اظهارات مهم تولیت آستان قدس درباره برخی سوالات و ابهامات

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به برخی سوالاتی که در مدت حضور او در این آستان مطرح شده است، توضیحات مهمی درباره ماموریت های این آستان  و همچنین ادامه یا توقف برخی فعالیت ها ارائه کرد. به گزارش خراسان رضوی، حجت الاسلام و المسلمین «احمد مروی» که صبح دیروز در نخستین عهدواره ملی نهضت اجتماعی جوانان حضور یافته بود، گفت : «سوالی را مطرح کرده اند که سوال خیلی هاست و در شبکه های اجتماعی هم هست، این که چرا خدمات دفاتر استانی کمرنگ شده؟ چرا بودجه و خدمات به استان ها ارسال نمی شود؟ اجرای فرمان هفت ماده ای مقام معظم رهبری چه می‌شود؟».
خدمات استانی را کمرنگ نکرده ایم
وی در پاسخ به این سوال گفت : ما خدمات استانی را کمرنگ نکردیم، بنده از معاونت محرومیت زدایی آستان قدس در این باره سوال کردم و به من گفتند که سال گذشته و در دوره آقای رئیسی که بودجه سال 98 برای آستان قدس تصویب می شد، گفتند که ما خدمات استان ها را به چند استان و منطقه محروم محدود کنیم، یکی مشهد، یکی سیستان و بلوچستان و یکی هم نامشخص بود که بعدا مناطق سیل زده را در نظر گرفتیم. این تصمیمات و بودجه مربوط به سال قبل بوده است و ما هیچ تغییری در آن ایجاد نکردیم و هیچ بودجه ای را نبستیم.
تبلیغات کردند که از وقتی فلانی آمده فقط مانده در حرم را هم ببندد
وی ادامه داد: البته در شبکه های اجتماعی، تبلیغات بسیاری کردند و گفتند که از وقتی فلانی تولیت آستان قدس شده، همه چیز را تعطیل می کند و فقط مانده که درهای حرم را هم ببندد. اما توضیح این است که ما هیچ چیز را تعطیل یا کم نکردیم، البته دفاتر استانی فعلا فعالیت اش متوقف است تا بررسی شود و ببینیم بودن این دفاتر چقدر ضرورت دارد، چه کارهایی باید انجام دهد و آیا باید همان فلسفه تشکیل قبلی درباره این دفاتر مد نظر باشد یا خیر.
بودجه امسال دقیقا همان بودجه سال 97 دوره آقای رئیسی است
تولیت آستان قدس رضوی توضیح داد: ما هیچ بودجه ای را هم کم یا حذف نکردیم. بودجه امسال ما، دقیقا همان بودجه ای است که در سال 97 و در دوره تولیت جناب آقای رئیسی بسته شده است. ممکن است اگر چیزی داشته باشیم به آن اضافه کنیم اما از آن کم نکرده ایم.
نظر تولیت سابق درباره هزینه دفاتر استانی
وی همچنین در پاسخ به این سوال که پرسیده شده «چرا خدمات و بودجه آستان قدس به دفاتر استانی ارسال نمی شود؟» نیز گفت: در این باره یک بار با آقای رئیسی صحبت و به ایشان اعلام شد که این دفاتر برای آستان قدس هزینه داشته، اما ایشان گفتند خیر، هیچ هزینه ای نداشته، دفاتر استانی باید خرج خودشان را در بیاورند و ما نباید از آستان برای آن ها بودجه بفرستیم.
فرمان رهبری به طور کامل در حال اجراست
حجت الاسلام و المسلمین مروی درباره وضعیت اجرای فرمان 7 ماده‌ای  رهبر معظم انقلاب نیز گفت: بنده با دقت مفاد فرمان مقام معظم رهبری را خوانده ام، چون مسئول اجرای آن هستم و باید بدانم چه کاری می خواهم انجام دهم. اول این که در این فرمان به استان ها اشاره ای نشده، دوم این که واژه «محرومیت زدایی» در حکم رهبر انقلاب برای تولیت آستان نیست. ایشان به سه نکته در این حوزه پرداخته اند، اول این که فرموده اند به زوار محروم رسیدگی کنید، به مجاوران محروم رسیدگی کنید، سوم این که در استان هایی که موقوفه دارید، بخشی از درآمد همان موقوفات را اگر مرتبط با وقف نامه است خرج نیازمندان کنید. تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: بنابراین ما در استان هایی که موقوفات نداریم، هیچ مسئولیتی از ناحیه مقام معظم رهبری متوجه آستان قدس نیست. پس ما داریم طبق فرمان 7 ماده ای ایشان عمل می کنیم، ما به مجاوران محروم رسیدگی می کنیم، به زوار محروم رسیدگی می کنیم، در مناطقی هم که موقوفات داریم اگر مطابق وقف باشد به وظیفه مان عمل می کنیم. وی تصریح کرد : این موضوع را شفاهی هم از رهبر معظم انقلاب سوال کرده‌ام و ایشان تایید کرده اند که فرمانشان همین بوده است. تولیت آستان قدس ادامه داد : فرمان رهبری به طور کامل در حال اجراست، اما طبیعتا ما در آستان قدس جلوی برخی کارها را هم گرفته ایم. هر سال روزانه 12 هزار نفر افطاری داده می شد،  این کار از نظر رسانه ای و روزنامه ای و عکس کار خیلی قشنگی است، سفره ای مفصل، بی نظیر در کشور، بله از نظر تبلیغاتی کارکرد داشت.
