دکترحسن روحانی: نمی‌خواهیم به عقب بازگردیم و در میانه راه بمانیم

حسن روحانی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌اید، اظهار کرد: راهی که مردم در خرداد 92 انتخاب کردند را تا به امروز ادامه داده‌ایم و نه می‌خواهیم به عقب بازگردیم و نه در میانه راه بمانیم بلکه باید مسیر را تا اهداف بلند موردنظر ملت ادامه دهیم.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری بامداد دیروز در برنامه ایران 96 که از شبکه جام جم پخش شد، در پاسخ به پرسش‌های مجری برنامه به بیان برنامه‌های خود برای ایرانیان خارج از کشور پرداخت.
وی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ 29 اردیبهشت‌ماه گفت: از همه ایرانیان خارج از کشور می‌خواهم که 29 اردیبهشت پای صندوق‌های رای بیایند و به نامزد دلخواه خود رای بدهند چرا که حضور آنها پای صندوق‌های رای دارای معانی خاصی بوده و نشان‌دهنده وابستگی آنها به ایران است.
روحانی در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌اید، اظهار کرد: راهی که مردم در خرداد 92 انتخاب کردند را تا به امروز ادامه داده‌ایم و نه می‌خواهیم به عقب بازگردیم و نه در میانه راه بمانیم بلکه باید مسیر را تا اهداف بلند موردنظر ملت ادامه دهیم.

این کاندیدای ریاست‌جمهوری همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره دو دغدغه اصلی خود که در اولویت‌های چهار ساله ریاست‌جمهوری دوره بعدی خواهد داشت، گفت: همواره چه در دوره فعلی و چه در صورتی که ملت اعتماد کند و در دور بعدی حضور داشته باشم دغدغه اصلی‌ام حقوق ملت بوده و خواهد بود. ملت ما دارای حقوق بسیاری هستند که در قانون اساسی به ویژه در فصل سوم این قانون به آن اشاره شده است.
روحانی با تاکید بر اینکه این حقوق باید اجرا شود و رئیس‌جمهور مکلف و مسوول به اجرای قانون است، افزود: برخورداری حقوق مردم در بخش‌های مختلف به ویژه مباحث آزادی در همه زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از جمله حقوق مردم براساس قانون اساسی است.
وی خاطرنشان کرد: دومین دغدغه من زندگی مردم و به ویژه آنهایی که با فقر و مشکلات مختلفی روبه‌رو هستند، است. باید بکوشیم تا عدالت واقعی اجتماعی را در زندگی مردم برقرار کنیم.
این کاندیدای ریاست‌جمهوری در ادامه در پاسخ به سوال دیگر مجری مبنی بر اینکه ایرانیان خارج از کشور از چه منظر برای جنابعالی حائز اهمیت هستند و در صورت انتخاب به عنوان رئیس‌جمهور چه برنامه‌ای برای آنها اتخاذ خواهید کرد، گفت: ایرانیان خارج از کشور دارای همان جایگاهی هستند که مردم داخل کشور از آن برخوردار هستند. آنها نیز ایرانی‌اند و باید دارای عزت، کرامت و حقوق شهروندی باشند. دولت نیز به آنها و ایرانیان داخل کشور با یک چشم نگاه می‌کنند.
روحانی تاکید کرد: ایرانیان خارج از کشور یک سرمایه بزرگ محسوب می‌شوند که باید از آنها به بهترین وجه برای عزت و پیشرفت کشور بهره‌برداری کرد.
وی در پاسخ به پرسش دیگر مجری برنامه درباره نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور و ارزیابی از عملکرد آنها و همچنین برنامه‌های دولت بعد برای این دفاتر با بیان اینکه قضاوت اصلی درباره دفاتر نمایندگی فرهنگی ایران در خارج از کشور به عهده ایرانیان ساکن در خارج است، خاطرنشان کرد: امروز مجموعاً در 63 کشور جهان دارای نمایندگی فرهنگی هستیم که آنها تلاش می‌کنند رابطه ایرانیان خارج از کشور با ایران و هویت ایرانی را در مراسم‌ها و مناسبت‌های مختلف برقرار و تحکیم کنند.
