آل‌سعود حریف انصارالله نشد از نظامیان آمریکایی کمک گرفت

سرویس خارجی-اخیرا امارات اعلام کرد نظامیان خود را از یمن خارج می‌کند و طبق خبرهای بعدی معلوم شد، خروج نظامیان این کشور که جنگ روی زمین را برعهده داشتند، شروع شده است. این خبر برای عربستان یک «شوک» بزرگ بود چرا که جنگ یمن به دلیل طولانی شدن و بالا رفتن هزینه‌های آن، تبدیل به باتلاقی برای ولیعهد سعودی شده و بدون امارات نیز سعودی‌ها، زودتر در این باتلاق غرق خواهند شد. اما بن سلمان خیلی زود از راه‌حل خود رونمایی کرد: کمک مستقیم و علنی از نظامیان آمریکایی.
وزیر دفاع آمریکا هم روز شنبه مجوز اعزام 500 نظامی و تجهیزات این کشور به عربستان را صادر کرد. پنتاگون در این‌باره تصریح کرده، «طی هماهنگی با عربستان استقرار نیرو و تجهیزات برای تضمین امنیت ناشی از تهدیدات به وجود آمده، انجام خواهد شد».
شبکه تلویزیونی «الجزیره» هم در این مورد گزارش داده ارتش آمریکا استقرار صدها سرباز، جنگنده و سامانه‌های موشکی در پایگاه «شاهزاده سلطان» در نزدیکی ریاض آغاز کرده است و این اقدام از ترس تقابل نظامی در سایه تنش‌های فزاینده میان تهران و واشنگتن و حملات مداوم انصارالله انجام می‌شود.
در تشریح دلایل و پیامدهای استقرار نظامیان آمریکا در عربستان، برخی بر این باورند که آمریکا در حال تدارک جنگ علیه تهران است و در مقابل عده‌ای دیگر معتقدند که آمریکا توان به راه‌انداختن جنگ جدید یا هرگونه تقابل نظامی را ندارد. الجزیره تاکید می‌کند، در شرایط فعلی نمی‌توان به راحتی گفت که چه اتفاقی می‌افتد یا اینکه چه سناریویی پیش‌رو است اما آنچه که بسیار مهم خواهد بود این است که بخشی از حضور نظامی آمریکا در عربستان مربوط به حملات پهپادی و موشکی موفق انصارالله یمن به عمق خاک این کشور پادشاهی است. روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم نیز در تحلیلی در این‌باره نوشته، براساس یک توافقنامه مشترک، آمریکا صدها سرباز آمریکایی را عازم عربستان می‌کند تا در دفاع و ثبات در منطقه مشارکت کنند ولی احتمالا عامل اصلی این استقرار، نظارت آمریکایی‌ها بر رویارویی با انصارالله است.
«رای الیوم» این راه هم نوشته که، نیروهای آمریکایی که وارد خاک عربستان شده‌اند شمارشان زیاد نیست بلکه محدود است و همین امر باعث شده است که بسیاری از کارشناسان به این نتیجه برسند که ماموریت اصلی این نیروها نه مقابله با ایران بلکه مقابله با انصارالله یمن است.
گلایه سعودی
 از سلاح‌های بنجل آمریکایی
روزنامه رای‌الیوم در ادامه با استناد به اخباری که محافل اروپایی در اختیارش قرار‌داده‌اند، نوشته عربستان از ضعف سلاح آمریکایی در رهگیری موشک‌ها و پهپادهای انصارالله شکایت کرده و واشنگتن را سرزنش و نکوهش می‌کند که به آن سلاح‌های درجه دو فروخته است. آمریکا نیز در پاسخ، ضعف تجربیات نیروهای نظامی سعودی و عدم آموزش کافی برای استفاده از این تسلیحات، از جمله پاتریوت را که در رهگیری بسیار از موشک‌های بالستیک ناکام مانده است، گوشزد کرده است. افزون بر آن، عربستان با نظامیان سابق غربی، که از چنین تجربیات برخوردار نبوده‌اند، قرارداد بسته است. مجله آمریکایی «نیوزویک» پیشتر در گزارشی نوشته بود، ناکارآمدی سامانه دفاع موشکی پاتریوت ساخت آمریکا در مقابل موشک‌های یمن عامل اصلی خسارت جانی و مالی در عربستان است.
رای الیوم همچنین بیان داشته که عربستان معتقد است نیروهای انصارالله بعد از تنش در آب‌های خلیج‌فارس و عمدتا در تنگه هرمز غافلگیری‌هایی برای این کشور دارند، سعودی‌ها همچنین نگرانی‌هایی درباره انتقال انصارالله به مرحله تعیین‌کننده با استفاده گسترده از موشک‌های بالستیک و موشک‌های بالدار علیه فرودگاه‌ها و منافع سعودی در عمق خاک این کشور دارند.
این روزنامه در پایان تاکید کرده که از این‌رو، ورود نیروهای آمریکایی به عربستان برای رویارویی با خطر انصارالله است؛ چرا که اگر هدف از این اعزام تقابل با ایران بود بایستی ده‌ها هزار نظامی به همراه سیستم‌های پیشرفته دفاعی مانند سامانه موشکی تاد، که عربستان به آن دسترسی ندارد، در این کشور مستقر می‌شدند.
واکنش انصارالله
«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله و رئیس‌هیئت مذاکره‌کننده دولت نجات ملی یمن هم روز شنبه در واکنش به اعزام 500 سرباز آمریکایی به عربستان برای کمک به آل‌سعود در جنگ یمن طی توییتی نوشته:« عربستان کشوری غرق در گل و لای یمن است و نمی‌داند که چطور از گرداب خارج شود و از آمدن 500 نظامی آمریکایی برای حفاظت از خودش استقبال می‌کند...چقدر فاصله وجود دارد بین عربستان و کشور مستقلی که به تنهایی و با صلابت و اقتدار در برابر قدرت‌های استکباری جهان می‌ایستد».