عوامل وقوع سیل شناسایی شودمعاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه رسیدگی به وضعیت واحد‌های مسکونی آسیب‌دیده از سیل، از روند قابل قبول و مطلوبی برخوردار است، گفت: حادثه سیل روز‌های اول سال ۹۸ خیلی متأثر‌کننده بود، اما در جریان این حادثه بزرگ شاهد نمایش عظیم و باشکوه همبستگی و همیاری مردم بودیم که یک بار دیگر نشان دادند چگونه در روز‌های سخت یکپارچه پشت یکدیگر هستند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری روز گذشته در جلسه بررسی آخرین وضعیت مناطق سیلزده کشور، تصریح کرد: دولت به سهم خود در میانه میدان امداد‌رسانی و پس از آن کمک به بازسازی خسارات سیل ایستاد و امروز هم باید همه مسئولان تلاش کنند تا در بازسازی خسارات حوزه مسکن و کشاورزی که در ارتباط مستقیم با زندگی و معیشت است نقش خود را بدرستی ایفا کنند.
وی با بیان اینکه براساس جمع ‌بندی‌ها معیشت عمده مردم استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان از طریق کشاورزی تأمین می‌شد، خاطرنشان ساخت: دولت در همان نخستین روزهای وقوع سیل تصمیم گرفت خسارات سیل کشاورزان و باغداران را پس از جبران خسارات واحدهای مسکونی آسیب‌دیده دراولویت کار قرار دهد.
جهانگیری با تأکید بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای اطلاع‌رسانی شایسته و بموقع درباره اقدامات مؤثر انجام شده به‌منظور روشن شدن عملکرد خوب دولت در رفع مشکلات مردم استان‌های سیلزده، اظهار داشت: متأسفانه به‌دلیل عدم توجه به این موضوع مهم شاهد بودیم که در جریان زلزله کرمانشاه هم با وجود عملکرد بسیار خوب دولت که تأیید و تحسین نهادهای بین‌المللی را نیز به‌دنبال داشت، فضای رسانه‌ای منفی علیه دولت شکل گرفت. بنابراین باید با روش‌های کارآمد رسانه‌ای تلاش شود عملکرد دولت بدرستی منعکس شود.
عوامل بروز سیل شناسایی شود
معاون اول رئیس‌جمهوری در این جلسه که با حضور وزرای کشور، صمت، نیرو، جهاد کشاورزی و رؤسای بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: نکته مهمی که نباید از آن غافل شد شناسایی عوامل اصلی بروز سیل است که همچنان پابرجاست و باید پیش از آنکه حادثه دوباره‌ای رخ دهد نسبت به رفع آنها اقدامات مناسب انجام شود.
وی با تشکر از همه مردم، مسئولان و گروه‌هایی که در این رخداد تلاش کردند در کنار مردم باشند و خسارات ناشی از سیل را جبران کنند، تصریح کرد: قطعاً حجم خسارات و پیامدهای این حادثه بسیار زیاد بود و دولت تمام سعی خود را به‌کار بسته تا برای تسکین آلام مردم سیلزده گام‌های مؤثری بردارد.
برنامه سه‌گانه دولت برای مقابله با سیل
در ادامه این جلسه عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور با بیان اینکه برنامه دولت در مواجهه با سیل گسترده فروردین ماه امسال که حدود 25 استان کشور را درگیر خود کرد شامل سه بخش بود، گفت: دولت ابتدا تمرکز خود را روی پیشگیری از تلفات گذاشت که انصافاً در این زمینه موفق بودیم و از آن حادثه مهیب و بزرگ با کم‌ترین میزان تلفات عبور کردیم. همچنین برای جلوگیری از وارد آمدن خسارات بیشتر و پس از آن جبران خسارات اقدامات خوبی انجام دادیم به‌طوری که امروز می‌توانیم بگوییم عملکرد دولت موفق و قابل قبول بوده است.
وی با بیان اینکه امروز در فضای رسانه‌ای از کوچک‌ترین بهانه برای حمله به دولت استفاده می‌شود، گفت: با وجود این در فضای رسانه‌ای در زمینه خسارات و تبعات این سیل گسترده تقریباً هیچ ایراد جدی مطرح نمی‌شود و گواه موضوع آن است که دولت در رسیدگی به خسارات عملکرد خوبی داشته است. وزیر کشور با ارائه گزارشی از خسارات سیل و رسیدگی‌ها برای جبران خسارت‌ها گفت: سامانه واحدی برای دریافت، ثبت و راستی‌آزمایی درخواست‌های مردم برای دریافت خسارت ایجاد شد که برای اولین بار پژوهشکده فضایی کشور نیز عضو کارگروه آن بود تا علاوه بر ارزیابی‌های میدانی با استفاده از اطلاعات این مجموعه نیز بتوانیم خسارات را دقیق‌تر راستی‌آزمایی کنیم.
