روحانی: روابط بانکی بدون سوئیفت برقرار شد

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «جوان» دکتر حسن روحانی در جلسه دیروز هیئت دولت گفت: خوشحالیم که روابط بانکی ما با برخی از کشور‌ها بدون سوئیفت انجام می‌شود.
وی افزود: زمانی کشور‌های غربی فکر می‌کردند رابطه بانکی یعنی سوئیفت و اگر ما را از آن محروم کنند، روابط و تسهیلات بانکی از بین می‌رود، اما امروز جایگزین سوئیفت فعال شده و روابط بانکی با روسیه و در آینده با کشور‌های اوراسیا و سایر کشور‌های منطقه را می‌توانیم از این طریق انجام دهیم.
رئیس‌جمهور یادآور شد: رابطه با پول ملی را در ترکیه، روسیه و کشور‌هایی مثل عراق شروع کردیم و با این اقدام می‌توانیم بسیاری از مشکلات را پشت سر بگذاریم. روحانی خاطرنشان کرد: یک مبارزه جدی با دلار در دنیا آغاز شده و اگر این روند کمی ادامه پیدا کند، سلطه امریکا بر بازار‌های پولی و مالی دنیا و بر سیستم بانکی تضعیف شده و از بین خواهد رفت.
پوتین پیشنهاد مبادله بانکی را پذیرفت
رئیس کل بانک مرکزی نیز در حاشیه جلسه دولت اعلام کرد: به رئیس‌جمهور روسیه پیشنهاد دادیم که امور تجاری و بانکی با شش کشور عضو اتحادیه اوراسیا از طریق سامانه مبادلات بانکی انجام شود که این پیشنهاد پذیرفته شد.
عبدالناصر همتی با بیان اینکه نتیجه تلاش‌های دولت امریکا و اعمال تحریم‌ها و فشار‌ها این است که دلار از صحنه مبادلات بین‌المللی حذف شود، اظهار کرد: ما به دنبال دور زدن سوئیفت و اینکه انجام مبادلات از طریق پیام‌رسان‌های مالی بانک‌های دو کشور انجام شود، هستیم.
وی با اشاره به مذاکرات رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با مقامات روسیه و ترکیه افزود: در این مذاکرات بحث اصلی این بود که این دو کشور تلاش دارند از مبادله از طریق سوئیفت و دلار اجتناب کنند و مبادلات براساس بانک‌های دو کشور انجام و سوئیفت دور زده شود. اکنون بخش قابل‌توجهی از مبادلات با روسیه و ترکیه از طریق پول ملی است. مبادلات با عراق نیز از طریق پول ملی انجام می‌شود. این روند را می‌توانیم توسعه دهیم.
رئیس بانک مرکزی همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایران به تازگی عضو اتحادیه اوراسیا شده، در مذاکرات با رئیس‌جمهوری روسیه پیشنهاد دادیم که امور تجاری و بانکی با شش کشور عضو اتحادیه اوراسیا را از طریق سامانه مبادلات بانکی انجام دهیم که مورد تأیید رئیس‌جمهوری روسیه قرار گرفت. شرایط جدیدی در روابط بانکی کشور‌های منطقه در حال شکل‌گیری است که در صدد تقویت آن هستیم و به تدریج مبالات پول ملی از طریق پیام‌رسان‌های داخلی انجام شده و سوئیفت در آن نقشی نخواهد داشت.
همتی درباره آخرین وضعیت اجرای اینستکس تصریح کرد: در زمینه اینستکس کار مهمی اتفاق نیفتاده‌است و به آن امیدی نداریم. ما برای اینکه اعلام کنیم که آماده تجارت با اروپا هستیم، پیشنهاد اینستکس را پذیرفتیم و نهاد آن را هم در ایران ایجاد کردیم. مسئولان این نهاد به ایران می‌آیند، ولی اتفاقی رخ نمی‌دهد. خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم و برنامه‌های‌مان را براساس توانمندی خود طراحی کرده‌ایم. اگر اینستکس نتیجه داد از آن استفاده می‌کنیم و اگر جواب نداد علاقه نداریم فشار وارد کنیم تا اینستکس اجرایی شود.