سوالات بی‌پاسخ علی مطهری از کیهان در ماجرای خودسوزی سحر اگر مشکل روحی داشت چرا پرونده تشکیل شد؟

پس‌لرزه‌های خودسوزی سحر خدایاری مشهور به دختر آبی همچنان ادامه دارد. روزنامه کیهان شنبه طی گزارش و همچنین یادداشتی به قلم حسین شریعتمداری در این باره پرونده‌ای کار کرد که در آن ضمن سناریو خواندن این خودسوزی، به علی مطهری حمله کرد. دیروز این نماینده تهران و عضو فراکسیون امید به گزارش کیهان واکنش نشان داد و تاکید کرد: اگر قوه قضاییه در همان ساعات اول فوت سحر گزارش منصفانه‌ای می‌داد زمینه بهره برداری دشمن از بین می‌رفت. اکنون نیز دیر نشده است، لازم است قوه قضاییه که خوشبختانه اصلاحات خوبی در آن آغاز شده است به سوالاتی پاسخ دهد.
مطهری در بخشی از پاسخ خود به روزنامه کیهان درباره توئیتش توضیحاتی داد: محتوای اصلی و جان کلام اینجانب در آن توئیت این بود که چرا موضوع به این کم اهمیتی که با چند کلمه نصیحت متهم خاتمه می‌یافت به دادگاه انقلاب که جای رسیدگی به اقدامات مسلحانه و مواد مخدر و مانند آن است ارجاع شده است تا چنین حادثه‌ای رخ دهد. ولی متاسفانه مسئولان مربوط به جای پاسخ به این سوال، موضوع را بردند روی این مطلب که اساساً حکمی درباره او صادر نشده است، پس ما مسئولیتی نداریم. چند روز بعد از بستری شدن سحر در بیمارستان گفتند فردی در دادگاه انقلاب به او گفته حکم تو شش ماه حبس است و او خودسوزی کرده. بعد از فوت سحر گفتند خیر، او گفته حکم تو در صورت اثبات، شش ماه حبس است. در توئیت من هم آمده بود که او بعد از شنیدن این خبر خودسوزی کرده، اشاره‌ای به این که حکم دادگاه صادر شده بوده یا نه، نشده بود. بعداً سخنگوی قوه قضاییه گفت حتی همین هم نبوده است.»
او اضافه کرد: «تصدیق می‌کنید که با این وضع اطلاع‌رسانی، زمینه برای استفاده رسانه‌های مخالف فراهم می‌شود. تا زمانی که حکومت، وجدان جامعه را قانع نکند فضا برای آنها مهیاست و نمی‌توان گفت هیچ کس اظهارنظر نکند و از حقوق ملت دفاع نکند چون آنها بهره می‌برند.
مطهری با بین اینکه «اگر قوه قضاییه در همان ساعات اول فوت سحر گزارش منصفانه‌ای می‌داد زمینه بهره برداری دشمن از بین می‌رفت و اکنون نیز دیر نشده است»، سوالاتی را که قوه قضاییه باید پاسخ دهد برشمرد.
بنابر تاکید او قوه قضاییه باید پاسخ دهد چرا حادثه‌ای به این کم اهمیتی به دادگاه انقلاب ارجاع شده و چه کسی ارجاع داده است؟ و اگر نه حکمی برای سحر صادر شده بوده و نه کسی به او خبر شش ماه حبس را داده است، پس چرا او اقدام به خودسوزی کرده است؟
مطهری همچنین پرسید: اگر صرفاً بیماری روانی علت این خودسوزی بوده چرا آمده مقابل دادگاه انقلاب این کار را انجام داده و مثلاً در همان قم این کار را نکرده است؟ اگر او بیمار روانی بوده چرا همان ابتدا پرونده مختومه اعلام نشده و دادگاه برای مداوای او اقدام نکرده است؟
این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آیا با رضایت پدر متوفی سایر افراد و نهادهای جامعه مسئولیتی برای پیگیری موضوع ندارند؟ ممکن است پدری بخواهد دخترش را زنده به گور کند، آیا دیگران باید سکوت کنند و بگویند اختیارش را دارد؟ پدر که مالک دختر نیست و دختر هم کنیز و مال او حساب نمی‌شود.
مطهری در پایان تاکید کرد: اگر قوه قضاییه همان ابتدا به این سوالات پاسخ می‌داد و مثلاً می‌گفت ده درصد هم ما مقصر بوده‌ایم زمینه سوءاستفاده دشمن به کلی از بین می‌رفت چون جامعه قانع شده بود. ولی این روش که در این گونه حوادث همیشه نظام بی‌تقصیر است و باید دنبال مقصر در طرف مقابل و رسانه‌های خارجی و هرکسی که اظهارنظری کرده است بگردیم همین وضع فعلی را به وجود می‌آورد که همچنان ابهامات در اذهان عمومی باقی است و از میزان اعتماد مردم به نظام می‌کاهد.
امروز نیز علی ربیعی، سخنگوی دولت از سوی خبرنگاران درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها که منجر به حادثه خودسوزی یک دختر جوان شده است، مورد سوال واقع شد. او در توضیح اینکه گفته می‌شود زمینه حضور زنان در ورزشگاه‌ها فراهم است، از طرفی آقای واعظی شرایط را مناسب ندانستند، اظهار کرد: از هفته قبل صریح‌تر نمی‌توانم بگویم. خواست‌ها و نیازهای زنان را نمی‌توان با سیاست‌هایی که بر خلاف آن است انجام داد. در بازی کامبوج زنان شرکت خواهند کرد و این حضور به صورت پله‌ای افزایش می‌یابد. حضور زنان گزینشی نخواهد بود و بلیت فروخته می‌شود.
ربیعی در ادامه با تاکید بر افزایش پله‌ای حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: خود من هم حتماً در کنار آقای سلطانی‌فر بازدید می‌کنم تا نظارت بر شرایط اجرا انجام شود. نباید به تبیین‌های دم دستی دست بزنیم. نباید بن‌بست‌های هنجاری ایجاد کرد. در این حالت فرد به آستانه‌ای می‌رسد و به کاری دست می‌زند که تلخ است. نمی‌توان چشم را بر واقعیت‌ها بست. کمیته‌ای در دولت تشکیل می‌شود تا به بررسی این گونه موارد بپردازد تا بتوان آنها را شناسایی کرد و در صدد اصلاح و جلوگیری برآمد.