35.5 هزار میلیارد تومان خسارت
وزیر کشور اضافه کرد: 235 شهر و 4235 روستا درگیر خسارات سیل بودند و در ارزیابی‌ها بیش از 35 هزار و 500 میلیارد تومان درخواست دریافت خسارت ثبت شد. با همت دولت و تلاش همکاران ما در استان‌های سیلزده و بخش‌های ملی کار جبران خسارات سیل بویژه در بخش تعمیرات و بازسازی مسکن بسیار مطلوب پیش‌ رفته و در بخش کشاورزی نیز از آنجا که اولویت کشاورزان آماده کردن اراضی برای کشت دوم بود پس از انجام این کار تشکیل پرونده‌ها از طرف کشاورزان سرعت گرفته است.
وی تصریح کرد: بخش قابل توجهی از اراضی که در اثر سیل به‌طور کامل زیر آب رفته بودند از زیر آب خارج شدند و در حال حاضر 245 هزار هکتار از این اراضی برای کشت دوم زیر کشت رفته است. تخلیه آب از این اراضی کار بسیار عظیمی بوده است چرا که وقتی دشت بسیار وسیعی به طور کامل به زیر آب می‌رود تخلیه آب از آن براحتی ممکن نیست.
316 هزار هکتار زمین خوزستان زیر آب رفت
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با بیان اینکه خسارات وارده به اراضی زراعی و کشاورزان در سیل فروردین ماه امسال بسیار گسترده بود، اظهار داشت: حدود 316 هزار هکتار زمین فقط در استان خوزستان زیر آب رفته بود که تاکنون بیش از 212 هزار هکتار آن از زیر آب خارج شده و خود این موضوع کار بسیار بزرگ و مهمی بوده است.
843 میلیارد تومان اعتبار بلاعوض
رضا رحمانی وزیر صمت نیز در این جلسه با ارائه گزارشی درباره خسارت وارده به بخش صنعت، معدن و تجارت در سیل فروردین ماه گفت: 455 واحد صنعتی، 96 معدن و تعداد زیادی واحدهای صنفی و دارهای قالی در قالیبافی‌ها در اثر این سیل خسارت دید که 843 میلیارد تومان خسارت بلاعوض و 2493 میلیارد تومان تسهیلات برای جبران خسارت درنظر گرفته شد.
تعمیر 53 هزار واحد مسکونی تمام شد
علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه در بخش بازسازی خانه‌های آسیب‌دیده و احداث خانه‌های جدید بسیار خوب عمل شده است، گفت: علاوه بر 53 هزار واحد تعمیری که کار آنها به پایان رسیده  تعمیرات 50 هزار واحد باقیمانده نیز بزودی پایان خواهد یافت، همچنین 30 هزار واحد احداثی برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده که قرارداد عمده آنها منعقد شده و کار ساخت بیش از 20 هزار واحد مسکونی احداثی آغاز شده است.
وی افزود: علاوه بر خسارت در استان‌های اصلی درگیر سیل در استان‌هایی مثل خراسان شمالی و همدان نیز در مجموع حدود 15 هزار واحد مسکونی آسیب‌دیده از سیل داشتیم که برای تعمیر این واحدها نیز کمک‌های خوبی شده است.
تابش اظهار داشت: در برخی شهرستان ها مثل پلدختر حتی زمین خانه‌های مردم را سیل برده بود نیز برای بیش از 2 هزار واحد زمین تأمین کرده و برای ساخت به مردم واگذار کرده‌ایم.
استانداران خوزستان، گلستان و لرستان نیز که در این جلسه حضور داشتند در سخنانی از روند رسیدگی به آسیب‌های وارد شده به بخش مسکونی در این سیل ابراز رضایت کردند و دلیل عمده تأخیر در جبران خسارت بخش کشاورزی را نیز این موضوع عنوان کردند که مردم اولویت اولشان آماده کردن زمین خسارت‌دیده از سیل برای کشت دوم بود و پس از اینکه کشت دوم انجام شده روند تشکیل و ثبت پرونده‌ها در این زمینه نیز تسریع شده است.