نابودی کشاورز با واردات برنج

گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی با اشاره به مصوبه ستاد تنظیم بازار تاکید کرد، واردات برنج به کشور مجاز است. اقدام دولت برای واردات برنج آن هم در فصل برداشت داخلی عجیب است و درست نیست. اصلا قرار‌نبود واردات برنج در فصلی که کشاورزان داخلی در حال برداشت محصول خود هستند، آزاد شود.
درست است که کشور حدود یک میلیون تن کسری برنج دارد و با توجه به افزایش 25درصدی قیمت، ما مشکلاتی در این بخش داریم، اما برای کاهش قیمت برنج نباید به کشاورز فشار وارد کنیم.دولت باید برای حل این مشکل به صورت تضمینی محصول داخلی را از کشاورزان بخرد. قرار نیست تاوان کسری بازار را کشاورزان ما بدهند.دولت باید نرخ برنج داخلی را مشخص کند و محصول کشاورزان داخلی را به صورت تضمینی خرید کند. همچنین به صورت تضمینی قیمت روی برنج داخلی بگذارد تا در چنین شرایطی قیمت برنج داخل افت نکند.
چندی پیش آقای نوبخت در واکنش به دستور لغو ممنوعیت واردات برنج اظهار کرد که به‌منظور حمایت از تولید و کشاورز پیگیر عدم واردات برنج در فصل برداشت هستم. این اظهارات آقای نوبخت در تعارض کامل با دستور گمرک است و ما واقعا نمی‌دانیم چه خبر است. اگر واردات با توجیه تنظیم بازار هم باشد در این فصل اشتباه است.کشاورزان ما به طور میانگین 5 ماه زحمت می‌کشند تا برنج داخلی را تولید و به بازار عرضه کنند.
درست است در برخی مناطق محروم، مردم حتی توان خرید برنج 15 هزار تومانی را هم ندارند، اما نمی‌توان در زمان برداشت برنج داخلی آتش به زحمت کشاورزان بزنیم و زندگی آنها را باواردات وعرضه برنج خارجی خراب کنیم.دولت باید پاسخگو باشد و حداقل برای تنظیم بازار به کشاورز داخلی تضمین بدهد تا ضرر نکند.قرار نیست برای پر شدن جیب واسطه‌ها و وارد کنندگان به بهانه تنظیم بازار، تولید کننده داخلی را زیر تیغ ببریم. دولت نباید این برنج وارداتی را در این فصل توزیع کند و باید بعد از فروش داخلی توزیع برنج وارداتی را آغاز کند.