جنجال عجیب «مستر تیستر»!

حمید «س» نام که حالا در فضای مجازی بیشتر او را به نام مستر تیستر می‌شناسند، در اقدامی‌عجیب در اعتراض به یک کاریکاتور انتقادی که توسط نگار شمس کارتونیست حامی‌حقوق حیوانات کشیده شده بود، از طرفداران خود در اینستاگرام خواست تا صفحه او را ریپورت کنند. به گزارش فرارو، مستر تیستر توانسته به پشتوانه ۷۰۰ هزار مخاطب خود در فضای اینستاگرام برند خود را ثبت کند. اما پس از انتشار کاریکاتوری از سوی نگار شمس کارتونیست حامی‌حقوق حیوانات در نقد کار‌های مستر تیستر، اتفاقات عجیبی رخ داد. مستر تیستر به شدت به نگار شمس تاخت و در پیام‌های شخصی به این کارتونیست از الفاظ به شدت ناپسند و گاها توهین‌های خاص استفاده کرد. انتشار پیام‌های شخصی مستر تیستر توسط نگار شمس و سمانه سوادی فعال حقوق زنان، جنجال‌های زیادی در فضای مجازی به راه انداخته است.
> ماجرای کاریکاتور، فحاشی و ریپورت از کجا شروع شد؟
ماجرا از اینجا شروع می‌شود که مستر تیستر (حمید- س) در سفر به یکی از شهرهای مرکزی ایران به یک قصابی برای خرید گوشت شتر مراجعه می‌کند. در این ویدئو که در صفحه مستر تیستر منتشر شده، او تصویر سر شتری را نشان می‌دهد که پوست آن کنده شده و واقعا ترسناک است. پس از انتشار این تصویر، نگار شمس کارتونیست فعال در فضای مجازی که حامی‌حقوق حیوانات است اقدام به کشیدن کاریکاتور مستر تیستر و نقد این تصاویر می‌کند. مستر تیستر که از این ماجرا با خبر می‌شود در خصوصی صفحه اینستاگرام از او می‌خواهد که این کاریکاتور را حذف کند. نگار شمس این کاریکاتور را نقدی بر رفتار او معرفی می‌کند و دلیلی برای حذف آن نمی‌بیند. به گفته نگار شمس پس از امتناع از حذف کاریکاتور، مستر تیستر اقدام به تهدید و فحاشی کرده است. مستر تیستر پس از اینکه از این طریق موفق به حذف کاریکاتور جنجالی نمی‌شود در صفحه اینستاگرامش از طرفداران خود می‌خواهد تا صفحه نگار شمس را ریپورت و از دسترس خارج کنند که این اتفاق می‌افتد و صفحه نگار شمس به دلیل ازدحام ریپورت توسط اینستاگرام حذف می‌شود. در ادامه این ماجرا و پس از حذف صفحه نگار شمس، سمانه سوادی فعال حقوق زنان در حمایت از نگار شمس از دنبال کنندگان خود در صفحه‌اش می‌خواهد تا کاریکاتور نگار شمس را منتشر کنند. مستر تیستر که از ماجرا با خبر می‌شود در دایرکت، سوادی را تهدید می‌کند تا این اقدام را متوقف کند که با مخالفت و واکنش شدید سمانه سوادی مواجه می‌شود. پس از این اتفاق، سوادی اقدام به انتشار تمامی‌مکالمه‌های حاوی فحاشی منتسب به مستر تیستر می‌کند. انتشار این پیام‌ها، انتقادهای فراوانی را متوجه مستر کرده است، به طوری که در طول دو روز گذشته بسیاری از کاربران فعال در فضای مجازی اقدام به انتشار کاریکاتور مستر تیستر و مکالمه‌های منتسب به او نموده‌اند و از دوستان خود خواسته‌اند تا در برابر این عمل او واکنش نشان دهند. اما مستر تیستر (حمید -س) نیز در لایو اینستاگرام خود در مورد حواشی اخیر می‌گوید: «همه چیز از آنجا شروع شد که من سر شتری که در قصابی پوستش کنده شده بود را در اینستاگرام منتشر کردم. از این موضوع چند روز گذشت تا اینکه دیدم عده‌ای در صفحه‌ام شروع به فحاشی کردند به دنبال دلیل گشتم و دیدم که این خانم، کاریکاتوری کشیده و باعث تحریک این عده شده است. از او خواستم تا این کاریکاتور را حذف کند،
اما این کار را نکرد. به همین دلیل استوری گذاشتم و از
دنبال کنندگان خواستم تا صفحه‌اش را ریپورت کنند و این اتفاق افتاد. اینستاگرام صفحه‌اش را حذف کرد.»
