سکوت پمپئو درباره تبادل زندانیان تهران با واشنگتن

آمریکا یک شهروند ایرانی‌تبار را پس از 27 ماه حبس، آزاد کرد و به ایران بازگرداند. به گزارش  ایندیپندنت، «نگار قدس‌کنی» شهروند ایرانی که از سال ۱۳۹۶ به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در استرالیا بازداشت شده بود با رای دادگاه مینیاپولیس مبنی بر ۲۷ ماه حبس،‌ آزاد و به ایران بازگردانده شده است.
نگار قدس کنی به اتهام انتقال فن‌آوری‌های مربوط به پهنای باند بی‌سیم به ایران و نقض تحریم‌های آمریکا توسط دولت استرالیا بازداشت و برای تکمیل تحقیقات به آمریکا تحویل داده شده بود. در همین حال، وزیر امور خارجه آمریکا از اظهار نظر در خصوص احتمال تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن امتناع کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش یک خبرنگار که میپرسید «آیا حال که یک زندانی ایرانی آزاد شده است، تهران نیز به زودی یک زندانی آمریکایی را آزاد خواهد کرد» گفت: من هرگز در خصوص چنین مسائل حساسی صحبت نخواهم کرد.
به گزارش ایسنا، نگار قدس‌کنی شهروند ایرانی که از سال ۱۳۹۶ به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در استرالیا بازداشت شد و با رای دادگاه مینیاپولیس به ۲۷ ماه حبس محکوم شده بود،‌ آزاد و به ایران بازگردانده شده است. نگار قدس کنی به اتهام انتقال فن‌آوری‌های مربوط به پهنای باند بی‌سیم به ایران و نقض تحریم‌های آمریکا توسط دولت استرالیا بازداشت و برای تکمیل تحقیقات به آمریکا تحویل داده شده بود.
گفتنی است که «محمد جواد ظریف» روز پنج شنبه در گفت‌وگویی تصریح کرد: «آمریکایی‌ها پیشنهادی برای تبادل زندانی‌ها به من نداده اند.» وی افزود: «هیچ درخواستی برای مذاکره در این باره به من نرسیده است.»
خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه مدعی شده بود مقام‌های آمریکایی برای آزاد کردن زندانی‌های آمریکایی درخواست مذاکره به ایران داده اند.رویترز این خبر را به نقل از یک مقام گمنام وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده است.
چندی پیش وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به مکاتبه با مقام‌های آمریکایی برای تبادل زندانیان طرفین اشاره کرد و گفت که واشنگتن با پیشنهاد مبادله زندانیان برخورد یکجانبه داشت. اردیبهشت ماه سال جاری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران خبر داد که نامه ای از «رابرت اوبرین» نماینده وقت ویژه آمریکا در امور گروگان‌ها دریافت کرده که خواستار آزاد کردن زندانیان آمریکایی در ایران بوده است.
وزیر خارجه ایران همچنین گفت که ۶ ماه پیش به دولت ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد مبادله زندانیان داده اما هیچ پاسخی دریافت نکرده است.