گلناز قدرتی، مسئول روابط عمومی پناهگاه وفا در گفت و گو با «همدلی»: اولویت کدام است؟ درد انسان یا حقوق حیوان

امروز در حدود 1500 سگ عقیم‌شده در این پناهگاه وجود دارد که اگر عقیم نشده بودند، تعدادشان خیلی بیشتر می‌شد
هدف از تاسیس پناهگاه وفا چه بود؟
همه نقاط زمین فقط متعلق به انسان‎ها نیست و حیوانات نیز از آن سهم دارند. الان می‌بینید که همه‌جا، خانه‌سازی شده و متاسفانه مثل کشورهای دیگر به این مهم توجه نمی‌شود که ما اگر بخواهیم مثلا این منطقه را تبدیل به یک منطقه مسکونی کنیم چقدر موجود در این فرآیند آسیب می‌بیند و جدای از بحث احساسی آن، چرخه طبیعت نیز به هم می‌ریزد. متاسفانه سگ‌های یک منطقه را کشتار می‌کنیم و خانه می‌سازیم ولی نمی‌دانیم وقتی این سگ‌ها را کشتار می‌کنیم به دست خود باعث می‌شویم که روباه‌ها، گرگ‌ها و برخی دیگر از حیوانات، وقتی گرسنه می‌شوند شب‌ها وارد شهرها شوند. به عبارت دیگر، نظام طبیعت به هم می‌ریزد.
ما این امکان را داشتیم که تصمیم گرفتیم از حیوانات شهری، همان‌طور که همه جای دنیا فکری برای این دست حیوانات می‌کنند و اولین راهکارشان هم کشتن حیوان نیست، تعدادی را تا آنجا که فضا داریم پناه دهیم و عقیم‌سازی کنیم که با این هدف، این پناهگاه را تاسیس کردیم. خیلی وقت‌ها می‌بینیم که حیوانات تصادف می‌کنند، زبان هم ندارند، بعد با شکستگی و درد نمی‌توانند غذا پیدا کنند، با همان حالت کنار خیابان می‌افتند، چندین روز گرسنه و تشنه می‌مانند و نهایتا از گرسنگی و تشنگی جان خود را از دست می‌دهند. این است که تا آنجا که امکان داشتیم سعی کردیم به این حیوانات پناه دهیم. خوشبختانه امروز در حدود 1500 سگ عقیم‌شده در این پناهگاه وجود دارد که اگر عقیم نشده بودند و در شهرها رها بودند، هزاران زاد و ولد دیگر صورت می‌گرفت و تعدادشان خیلی بیشتر می‌شد. ما تلاش کردیم با روشی انسان‌دوستانه فضایی را فراهم آوریم تا این حیوانات بتوانند به خوبی زندگی کنند. در این میان، خیلی‌ها سگ می‌خواستند، مثلا برای نگهبانی، می‌آمدند و از این سگ‌ها می‌بردند. اما متاسفانه امروز به خاطر جمعیت زیاد سگ‌ها، پذیرش سگ جدید نداریم.
منابع مالی پناهگاه از کجا تامین می‌شود؟
خیلی‌ها، پس‌مانده‌های رستوران‌ها را جمع می‌کنند و به ما می‌دهند یا فریز می‌کنند و ما هفته‌ای یک بار از آنها تحویل می‌گیریم. خیلی‌ها هم روزهای جمعه که روز بازدید ماست، برای‌مان بازمانده غذاهایشان را می‌آورند. ما با چرخ گوشت‌های صنعتی، همه این بازمانده‌ها را با هم مخلوط می‌کنیم و به عنوان غذا به سگ‌ها می‌دهیم. در کل همه هزینه‌های پناهگاه با کمک‌های مردمی تامین می‌شوند. بسیاری از افراد، ماهانه متقبل هزینه یک یا دو قلاده سگ می‌شوند.
چه مشکلات و کمبودهایی پیش روی شماست؟
کمبودها و مشکلات ما خیلی زیاد است. نگهداری از این تعداد حیوان بسیار سخت است. با توجه به اینکه پناهگاه در یک منطقه غیر مسکونی واقع شده که نه آب دارد و نه برق کارمان دشوار است. به علاوه، هزینه‌های بالای ماهانه، عدم حمایت از سوی دولت و نظایر آن، کار را سخت کرده، با این وجود، کار به خوبی پیش می‌رود. ضمن اینکه متقاضی هم خیلی زیاد است، شاید من روزانه به طور میانگین 30 تلفن دارم که درخواست کمک دارند، ولی چون ظرفیت پناهگاه‌مان تکمیل شده و دیگر نمی‌توانیم هزینه‌ها را تقبل کنیم، قادر به پذیرش مورد جدید نیستیم.
رویکرد مردم به اقدامات و فعالیت‌های شما چیست؟
عموما کسانی که فعالیت‌های ما را دنبال می‌کنند به حیوانات علاقه دارند یا کسانی هستند که خود حیوانات را پیدا کرده‌اند و نزد ما آورده‌اند. اما اگر فعالیت‌های ما در بخش‌های عمومی‌تر مطرح شود، خیلی‌ها مخالف هستند، چون خیلی‌ها نظرشان این است که تا وقتی آدم‌ها هستند چرا باید به حیوانات کمک کرد؟ کسانی که دنباله‌روی اقدامات ما هستند بی‌توقع به حیوانات کمک می‌کنند، اینها عده خاصی‌اند و طرز تفکرشان این است که من می‌دانم این حیوان خیلی محتاج است و دروغ نمی‌گوید. در کل کسی که چنین طرز فکری دارد و حاضر است بی‌توقع به یک موجود کمک کند قطعا اگر یک روز یک فرد با او صحبت کند 10برابر آن را به حیوانات کمک می‌کند. به هرحال حیوانات جزئی از محیط زیست ما هستند. خیلی وقت‌ها می‌توانیم کمک کردن بی‌توقع به انسان‌ها را از این طریق یاد بگیریم، می‌توانید مهربانی که در وجودتان هست را از این راه تقویت کنید، خیلی‌ وقت‌ها می‌توان از این راه به بچه‌ها مسئولیت‌پذیری را آموزش داد. لذا نگهداری و مراقبت از حیوانات آن‌طور که برخی فکر می‌کنند صرفا کار بدی نیست.