تجدید نظر در کارهای قبل به معنی  موضع گیری نیست
اما بنده وضعیت مردم را بررسی کردم، به استان های سیل زده سر زدم و به این نتیجه رسیدم که اگر این 12 هزار افطار روزانه را به سه،چهار هزار نفر کاهش و آن را به سیل زده ها اختصاص دهیم اقدام مناسبی خواهد بود. حجت الاسلام و المسلمین مروی با ذکر این که کار انسانی بدون خطا نمی شود و باید دایم در آن نظارت و تجدید نظر کرد افزود : مطمئنا فردی هم که بعد از من بیاید درباره من تجدید نظر می کند، حق هم دارد و باید این کار را بکند، این کار به معنی موضع گیری نیست. هیچ فردی مصون از خطا نیست، کار بدون خطا فقط مربوط به خدا و معصومین است. وی ادامه داد: درباره غذاهایی که توزیع می شد آمدند گفتند که این افطاری ها به فقرا و افراد محروم نمی رسد، خرید و فروش می شود، بعضی ها فیش های افطاری را تا 100 و 150 هزار تومان فروخته بودند. گزارش دادند تعدادی از این کارت های افطار در مناطق محرومی مثل قلعه ساختمان توزیع می شود، گفتیم آن فرد محروم وقتی بخواهد با پنج فرزندش به حرم بیاید، پول تاکسی که هیچ، پول اتوبوس آمدنشان را دارد؟ تولیت آستان قدس در این بخش از صحبت های خود گفت : این را هم بگویم که متاسفانه این دو منطقه را به نام شهید رجایی و شهید بهشتی نام گذاری کردند، من هم عمدا همان نام سابق را برایشان به کار می برم، آیا جای بهتری نبود که نام این دو شهید را بر آن بگذارند؟
70 میلیارد برای کمک به سیل زدگان کنار گذاشته شد
با اصلاح این کار، در 30 شب ماه رمضان در 30 نقطه مشهد، هر شب بین 1500 تا 2000 غذا در مناطق محروم توزیع کردیم، برای محرومانی که حتی پول آمدن به حرم با اتوبوس را هم نداشتند. هر شب هم حدود هشت هزار غذا ذخیره سازی کردیم که با این کار حدود شش میلیارد تومان جمع آوری شد، علیه ما هم جو زیادی درست کردند که اشکالی ندارد. اعلام کردم که از این مبلغ جمع آوری شده، یک ریال به سرمایه آستان اضافه نمی کنم، یک ریال خرج صحن حرم نمی کنیم، یک ریال به شرکت هایمان نمی دهیم، این مبلغ و هرچقدر دیگر را که پس انداز شد خرج محرومان می کنیم. تولیت آستان قدس خاطر نشان کرد: ما امسال 70 میلیارد تومان برای سیل زده ها کنار گذاشتیم و فکر کردیم با آن چه کار کنیم، دیدیم که سپاه، بسیج، ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان دولت و همه نهادها دارند برای سیل زدگان کار می کنند، بررسی کردیم ببینیم چه کاری از ما ساخته است، ما دنبال کارهای تابلو نبوده و نیستم، البته نمی گوییم که بقیه هستند، خیر، همه دارند با اخلاص کار می کنند. به این نتیجه رسیدیم که این پول را برای ایجاد اشتغال بگذاریم، البته این کار خیلی سر و صدا ندارد، ساختمان سازی هم نیست که نشان دهیم و بگوییم این را ما ساختیم، بنابراین سوال پیش می آید که پس آستان قدس دارد چه کار می کند. وی افزود: آستان به محرومان می رسد، شتاب رسیدگی به محرومان را هم که در دوره آقای رئیسی بیشتر شده، البته در دوران مرحوم آیت ا... طبسی هم وجود داشت و من پرونده های مربوط به آن را نگاه کرده ام، حتما بیشتر می کنیم اما این کار هدفمند خواهد بود. برای ما ایجاد اشتغال مهم بود، حالا جایی هم اگر لازم باشد غذایی بدهیم که اگر ندهیم فردی تلف می شود، این کار را هم می کنیم، اما این که همین طوری غذا توزیع کنیم، خیر. وی تاکید کرد: هم اینک به چهار تا پنج هزار نفر در روز وعده های صبحانه و ناهار و شام می دهیم و من گفته ام که بهترین غذا باید بر سفره امام رضا(ع) باشد. باید گوشت گوسفندی، برنج ایرانی و روغن حیوانی داشته باشیم. بهترین آشپز باید این جا غذا بپزد و هرچقدر هم پول بخواهد به او حقوق می دهیم چون غذای امام رضا(ع) باید برند باشد، اما نمی توانیم به همه  این غذا را بدهیم، پولش را نداریم، چون کارهای دیگری هم داریم. تولیت آستان قدس گفت: ممکن است بگویید امام رضا(ع) خیلی پول دارد، اما خرج هم خیلی دارد.
