار داشتند، با به فروش نرساندن محصول خود قیمت آن را افزایش دادند. باور داریم در مورد ارز اگر دولت سیاستمدارانه برخورد می‌کرد، قیمت هر دلار به هشت هزار تومان نیز نمی‌رسید و دیگر محصولات نیز ثبات خود را در بازار حفظ می‌کردند.معمولا پسته‌های ریز (بر اساس اونس 32-30) ارجحیت صادراتی به کشورهای اروپایی، آسیای میانه، حاشیه خلیج فارس و مصر دارند در حالی که پسته‌های درشت(براساس اونس 18-20 و 20-22) در داخل بازار پسند هستند.
خوشبختانه بعد از دو سال خشکسالی امسال شاهد بارندگی‌های خوبی در کشور بودیم که پیش بینی می‌شود پسته در سال جاری از وضعیت خوبی برخوردار باشد وبا افزایش تولیدات شاهد کاهش قیمت آن باشیم.