هشدار پوتین به نتانیاهو درباره تداوم حملات به سوریه

سرویس بین الملل جوان آنلاین: روزنامه سعودی «ایندیپندنت عربی» به نقل از منبعی روس نوشته که به‌رغم دیدار نتانیاهو و پوتین، اختلافات میان اسرائیل و روسیه درباره حملات تل‌آویو به اهداف ایرانی و ... و در سوریه و عراق همچنان باقی است. به نوشته ایندیپندنت، روسیه اخیراً جلوی حملات اسرائیل به چند موضع وابسته به نظام سوریه را گرفته و تهدید کرده (در صورت انجام حمله رژیم اسرائیل) جنگنده‌های اسرائیلی را با جنگنده‌های روسی یا سامانه اس ۴۰۰ ساقط می‌کند. این موضوع در برهه اخیر دو بار اتفاق افتاد؛ در نهایت آگوست گذشته مسکو مانع حمله به مواضع ارتش سوریه در «قاسیون» شد، اسرائیل قصد داشت باتری موشک‌ها، دستگاه کنترل از راه دور و ردیاب سامانه اس ۳۰۰ را که سوریه از روسیه دریافت کرده بود، هدف قرار دهد. یک هفته بعد نیز روسیه جلوی حمله به مواضع سوریه در قنیطره را گرفت؛ قرار بود در این حمله تأسیسات حساس سوریه در لاذقیه هدف قرار بگیرد. در پی این تحولات، نتانیاهو در سفری زودهنگام‌تر از قبل، روز پنج شنبه قبل به روسیه رفت، ولی در این سفر نیز پوتین به نتانیاهو هشدار داده که در صورت حمله به مواضع ارتش سوریه و مقاومت در این کشور و لبنان، روسیه هواپیما‌های رژیم صهیونیستی را مورد هدف قرار می‌دهد. در این دیدار پوتین از نتانیاهو درخصوص تجاوز به حریم لبنان به شدت انتقاد کرده است و نقض حاکمیت لبنان به دست رژیم صهیونیستی را غیر قابل قبول توصیف کرده است. پایگاه امریکایی المانیتور نیز نوشته که دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در شهر سوچی دستاورد چندانی برای او نداشته است. المانیتور نوشت نتانیاهو روز ۱۲ سپتامبر، درست پنج روز پیش از برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی برای دیدار با پوتین عازم روسیه شده است.
روزنامه الاخبار چاپ بیروت نیز در تحلیلی به قلم یحیی دبوق با اشاره به اینکه نتانیاهو برای دیدار با پوتین، بیش از سه ساعت در اتاق انتظار منتظر ماند، نوشت: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سفر به روسیه با استقبالی سرد مواجه شد و دست خالی از روسیه بازگشت. نتانیاهو امید داشت با گرفتن این هدایا وضع خود را در صندوق‌های رأی انتخابات زودهنگام بهبود بخشد. بر خلاف هدیه انتخاباتی بزرگی که نتانیاهو در انتخابات گذشته دریافت کرد، یعنی تحویل گرفتن جسد یکی از مفقودان اسرائیلی در یورش سال ۱۹۸۲ به لبنان، پوتین این بار فقط به گرفتن عکس با نتانیاهو اکتفا کرد. علاوه بر این، در حاشیه دیدار سوچی، سیگنال‌هایی از سوی پوتین داده شد مبنی بر اینکه در سایه پیش‌بینی‌های بدی که به اوضاع نتانیاهو مربوط است برداشت روسیه از اوضاع سیاسی اسرائیل و امکان تغییر در آن تغییر کرده است. همین مسئله باعث شد به سردی از نتانیاهو استقبال و به صورت غیر مستقیم بر این مسئله تأکید شود که مسکو در انتخابات آتی اسرائیل، هیچ کس را بر دیگری ترجیح نمی‌دهد.
روزنامه الاخبار چاپ بیروت در تحلیلی به قلم یحیی دبوق درباره سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه نوشت: نتانیاهو، نخست‌وزیر دشمن، با استقبالی سرد در مسکو روبه‌رو شد تا دست خالی و بدون هیچ هدیه انتخاباتی که انتظار داشت از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دریافت کند به اسرائیل بازگردد. این سیگنال‌ها عبارتست از «خشک شدن خون نتانیاهو» (تعبیری که رسانه‌های عبری آن را به کار بردند) آن هم بعد از اینکه بیش از سه ساعت در اتاق انتظار منتظر ماند تا با پوتین دیدار کند. این اتفاق نادر بر آنچه درباره استقبال سرد از نتانیاهو در روسیه گفته شد صحه می‌گذارد و نشان می‌دهد نخست‌وزیر اسرائیل این بار مهمان ناخوشایندی برای پوتین بود به خصوص اینکه مسکو می‌داند در سایه تردیدی که درباره نتایج انتخابات اسرائیل وجود دارد هدف از این سفر صرفاً انتخاباتی بود.