بلومبرگ: سیاست‌های بانک مرکزی ایران برای تقویت ارزش ریال تاثیر مثبت داشت

خبرگزاری بلومبرگ با اشاره به تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران در گزارشی در مورد وضعیت بازار ارز ایران نوشت: سیاست‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای کنترل بازار ارز به خوبی درحال پیشرفت است.
در این گزارش آمده است: ریال، پول ملی ایران، که با نوسان روبرو شده است، به سبب تاثیر اقدامات دولت برای رویارویی با تحریم‌های اعمال شده آمریکا به سمت بازیابی ارزش خود پیش می‌رود.
بلومبرگ با اشاره به اظهارات عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در مورد بروز ثبات در بازار ارز نوشت: «بررسی آمارهای منتشر شده توسط فعالان بازار ارز و همچنین نرخ‌های ثبت شده در بانک اطلاعاتی بلومبرگ حاکی است در یک ماه گذشته حدود 8 درصد به ارزش ریال در بازار آزاد افزوده شده است.»
براساس این گزارش، این مساله برای بازار ایران که به سبب تحریم‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و خروج این کشور از توافق هسته‌ای با افزایش 50 درصدی بهای دلار مواجه شده بود، دستاورد خوبی به شمار می‌آید.
به نوشته بلومبرگ بانک مرکزی ایران در این مدت اقدامات فراوانی را برای صیانت از ارزش ریال انجام داده است که یکی از این اقدامات راه‌اندازی سامانه نیما است که هدف اصلی آن کاستن تاثیرات بازار سیاه و کنترل نرخ بهره است.
همتی همچنین تصریح کرد: «درحال حاضر ارزش ریال در بازار آزاد به قیمت دلار در سامانه نیما نزدیک شده است.»
به گفته مسعود غلامپور، یک کارشناس بانکی در ایران: «سیاست‌های بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز و نرخ‌های بهره بانکی به خوبی درحال پیشرفت است و میزان تقاضا برای ارز در بازار نسبت به سال گذشته با کاهش روبرو شده است.»