مهاجرت سالانه ۶۵۰ پزشک عمومی و متخصص!

آفتاب یزد –گروه اجتماعی: «نسبت به سایر کشورها، در ایران کمبود پزشک داریم، اما از نظر محاسبات آینده، برآورد واقعی وزارت بهداشت از وضعیت تراز پزشکان نشان می‌دهد، از نظر پول و سطح درآمد مورد انتظار پزشکان متخصص، در سال ۱۴۰۴ به ۵۲ هزار و ۱۱۳ پزشک متخصص نیاز داریم.» این‌ها سخنان ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در برنامه تلویزیونی تیتر امشب است که چند روز پیش از رسانه ملی پخش شد و در آن به کمبود پزشک در کشور تاکید شده بود. موضوع کمبود پزشک در کشور چند وقتی است که به معضلی مبدل شده است. پیش از این هم حریرچی بارها و بارها به کمبود پزشک در کشور اشاره کرده بود و چندی پیش گفته بود: «شاخص تعداد پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک در کشور ۱.۶ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است» با این حال برخی از پزشکان همچنان از وضعیت درآمدی خود شاکی هستند و خیلی‌ها نیز به دلیل همین موضوع میل به مهاجرت دارند.
روز گذشته مسعود قاسمی، رئیس انجمن آترواسکلروز ایران، با عنوان این مطلب که پزشک کم داریم، گفت: این کمبود فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست.
وی به آمار جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: در چهار دهه قبل ۱۴ هزار پزشک در کشور داشتیم که اغلب آنها از خارج جذب می‌شدند. یعنی به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت ۹.۳ پزشک داشتیم که الان این عدد حدود ۶ برابر شده است که بهبود نشان می‌دهد. تعداد بیمارستان‌ها یکی از معیارهای توانایی درمان در دنیا محسوب می‌شود، در ایران، ۳۷ هزار پزشک متخصص فعال هستند که استاندارد معمول آن حداقل ۶۴ هزار پزشک متخصص است. کمبود پزشک داریم، بار درمان بیماران بر دوش پزشکان می‌افتد و همین مسئله می‌تواند با مشکلاتی در ارائه خدمت همراه شود. رفع کمبود پزشک فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست، بلکه در توزیع مناسب پزشک دچار مشکل هستیم. ضمن اینکه برخی از پزشکان در حرفه‌ای غیر از طبابت مشغول فعالیت هستند که علت آن نیز، نامناسب بودن شرایط کار در حرفه پزشکی است. باید توزیع امکانات و تجهیزات پزشکی با توجه به نیاز پزشکان صورت بگیرد، متاسفانه در حال حاضر شاهد مهاجرت پزشکان به خارج از کشور هستیم، به طوری که در سال ۳۵۰ پزشک عمومی و ۳۰۰ پزشک متخصص، مهاجرت می‌کنند.
وی در ادامه وضعیت درآمد پرستاران و تکنسین‌های گروه پزشکی را مورد اشاره قرار داد و افزود: شرمنده ام که بخواهم از درآمد این نیروهای کادر درمانی، آماری بدهم. درآمد پزشک عمومی به طور متوسط در سال ۳۲ میلیون تومان است که ماهانه ۲.۶ میلیون تومان می‌شود. وی با اشاره به کمبود ۱۰۰هزار نیروی پرستاری در کشور، افزود: استاندارد نیروی پرستاری به ازای ۵ تخت بیمارستانی، حداقل ۲پرستار است که این آمار در کشور ما به ازای هر ۸ تخت بیمارستانی، یک پرستار است. این کمبود نیروی پرستاری باعث می‌شود پرستاران به ۱۵۰ ساعت اضافه کاری اجباری در ماه تن بدهند و این وضعیت برای ارائه حداقل خدمات است. او به خطراتی که جامعه پزشکی را در هنگام ارائه خدمت تهدید می‌کند، اشاره کرد و افزود: کادر پزشکی در معرض انواع بیماری‌های واگیر قرار دارد. بروز مشکلات گوارشی به دلیل استرس کاری، ابتلا به بیماری‌های اسکلتی عضلانی، به دلیل سر پا ایستادن‌ها، ابتلا به افسردگی و...، از جمله خطرات حرفه پزشکی است.
او همچنین در رابطه با شاخص امید به زندگی در کشور گفت: سن امید به زندگی از سال ۱۳۳۹ برای یک دوره ۲۰ ساله از ۴۹.۵ سال به ۵۱.۵ سال رسیده و در یک دوره ۱۰ ساله تا سال ۱۳۷۰، به ۶۱.۵ سال رسیده است. رئیس بیست‌ویکمین کنگره بین‌المللی تازه‌های قلب و عروق، ادامه داد: بر اساس گزارش بانک جهانی که میانگین عمر ایرانی‌ها را در سال ۱۳۵۵، ۵۵سال اعلام کرده بود، این عدد در سال ۱۳۹۶ به ۷۶سال رسیده است. قاسمی به کاهش آمار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر در کشور اشاره کرد و افزود: در سال‌های ۴۹ تا ۵۴ به ازای هر ۱۰۰۰ تولد شاهد ۱۳ مرگ و میر بودیم که این آمار در سال‌های ۸۴ تا ۸۹ به ۵مرگ و میر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر کاهش یافت.