رأی استیضاح ترامپ به حدنصاب رسید

سرویس بین الملل جوان آنلاین: از جمهوریخواهان چه در سنا و چه در مجلس نمایندگان فعلاً چندان سخنی شنیده نمی‌شود که البته همین که مخالفت هم وجود ندارد نشان از بزرگ بودن خطای ترامپ است. فعلاً فقط دو فرماندار جمهوریخواه از استیضاح ترامپ حمایت کرده‌اند. به قول ترامپ که درباره هر مسئله‌ای از تکیه کلام «باید ببینیم چه می‌شود» استفاده می‌کند، باید به انتظار نشست و دید که این بازی بزرگ چه انتهایی خواهد داشت. توپخانه خود ترامپ که همچنان با شدت در شلیک است و استیضاحش را بزرگ‌ترین کلاهبرداری خوانده است.
بعد از اعلام نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا و رهبر دموکرات‌ها در کنگره که سه شنبه شب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که کنگره رسماً تحقیقات درباره استیضاح دونالد ترامپ را آغاز خواهد کرد، ۲۱۸ عضو دموکرات و یک عضو مستقل در مجلس نمایندگان امریکا اعلام کرده‌اند که با تحقیقات درباره استیضاح ترامپ موافق هستند.
رئیس مجلس نمایندگان امریکا، ترامپ را به خیانت به سوگند و امنیت ملی به دلیل تلاش برای کمک گرفتن از یک کشور خارجی با هدف خنثی کردن رقیب خود و کسب منافع سیاسی متهم کرده است. پلوسی گفته «اقدامات صورت گرفته از سوی رئیس‌جمهور تاکنون به طور جدی قانون اساسی را نقض کرده است.»‌
وی می‎گوید که «ترامپ باید پاسخگو باشد چرا که هیچ فردی بالاتر از قانون نیست.»‌
پلوسی افزود: «عملکرد ترامپ خیانت او به سوگند ریاست جمهوری، خیانت به امنیت ملی و خیانت به حاکمیت انتخابات ما را آشکار کرد.»‌
پلوسی پیش‌تر با استیضاح با این استدلال که اگر شکست بخورد، به نفع ترامپ خواهد شد مخالفت می‌کرد و در این میان اعضای سرشناس دیگر حزب مثل «برنی سندرز» سناتور امریکایی هم که نماینده جریان چپگرای دموکرات‌هاست، به‌رغم انتقادات شدید از ترامپ با همین استدلال از استیضاح دوری می‌کردند. ولی بامداد روز جمعه سندرز طی یک پیام ویدئویی که در صفحه شخصی اینستاگرام منتشر کرد، ضمن قدردانی از اقدام افشاگر محتوای تماس بین ترامپ و «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین، گفت: «به خاطر اقدام خارق‌العاده و شجاعانه افشاگر در پرده برداشتن از تلاش ترامپ برای اعطای بودجه امنیت ملی به اوکراین جهت تخریب یک رقیب سیاسی و سپس مخفی کردن آن، تشکر می‌کنم.» وی با اشاره به اینکه ترامپ با واژه «خائن» شخص افشاگر را خطاب کرد، توضیح داد: «اما بگذارید به شما بگویم که خیانت چیست. [خائن]رئیس‌جمهوری است که تلاش می‌کند قانون اساسی ایالات متحده را زیر پا گذاشته و خیال می‌کند فراتر از قانون است.»
این سناتور امریکایی سپس از آغاز تحقیقات کنگره در این موضوع با هدف استیضاح ترامپ حمایت کرد و گفت: «به همین دلیل است که این استیضاح باید هرچه سریع‌تر پیش برود.»
خود جو بایدن هم که یک طرف ماجراست در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: همه اطلاعات حاکی از آن است که آنچه بین دونالد ترامپ و رئیس‌جمهور اوکراین رخ داده، جرم و نقض اقدامات مربوط به قانون اساسی و مستحق پیگرد قانونی است. بایدن افزود: با استناد به مدارک، به نظر من جرمی رخ داده و مسئولیت‌ها با توجه به قانون اساسی نقض شده است. من درباره قدرت مجلس نمایندگان و سنا برای تعامل با این موضوع اطمینان دارم.
واکنش‌های ترامپ
ترامپ از همان روز سه شنبه شروع به تهدید و تخریب روند استیضاح کرد. او در یکی از توئیت‌هایش حرفی قدیمی را تکرار کرد: اگر آن‌ها واقعاً این کار را بکنند (من را استیضاح کنند) بازار‌ها سقوط خواهند کرد. آیا شما فکر می‌کنید این شانس بوده که ما به بهترین وضعیت بازار سهام و اقتصاد در تاریخ خود برسیم؟ نه این طور نبوده است. اعلام رسمی شروع فرآیند تحقیقات برای استیضاح ترامپ باعث شد بازار‌های امریکا در ابتدا سقوط کنند و داوجونز ۱۴۲ واحد پایین بیاید، اما در انتهای معاملات بازار‌ها توانستند با غلبه بر اضطراب اولیه از افت خود بکاهند.
رئیس‌جمهور امریکا همچنین در نشستی با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در حاشیه هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل با متهم کردن دموکرات‌ها و برخی رسانه‌ها به همکاری با یکدیگر و اینکه با آغاز روند استیضاح علیه وی که یک بحران «ساختگی» است، وقت خود را تلف می‌کنند، اظهار کرد: هر چه آن‌ها می‌گویند کاملاً بی‌معنی است.
ترامپ همچنین در محفلی خصوصی در میان دیپلمات‌های امریکایی و خانواده‌های‌شان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «فردی که اطلاعات را به فرد افشاگر رسانده چه کسی است؟ چون به جاسوسی نزدیک است. می‌دانید قبلاً که باهوش بودیم با چنین افرادی چه می‌کردیم؟ با جاسوس‌ها و [موارد]خیانتکاری؟ [در آن زمان]به چنین کار‌هایی طور دیگری رسیدگی می‌کردیم.»
فعلاً فقط ۲ فرماندار جمهوریخواه
«فیل اسکات» فرماندار ایالت «ورمونت» و «چارلی بیکر» فرماندار ایالت «ماساچوست» پنج شنبه شب اعلام کردند خواهان انجام تحقیقات علیه ترامپ شدند.
به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، اسکات در بیانیه‌ای که برای واشنگتن پست ارسال کرد، نوشت تحقیقات درباره تخلفات ترامپ را مناسب می‌داند و چنین کاری جزو وظایف کلیدی کنگره است. او گفت: «معتقدم چیز‌های بیشتری هست که باید بفهمیم و باید با توجه به آنچه این ادعای جدی در نظر دارد، تمام حقایق را بدانیم.» با این حال اسکات هشدار داد استیضاح «امری بسیار جدی است و نباید کوچک و سبک شمرده شود.» از سوی دیگر بیکر در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «موقعیت و شرایط بسیار نگران‌کننده‌ای است و معتقدم باید نقش و مسئولیت درخور برای کنگره در این برهه زمانی انجام تحقیقات و رسیدن به عمق قضیه است.» اسکات و بیکر به‌عنوان فرماندار نمی‌توانند نقشی رسمی در روند استیضاح داشته باشند و جدا شدن آن‌ها از صف اصلی جمهوریخواهان حرکتی نمادین خواهد بود.