شکست نخست‌وزیر انگلیس درپی آغاز بکار مجدد مجلس این کشور

درحالی که مجلس انگلیس روز گذشته در پی حکم دادگاه عالی این کشور در لغو تصمیم بوریس جانسون برای معلق ساختن فعالیتش با برگزاری نشستی فعالیتش را از سر گرفت، این نخست‌وزیر محافظه‌کار انگلیس سفرش به نیویورک به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل را به شکلی زودهنگام به پایان رسانده و به کشورش بازگشته تا به مشکلات داخلی رسیدگی کند؛ گمانه‌زنی‌هایی در خصوص احتمال صدور فراخوان برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام ازسوی وی نیز مطرح شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری پرس اسوسیشن، بوریس جانسون بعد از حکم تاریخی اخیر دادگاه عالی انگلیس علیه تصمیمش در معلق ساختن مجلس شاهد زمینگیر شدن برنامه‌هایش برای بریگزیت و بروز بدترین بحران علیه دولتش مواجه شده است. او درحالی به کشورش بازگشته که ازسوی سیاستمداران مخالفت دولتش برای استعفا و برگزاری انتخابات زودهنگام تحت فشار قرار گرفته است.
احزاب مخالف دولت جانسون خواستار صدور بیانیه‌ای فوری ازسوی این نخست‌وزیر انگلیس درباره موضوع تشکیل مجدد جلسات مجلس عوام و حکم اخیر دادگاه عالی انگلیس در غیرقانونی خواندن تعلیق مجلس ازسوی وی شده‌اند.
دفتر جانسون هر گونه مساله استعفای وی را مردود دانسته است. با این حال جانسون در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک چندان به مسائل داخلی پیش روی دولتش نپرداخت و به جایش نسبت به خطرات هوش مصنوعی و تکنولوژی علیه بشریت هشدار داد.
با این حال او در یک مقطع از این سخنرانی اشاره‌ای کوتاه به بریگزیت کرد و این وضعیت فعلی مربوط به بریگزیت را با داستان اسطوره یونانی پرومتئوس مقایسه کرد.
او با اشاره به این که در این افسانه یونانی هر روز عقابی جگر پرومتئوس را میخورده، آن را شبیه به تجربه‌ای که برای بریگزیت در انگلیس در صورت اجرایی شدن تصمیم نمایندگان مجلس این کشور برای این مساله پیش خواهد آمد، دانست.
جانسون کمی قبل از آن تاکید کرد، که از تصمیمش برای خارج ساختن انگلیس از اتحادیه اروپا در تاریخ 9 آبان آتی عقب نشینی نخواهد کرد.
او گفت نهایت احترام را برای قضات دادگاه عالی انگلیس قائل بوده و از حکم آنها تبعیت خواهد کرد اما شدیدا با تصمیم این دادگاه مخالف است.
او در عین حال به قانونگذاران حامی باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا هشدار داد با بلوکه کردن بریگزیت بر خلاف اراده مردم عمل نکنند.
او گفت: من فکر می‌کنم این بسیار تاسف انگیز خواهد بود اگر که مجلس این ماموریت مورد درخواست مردم را دشوار‌تر سازد اما در عین حال به کارش هم ادامه دهد.
انتظار می‌رود جانسون امروز بعد از بازگشتش به انگلیس یک سخنرانی خطاب به مجلس عوام انگلیس داشته باشد.
او روز سه شنبه یک کنفرانس تلفنی با وزرای کابینه خود از محل نیویورک داشت و در این کنفرانس جاکوب ریس موگ، قانونگذار محافظه کار ارشد مجلس عوام انگلیس گفته که از نظر او حکم اخیر دادگاه عالی انگلیس در سطح "کودتای قانون اساسی" است.
جانسون بنا به گفته یک منبع دولتی بعد از صدور حکم مذکور ازسوی دادگاه عالی انگلیس، با ملکه این کشور صحبت کرده است اما این منبع نگفت که آیا جانسون از ملکه به خاطر وضعیت به وجود آمده عذرخواهی کرده یا خیر.
حکم دادگاه عالی انگلیس در خصوص باطل و بی‌اثر کردن تصمیم جانسون به تعلیق کردن مجلس به این معنی است که دیگر لازم نیست که دولت انگلیس رسما مجلس را فرابخواند. به جایش، جان برکا، رئیس مجلس عوام به سادگی از قانونگذاران خواست امروز نشستهای این مجلس را تشکیل دهند.
جانسون در عین حال گفته که او هنوز خواستار آن است که سخنرانی جدیدی ازسوی ملکه انگلیس صورت گرفته و در آن برنامه‌های دولت در ارتباط با قانونگذاری بیان شود.
یک سری اظهارنظرهای جانسون حاکی از آن بوده که او ممکن است بار دیگر برای معلق ساختن مجلس اقدام کند و او این احتمال را رد نکرده است.