تاکید ابتکار بر لزوم حضور زنان در عرصه نمایندگی مجلس

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان با تاکید بر اهمیت حضور زنان در انتخابات پیش رو به عنوان داوطلب نمایندگی مجلس گفت: اگر نسبت به آینده فرزندان خود و کشور احساس مسئولیت مي‌کنیم باید در این عرصه حاضر شویم تا طبق فرموده امام راحل نااهلان سرکار نیایند.
به گزارش ایسنا، دکتر معصومه ابتکار در نشست با بانوان منتخب استان مرکزی با اشاره به نقش کلیدی زنان بیان کرد: زنان در بسیاری از مناسبت‌ها پیشران و در فعالیت‌های داوطلبانه، سمن‌ها، خیریه‌ها و تشکل‌ها در عرصه‌های مختلف پیشتاز هستند و این امر دغدغه‌مندی، انگیزه بالا و توانمندی زنان را نشان می‌دهد.
ابتکار تصریح کرد: دولت رویکرد حمایت از نهادهای مدنی و سازمان‌های غیردولتی را به ویژه در حوزه زنان دنبال مي‌کند و از پروژه‌های همسو با معاونت امور زنان و خانواده استقبال مي‌کند. پروژه توان افزایی مجموعه تشکل‌های زنان و خانواده را دنبال مي‌کنیم، بر این اساس نشست‌های منطقه‌ای در این راستا برگزار مي‌شود و نشست منطقه مرکزی کشور نیز به زودی برگزار مي‌شود و سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی مي‌توانند در این نشست تخصصی شرکت کنند. تاکنون ۵ نشست برای بیش از ۱۵۰۰ تشکل برگزار شده است و هرچه بتوانیم در قالب نهادهای مدنی و جلب مشارکت مردم کار کنیم موفق‌تر خواهیم بود.
ابتکار با اشاره به اجرای طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی در استان مرکزی در آسیب پذیرترین نقاط استان ویژه زنان سرپرست خانوار و در معرض آسیب در مناطق حاشیه ای که در واقع منجر به تدوین نقشه راه تاب آوری اجتماعی استان شد، بر لزوم توسعه و ادامه این طرح جهت کاهش آسیب‌ها تاکید کرد.
وی در خصوص حمایت از فعالیت‌های اقتصادی زنان گفت: سال گذشته ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی از محل صندوق توسعه ملی به تصویب رسید که به نظر مي‌رسد تاکنون ۹ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است و در سال گذشته ۴۱ درصد این اعتبارات به زنان روستایی تخصیص یافت که نشان از نقش رو به رشد و آینده ساز زنان در اقتصاد ملی دارد و همین روند را برای زنان تحصیل‌کرده پیش‌بینی می‌کنیم.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه کرد: طرح زنان سرپرست خانواده با تمرکز بر مشاغل خانگی با همکاری جهاد دانشگاهی در استان مرکزی در حال اجراست که مهارت‌های عمومی، تخصصی، مهارت‌های کسب و کار و زنجیره ارزش و چگونگی تامین مواد اولیه و بازاریابی را در آموزش‌ها دنبال مي‌کند که نتیجه آن باید به تولید اشتغال برای زنان بینجامد. در کشور مشارکت ۱۲ هزار زن در این طرح هدفگذاری شده است.
وی افزود: در حوزه اشتغال و کارآفرینی طرح کسب و کار من برای دختران جوان، سال گذشته اجرایی شد و انتظار داریم این طرح ادامه یابد.