لاوروف: جنگ در سوریه به پایان رسیده است

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه جنگ در سوریه به پایان رسیده، بر لزوم تشکیل و آغاز به کار کمیته بازنویسی قانون اساسی این کشور تاکید کرد.
«سرگئی لاوروف» در مصاحبه با روزنامه «ترود» گفت: «در واقع، جنگ سوریه به پایان رسیده است. این کشور به تدریج درحال بازگشت به زندگی صلح‌آمیز است. کانون‌های تنش جداگانه‌ای البته هنوز در مناطقی که تحت کنترل دولت سوریه نیست، وجود دارد».
وی ادلب و منطقه شرقی رودخانه فرات را نمونه‌ای از این کانون‌های تنش دانسته و توضیح داد: «کارهایی مانند کمک بشردوستانه فراگیر به سوریه، پیشرفت فرایند سیاسی برای پایان دادن به بحران و رسیدن به ثبات پایدار و طولانی مدت در این کشور و همچنین در تمام خاورمیانه (غرب آسیا) باید انجام شود».
وزیر خارجه روسیه با تاکید بر اهمیت تشکیل هرچه سریعتر کمیته بازنویسی قانونی اساسی سوریه، تصریح کرد: «ما معتقدیم تشکیل و آغاز به کار کمیته گام مهمی در پیشبرد راهکار سیاسی و اجرای آن توسط خود سوری‌ها با کمک سازمان ملل است. این گام، کمک می‌کند معارضان و دولت سوریه برای اولین بار به‌طور مستقیم درباره آینده این کشور به گفت‌وگو بنشیند».
لاوروف با بیان اینکه روسیه خواستار احیای حکومت دولت سوریه بر تمام بخش‌های این کشور است، افزود: «همچنین ما به مقابله با عواقب موج تروریسم و کمک به بازگشت سوری‌ها به سرزمین مادری خود و همچنین بازگشت این کشور به "خانواده عرب" جهت حفظ امنیت و ثبات خاورمیانه علاقه‌مند هستیم».
طرح جدید سعودی-آمریکایی در شرق سوریه
یک معارض سوری در یک فایل صوتی اعلام کرد که واشنگتن و ریاض قصد دارند وضعیت شرق سوریه را به سود خود ساماندهی کنند؛ بدین گونه که به جای کُردها، این بار تمرکز روی عشایر خواهد بود.به گزارش خبرگزاری فارس، «میشل کیلو» عضو ائتلاف معارضان سوری اعلام کرد که عربستان و آمریکا خواب تازه‌ای برای شرق سوریه دیده‌اند.
وی در یک فایل صوتی لو رفته، درباره سرنوشت منطقه شرق فرات و استان ادلب صحبت کرده و گفت: ریاض و واشنگتن، گروهی به نام «شورای قبایل و عشایر» را در تمام سوریه ایجاد کرده‌اند. این معارض کرد با بیان اینکه «روند ژنو، با بی‌توجهی بین‌الملل، ضعف سازمان ملل و نبود توافق روسیه و آمریکا» روبه‌رو است، درباره شورای عشایر گفت: «شورای عشایر به خاطر عدم تایید پروژه سیاسی کُردها توسط آمریکا شکل گرفته است».وی افزود: «آمریکایی‌ها به ما می‌گویند ما با تفنگ کُردها ارتباط داریم و خواستار سیاست کُرد نیستیم. تفنگ کُرد، تفنگ همه کُردها نیست و سیاست کُردی نیز سیاست همه کُردها نیست».
روزنامه «رای الیوم» به نقل از این معارض گزارش داد که هیات ژنو به صورت کامل معلق شده و روسیه به وضوح می‌گوید که «اگر آتش‌بس فراگیری برقرار شود و بازسازی سوریه را آغاز کنیم، صلح صورت گرفته است. در این صورت، دیگر، چیزی به نام انقلاب یا غیر انقلاب وجود ندارد».