او در جواب یکی از کاربران در مورد حاشیه مستر تیستر و سمانه سوادی که می‌پرسد چندین پیام خصوصی از شما منتشر شده است و مدعی هستند که شما فحاشی کرده‌اید، می‌گوید: «نه هرگز، من فحاشی نکردم این‌ها را با فتوشاپ درست کرده است تا مرا تخریب کند! من فقط به او گفتم که زیر چشم‌هایش سیاه شده و معلوم است که عصبی شده! او همین را استوری گذاشت و گفت که به زن‌ها توهین کرده است! »
> واکنش کارتونیست چه بود؟
نگار شمس کارتونیست حامی‌حقوق حیوانات و حامی‌گیاه خواری که روز‌های گذشته با انتشار یک کاریکاتور اعتراضی با مستر تیستر وارد چالش شده بود به جای ادامه مجادله، ترجیح داد که تمام چت‌های رد وبدل شده میان خودش و مستر تیستر را که حاوی فحاشی و اهانت‌های خاص بوده ، در فضای مجازی منتشر کند تا دیگران در این مورد قضاوت کنند. این در حالی است که سمانه سوادی نیز در اقدامی‌مشترک دست به انتشار مکالمه‌ها زد. بازتاب گسترده این مکالمات دردسر بزرگی را برای مستر تیستر ایجاد کرده است. او البته تمام این مکالمات را فتوشاپ دانسته است.
> واکنش دیگران
محمد رضا میر شاه ولد کارتونیست مطرح در واکنش به اقدام حمید- س نام (مستر تیستر)، علیه نگار شمس کاریکاتوری از او منتشر کرد و نوشت: «تصمیم با ماست که محتویات کله آدم‌ها رو دنبال کنیم یا محتویات ...!»
یکی از کاربران اینستاگرام در صفحه‌اش با انتشار کاریکاتور جنجالی، انگشت اتهام را به سمت تک تک فالوورهای سلبریتی‌ها گرفته است و نوشته: «اگر در فضای مجازی گردش می‌کنید احتمالا تا به حال از داستان مستر تیستر و ادبیات ایشان دربرخورد با یکی از منتقدانش مطلع شده‌اید. کاری به کسب و کار و نحوه درآمدزایی ایشان ندارم و هرگز هم به جز یک مقطع کوتاه از دنبال کنندگان ایشان نبودم، اما اینکه ایشان و امثالهم به اتکای حمایت هفتصدهزار نفر (کمتر یا بیشتر) که متشکل از تک تک ماست به خود اجازه توهین به دیگری را می‌دهد
نشان دهنده این است که پروبال دادن‌های ما به افراد کم مایه می‌تواند
باعث ترویج کم مایگی در جامعه و بدتر از آن توهم قدرت کم مایگان
و نهایتا تحقیر افراد و توهین به آن‌ها شود. بنظرم باید
تماما در مقابل اینطور افراد ایستاد! نه با مقابله به مثل بلکه با خالی کردن دور و برشان توهم قدرت را از آن‌ها گرفت.»
حسین کلهر مجری برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه نیز در برنامه زنده تلویزیونی، در واکنش به حواشی اخیر مستر تیستر گفت: «کاش اینستاگرام یک قانونی تصویب می‌کرد که آدم‌هایی که این طرف آن طرف غذا می‌خورند و می‌روند، در دایرکت دیگران فحاشی می‌کنند یا حق این و آن را می‌خورند یا به فلان رستوران زنگ می‌زنند و می‌گویند اگر پول خوب ندهید در صفحه‌ام شما را ضایع می‌کنم، کلا آنها را حذف می‌کرد.»
> مستر تیستر انتقاد ناپذیر کیست
حمید- س متولد بهمن ماه سال ۱۳۵۶ در شهر منچستر انگلستان است. پس از ۵ سالگی به همراه خانواده‌اش‌ به ایران برمی‌گردد. پدر مستر تیستر در انگلستان دکترای خودش را در رشته الکترونیک دریافت کرد و پس از بازگشت به ایران به تدریس در دانشگاه‌های ایران مشغول شد؛ کاری که در حال حاضر هم به آن مشغول است. مستر تیستر (حمید - س) روزانه به رستوران‌های داخلی و بعضی اوقات خارجی سر می‌زند و پس از تست غذا در مورد کیفیت غذا، محیط رستوران، برخورد مدیریت و پرسنل و... نظر می‌دهد. این نظرات در قاب ویدئو در اینستاگرام او منتشر می‌شود. البته این تست‌ها خیلی موقع‌ها هزینه‌ای ندارد. بسیاری از رستوران‌ها برای معرفی کار و محصولات شان از او دعوت می‌کنند تا در قبال گرفتن هزینه، اقدام به تهیه گزارش کند.