محمود عباس: فلسطینیها هرگز معامله قرن را نمی‌پذیرند

ایرنا - "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بار دیگر تاکید کرد: مواضع ما در خصوص "معامله قرن" و "نشست منامه" مانند گذشته است و هرگز این معامله را نمی‌پذیریم.
به گزارش خبرگزاری فلسطینی "وفا"، عباس در نشست کمیته مرکزی "جنبش فتح" در "رام الله" با تاکید بر مواضع گذشته خود در خصوص معامله قرن و نشست منامه، درباره مالیات فلسطین که رژیم صهیونیستی اخیراً اعلام کرده حاضر به تحویل آن به تشکیلات خودگردان نیست، گفت: تشکیلات خودگردان هیچ اموال کسر شده‌ای را از طرف اسرائیل نمی‌پذیرد، چرا که قبول آن به معنای عقب نشینی از آرمان‌های شهدا و اسرا‌ی فلسطینی است.
کابینه رژیم صهیونیستی اخیراً قانونی را تصویب کرده که براساس آن، درآمدهای حاصل از مالیات فلسطینی‌ها در ازای حقوقی که تشکیلات خودگردان به خانواده اسرای فلسطینی پرداخت می‌کند، مصادره می‌شود.
معامله قرن که "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا آن را طراحی کرده و "جرد کوشنر " داماد او، مجری آن است، مبتنی بر واگذاری نیمی از کرانهٔ باختری و بیت‌المقدس به رژیم صهیونیستی است و در مقابل، این رژیم با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمه دیگر کرانه باختری و نوار غزه موافقت می‌کند و شهر "ابودیس" به جای بیت‌المقدس به عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته خواهد شد.
همچنین این طرح شامل چشم پوشی فلسطینی‌ها از حق بازگشت به سرزمین خود است که طبق قطعنامه 194 شورای امنیت سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در خصوص حفاری‌های صهیونیست‌ها در شهر قدس اشغالی نیز گفت: به صهیونیست‌ها اجازه نمی‌دهیم این حفاری‌ها را در پایتخت ابدی فلسطین انجام دهند.
رژیم صهیونیستی در راستای تلاش برای از بین بردن هویت اسلامی قدس مجموعه حفاری‌هایی را در محیط و زیر مسجد الاقصی انجام داده است. فلسطینیان همواره این حفاری‌ها را تلاش برای سیطره بر اماکن مقدس و دینی مسلمانان دانستند و هدف آن را از بین بردن هویت اسلامی قدس عنوان کردند.
در طول اشغالگری صهیونیست‌ها این حفاری‌ها همواره به صورت مخفیانه انجام می‌شد تا اینکه در در سال 1375 علنی شد و به درگیری‌های شدیدی میان نیروهای غاصب اسرائیل و فلسطینیان ختم شد.
وی در خصوص موضوع مهاجران فلسطینی در لبنان تاکید کرد: این موضوع باید از طریق گفت‌و‌گو با برادران لبنانی حل و فصل شود هرچند که این روند زمان بر باشد.رئیس تشکیلات خودگردان ادامه داد: به دنبال تنش با لبنانی‌ها نیستیم و اجازه نمی‌دهیم کسی فرصتی برای تخریب روابط ما با بیروت پیدا کند.
وزارت کار لبنان هفته گذشته در چارچوب فراخوان "مبارزه با کارگران خارجی غیرقانونی" در لبنان، دستور بسته شدن مراکز تجاری "غیرقانونی" متعلق به پناهجویان فلسطینی را صادر کرد.در پی تصمیم وزارت کار درباره کارگران خارجی، ساکنان اردوگاه "عین الحلوه" برای چهارمین روز پیاپی در اعتراض به تصمیم وزارت کار لبنان ضمن اعتصاب عمومی تمام ورودی‌های اصلی و فرعی این اردوگاه را مسدود کردند.
"نبیه بری" رئیس مجلس لبنان اعلام کرد که تصمیمی که درباره کارگران فلسطینی گرفته شده بود، لغو می‌شود و وضعیت کار آنها همانند گذشته خواهد بود.