بیشتر حرف ها درباره پول های آستان قدس شایعه است
وی ادامه داد : بیشتر حرف ها درباره پول های آستان قدس شایعه است. درست است، زمین و اموال داریم. اما در ذهن مردم طوری تبلیغات کرده اند، در شبکه ای مثل «من و تو» چنان آستان قدس را بزرگ کرده اند که انگار نصف ثروت آمریکا در این جاست. این قدر پول این جا نیست که فکر کنید همین طور دارد پول می ریزد. به طور قطع اگر هم این توان باشد به محرومان و مستضعفان می رسیم.
مسقف کردن صحن جامع 1200 میلیارد تومان پول می خواهد
مثلا اگر بخواهیم صحن جامع رضوی را با چادر مسقف کنیم که زوار درآفتاب نمانند و اذیت نشوند، 1200 میلیارد تومان خرج آن است و ما پیگیر اجرای آن هستیم. با شرایط موجود هم اکنون یک صدم 1200 میلیارد تومان لازم برای مسقف کردن صحن جامع را نداریم، مگر آن که املاک و زمین هایمان را بفروشیم، دو سه ماه هم پیش برویم اما بعدش چه؟ با پول ضریح می شود حرم را اداره کرد؟ پول داخل ضریح خرج یک روز ما هم نمی شود. ما سالی یک میلیون کتب منتخب زیارت حرم چاپ می کنیم، 10 ها میلیون لیوان پلاستیکی و پلاستیک برای کفش تهیه می کنیم. قطعا دنبال آن هستیم که خرج کمتری داشته باشیم و تغییر رویه بدهیم اما شرایط این گونه است.
مگر می شود یک میلیون خادمیار داشته باشیم؟
تولیت آستان قدس درباره محدودیت ثبت نام خادمیاران رضوی نیز گفت: 200 هزار نفر در نوبت خادمیاری هستند، اگر سایت را باز بگذاریم، یک میلیون نفر نام نویسی می کنند که مطمئنا همه این عزیزان ارادت به امام دارند، اما آیا می شود ما یک میلیون خادمیار داشته باشیم؟ اگر این کار را بکنیم دیگر جایی برای زائر نداریم. روی همه این موضوعات فکر شده، این طور نیست که بگوییم ما با خادمین و خادمیاری مخالفیم، راه را بسته ایم، جلوی خدمات مردم را گرفته ایم، نه این طور نیست. اما سوال این است که مگر ما چند نفر خادمیار نیاز داریم؟ طبیعا همه عشق دارند و ما هم مخلصشان هستیم، اما ظرفیت آن را نداریم. علاوه بر آن مثلا برای 200 هزار متقاضی خادمیاری که ثبت نام کرده اند، شناسایی، بررسی و گزینش این ها کار ساده ای نیست. وی افزود: رهبر معظم انقلاب هم در این باره به من گفتند شما بر همین خدامی که خود در مشهد داری، نظارت داری که حالا بخواهی در دورترین نقاط کشور هم خادم درست کنید؟ ایشان این کار را نفی کردند اما فرمودند این طرح را مطالعه و بررسی کنید. ما هم اگر ببینیم ظرفیتش را داریم، حتما یک میلیون خادمیار می آوریم، مردم خوشحال می شوند، همه هم برای ما سلام و صلوات می فرستند.
فعالیت های اجتماعی را با سیاسی بازی قاطی نکنید
حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی همچنین به شرکت کنندگان در این همایش گفت : اگر می خواهیم تبلیغ دین را بکنیم، نباید از فعالیت های اجتماعی و آشنا شدن با درد مردم غافل باشیم. وی ادامه داد: اولین اردوی جهادی را رهبر معظم انقلاب با سفرهای استانی خود انجام دادند، مسئولان هم باید از نزدیک به مناطق محروم سر بزنند و مشکلات مردم را ببینند و متناسب با آن تصمیم بگیرند. تولیت آستان قدس رضوی به چند نکته درباره وظایف جوانان در فعالیت های اجتماعی اشاره کرد و گفت: باید بیشتر از هر چیز به دنبال توانمندسازی مردم باشید و به مردم حرفه و فن بیاموزید، همچنین فعالیت های خود را با جناح بندی و سیاسی بازی قاطی نکنید. البته همه کارهای ما باید جهت گیری انقلابی داشته باشد و به مردم بفهمانیم که با اعتماد به جوانان انقلابی حزب اللهی و کارآمد، شرایط  تغییر می کند اما وارد مصداق نشوید.در این همایش که با حضور سردار جعفری، مسئول قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیة ا... برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان نیز سخنرانی کرد.