ورود ناوشکن امریکایی به دریای چین جنوبی برای مقابله با چین

سرویس بین الملل جوان آنلاین: خبرگزاری «اسپوتنیک» در گزارشی نوشت، نیروی دریایی امریکا پس از اعتراض پکن در مورد رزمایش در دریای بسیار حساس چین جنوبی، درباره عبور اخیر ناو جنگی‌اش از نزدیکی جزایر مورد مناقشه «پاراسل» در بیانیه‌ای اعلام کرد: «چین، تایوان و ویتنام هرکدام مدعی حاکمیت بر جزایر پاراسل هستند. تحمیل یکجانبه هرگونه مجوز یا نیاز به اعلام برای عبور بی ضرر از طرف قوانین بین المللی پذیرفتنی نیست، بنابراین ایالات متحده امریکا این قوانین تحمیلی را به چالش می‌کشد.»
‌نیروی دریایی امریکا اعلام کرد که ورود ناوشکن این کشور به آب‌های دریای چین جنوبی برای مقابله با پکن انجام شده است.
ارتش امریکا در هفته جاری در یک نمایش اعتراضی علیه ادعا‌های ارضی پکن در دریای چین جنوبی، ناوشکن «یو‌اس‌اس‌وین» را در نزدیکی جزایر پاراسل به حرکت درآورد. وزارت دفاع چین نیز در این مورد اعلام کرد: این ناوجنگی بدون مجوز دولت چین به آب‌های جزایر پاراسل تجاوز کرده است. ادعای مالکیت چین بخش اعظمی از دریای چین جنوبی را دربرمی‌گیرد؛ این در حالی است که مالکیت این مکان‌ها مورد بحث کشور‌های برونئی، اندونزی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام است.
امریکا به همراه چند کشور غربی مانند بریتانیا، کانادا و فرانسه، به طور آزادانه گشت‌زنی‌هایی را در این دریا انجام می‌دهند و طوری رفتار می‌کنند که آب‌های اطراف این جزایر و صخره‌ها بخشی از چین نیست.
ناوشکن یو اس اس وین، ماه گذشته از جزیره «فیری کراس ریف» و صخره «میس چیف» به عنوان بخشی از عملیات دریایی عبور کرد که با اعتراض پکن مواجه شد. هفته جاری، چین به انگلیس در مورد انجام عملیات‌های مشابه در این دریا هشدار داده و گفته بود که چین این اقدام را به عنوان «اقدامی خصمانه» تلقی می‌کند. امریکا همچنین چین را به گسترش دسترسی نظامی از جمله ساخت تأسیسات نظامی در جزایر مصنوعی پاراسل متهم کرده است. از طرفی چین اصرار دارد که این تأسیسات در دریای چین جنوبی با هدف نظامی، تحقیقات علمی و برنامه‌های ایمنی دریایی انجام شده است.