روحانی: جامعه بین‌المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور در نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه با حضور اردوغان و پوتین اظهار داشت: در ابتدا مایلم از برادرم جناب آقای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور محترم ترکیه به خاطر برگزاری پنجمین نشست سران کشور‌های ضامن روند آستانه تشکر کنم و از مهمان‌نوازی دولت و ملت شریف ترکیه قدردانی نمایم.
وی ادامه داد: در آغاز سخن، لازم می‌دانم بار دیگر بر اصول مشترک در موضوع سوریه تأکید کنم؛ حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه، احترام به حاکمیت ملی و استقلال و عدم دخالت خارجی در امور داخلی این کشور که همواره مورد تأکید ما بوده است، باید به طور جدی رعایت شده و تمامی زمینه‌های لازم برای بازگشت ثبات، امنیت و آرامش به این کشور فراهم شود.
رئیس‌جمهور گفت: مهم‌ترین دستور کار ما ارزیابی تلاش‌های سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه برای خاتمه دادن به بحران سوریه از طریق مسالمت‌آمیز، مبارزه با تروریسم، کمک به تشکیل کمیته قانون اساسی، بازگشت آوارگان، تبادل بازداشت شدگان و ربوده شدگان، بهبود کمک رسانی انسان‌دوستانه، بازسازی و همچنین ارزیابی تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه می‌باشد.
وی بیان داشت: اکنون با گذشت دو سال و نیم از آغاز این روند، علاوه بر موفقیت‌ها و دستاورد‌های جدید آن، شاهد بالندگی و تقویت جایگاه و تأثیرگذاری این روند در کمک به سوریه و جامعه بین‌المللی برای پشت سر گذاشتن مشکلات و تنش‌ها در این کشور هستیم.
رئیس‌جمهور همچنین خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته معتقد است بحران سوریه تنها راه‌حل سیاسی دارد و این مهم صرفاً از طریق تعامل سازنده و مشارکت کلیه آحاد مردم سوریه به انجام می‌رسد. دولت و مردم سوریه - با همه تنوعی که دارند - خود قادرند این راه سرنوشت‌ساز و البته خطیر را بپیمایند. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر ناکارآمدی راه‌حل نظامی برای پایان بخشیدن به این بحران تأکید کرده است و این حقیقت هنوز پابرجا است.
وی ادامه داد: اکنون پس از گذشت حدود ۹ سال از بحران سوریه و بر مبنای تجربیات حاصله از آن، همچنان بر این باوریم که دیدگاه تغییر نظام که برخی به دنبال آن بودند، ناکام و شکست خورده است. بحران سوریه و سایر بحران‌های مشابه در منطقه، باید با راه‌کار‌های صلح‌آمیز و از سوی مردم خود آن کشور حل و فصل شود. تلاش ما در طول سال‌های گذشته و به ویژه پس از متمرکز شدن فعالیت‌ها در چارچوب روند آستانه، همواره بر مبنای تسهیل روند گفتگو و تشویق دولت و معارضه برای پیوستن به این مهم بوده است.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: ما برای پنجمین بار گرد هم آمده‌ایم تا با ارزیابی راه طی شده، تصمیمات مهمی برای آینده اتخاذ کنیم که می‌تواند ملت سوریه را در ترسیم آینده خود به دور از هرگونه فشار و دخالت خارجی یاری کند.
روحانی گفت: رئیس‌جمهور امریکا سال گذشته از تصمیم خود برای بازگرداندن نیرو‌های نظامی کشورش از سوریه گفت، ولی سرنوشت این سخن، مثل سایر سخن‌های او بود؛ اظهاراتی که نه در تجربه گذشته به حقیقت پیوسته و نه اراده‌ای برای تحقق آن در آینده متصور است.
روحانی افزود: رژیم صهیونیستی طی ماه‌های گذشته بر تعداد حملات تجاوزگرانه خود به سرزمین سوریه افزوده، مقامات این رژیم مسئولیت این تجاوزات را بر عهده گرفته و این تجاوزات را به عراق و لبنان نیز تسری داده‌اند. این حملات مصداق بارز اقدامات خصمانه تحریک‌آمیز و غیرقانونی می‌باشد که می‌تواند باعث ایجاد تنش و درگیری گسترده در منطقه شود. بدیهی است دولت‌ها و ملت‌های منطقه براساس منشور ملل متحد حق دفاع از خویش در قبال این قبیل تجاوزات را دارند؛ در حالی که متأسفانه سازمان‌های بین‌المللی در قبال این تجاوزات واکنش مناسبی نشان نمی‌دهند.
وی بیان داشت: در پایان لازم می‌دانم بر نکات ذیل تأکید کنم که استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و عدم دخالت در امور داخلی آن کشور باید در هر شرایطی مورد احترام قرار گیرد. حل و فصل سیاسی بحران سوریه از طریق انجام گفتگو‌های سوری – سوری و تشکیل کمیته قانون اساسی با حضور نمایندگان همه اقشار مردم سوریه و بدون هرگونه دخالت خارجی انجام پذیرد. مناطق خارج از حاکمیت ملی از جمله ادلب، شرق فرات، و جولان هر چه سریع‌تر بایستی از وجود گروه‌های تروریستی و نیرو‌های اشغالگر امریکایی و اسرائیلی آزاد شوند و به دامن ملت و دولت سوریه بازگردند.
وی افزود: جامعه بین‌المللی باید به مردم سوریه در بازگشت آوارگان به منازل خود و بازسازی کشورشان کمک کند. ضروری است جامعه بین‌المللی با اقدامات خودسرانه رژیم صهیونیستی در تجاوز به سوریه و سایر کشور‌های منطقه که صلح و امنیت جهانی را به مخاطره انداخته مقابله کند.