لغو سفر ترامپ به دانمارک در پی مخالفت «کپنهاگ» با پیشنهاد فروش «گرینلند» به آمریکا

دونالد ترامپ اظهار کرد که دیدارش با نخست‌وزیر دانمارک را به دلیل بی‌میلی این نخست‌وزیر به پیشنهاد ترامپ برای خرید گرینلند به آمریکا به تاخیر می‌اندازد.
به گزاش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حساب توییتر خود دانمارک را "کشوری بسیار ویژه با مردمی فوق‌العاده" توصیف و اظهار کرد، گفت‌وگویش با مته فردریکسن، نخست‌وزیر این کشور را که قرار بود دو هفته بعد برگزار شود، به زمان دیگری موکول می‌کند زیرا فردریکسن "علاقه‌ای به گفت‌وگو درباره خرید گرینلند ندارد".
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ترامپ روز یکشنبه علاقه‌اش را به خرید گرینلند تایید کرد و فردریکسن صحبت درباره علاقه ترامپ برای خرید تمام این سرزمین را "گفت‌وگویی پوچ" دانست.
روزنامه وال استریت ژورنال هفته گذشته گزارش کرد که دونالد ترامپ بارها از مشاورانش درباره احتمال خرید گرینلند پرسیده است.
با این حال وزیر امور خارجه گرینلند که جزئی از دانمارک اما منطقه‌ای خودمختار است، روشن کرده است که پیشنهاد خرید این سرزمین پذیرفته نمی‌شود.
لغو سفر ترامپ به دانمارک واکنش‌هایی را در پی داشت.
کریستین جنسن، عضو حزب اپوزیسیون لیبرال دانمارک در توییتر نوشت: مساله پیش آمده درباره ترامپ و لغو سفر رسمی او یک هرج و مرج کامل است. این سفر از فرصتی بزرگ برای تقویت گفت وگو میان این رهبران به بحرانی دیپلماتیک تبدیل شد. همگان باید بدانند که گرینلند فروشی نیست.
سورن اسپرسن،‌ سخنگوی حزب راست افراطی مردم دانمارکی در امور روابط خارجی تاکید کرد: وقتی پای یک متحد بسیار نزدیک و دوستی بسیار خوب در میان باشد، این قضیه‌ای بسیار بسیار شوکه‌کننده می‌شود. لغو این سفر توهینی به ملکه مارگارت، رئیس کشور دانمارک است.