این کاندیدای ریاست‌جمهوری در بخش دیگری از گفت‌وگوی انتخابااتی خود با ایرانیان خارج از کشور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برنامه اولویت‌دار فوری جنابعالی برای رفع موانع اقتصاد پویا برای دوره‌ای معین پس از تعیین کابینه دولت بعدی چیست، گفت: همانطور که در دولت یازدهم دو برنامه 100 روزه و چهار ساله ارائه کردم که پس از اجرای برنامه 100 روزه گزارشی به مردم داده شد و برنامه چهار ساله نیز در حال انجام است، در دولت دوازدهم نیز دو برنامه کاری را در دستور کار خود قرار خواهم داد.
روحانی در پاسخ به پرسش دیگری درباره برنامه‌های دولت دوازدهم برای مقابله با موانعی که دولت آمریکا در مسیر سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور ایجاد کرده است، با تاکید بر اینکه برجام و توافق با 1+5 نخستین برنامه در این زمینه بوده است، خاطرنشان کرد: در توافق برجام برخی از تحریم‌های مربوط به پرونده هسته‌ای برداشته شد و برخی دیگر که مربوط به مباحث غیر از موضوع هسته‌ای است همچنان باقی مانده است. در برجام صادرات برخی کالاهای ایرانی از جمله پسته و فرش به آمریکا آزاد شده است. من نیز هر ساله در جلسه‌ای که با حضور ایرانیان خارج از کشور در حاشیه نشست عمومی سازمان ملل داشته‌ام، به ایرانیان خارج از کشور تاکید کرده‌ام که از طرف ایران هیچ مانعی برای سرمایه‌گذارهای خارجی وجود ندارد اما مقررات آمریکا موانعی را در این مسیر ایجاد کرده که ما باید تلاش کنیم آنها را برداریم.
روحانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره دولت دوازدهم نسبت به حمایت از محور مقاومت و مردم فلسطین به ارائه تحلیلی نسبت به وضعیت منطقه خاورمیانه پرداخت و عنوان کرد: امروز منطقه خاورمیانه با مشکلات بسیاری مواجه است. این منطقه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به عنوان قلب دنیا شناخته می‌شود. ایران نیز به عنوان قلب منطقه خاورمیانه در دنیا مطرح است.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره طرفدار ملت‌های مظلوم بوده و هر اقدامی که از دست دولت و ملت ایران در این زمینه بر بیاید وظیفه خود می‌داند.
روحانی در ادامه برنامه ایران 96 در پاسخ به این پرسش که در دوره بعدی ریاست‌جمهوری ارتباط ایران با کشورهای جهان و همسایه و همچنین اولویت‌های ایران در این زمینه چگونه خواهد بود با بیان اینکه ارتباط ما با جهان بر مبنای منافع ملی است، گفت: همانطور که سایر کشورها نیز ارتباطاتشان با دیگران بر مبنای منافع ملی است، در ایران نیز اینگونه است. در همین زمینه همسایگان ما جایگاه ویژه‌ای دارند چراکه ارتباط با آنها برای تامین امنیت ملی کشور حائز اهمیت است.
این کاندیدای ریاست‌جمهوری با تاکید بر اینکه داشتن رابطه با همسایگان و همچنین کشورهای جهان اسلام جایگاه خاصی برای جمهوری اسلامی ایران دارد، ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از اقوام ما که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند با اقوام مرزی کشورهای همسایه دارای نسبت‌های خوشاوندی هستند رابطه با این همسایگان برای ما بسیار مهم است.
روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های حمایتی دولت جهت معرفی صنایع دستی ایران و استفاده از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور در این زمینه با تاکید بر اینکه صنایع دستی معرف فرهنگ و هنر ایران است، گفت: صنایع دستی منافع اقتصادی خوبی برای مردم به همراه دارد در همین زمینه در مجموع صادراتی که در دولت یازدهم انجام شده در مقایسه با دوره قبل با 30 درصد افزایش مواجه بوده است.
این کاندیدای ریاست‌جمهوری در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه اولویت جنابعالی برای مبارزه با گروه‌های تروریستی منطقه چیست، اظهار کرد: ما برای مبارزه با تروریسم باید در دو موضوع مساله را بررسی کنیم. نخستین موضوع امنیت ملی خودمان است. باید تلاش کنیم که ویروس تروریست وارد کشور نشود. برای این کار از ابتدا معتقد بودیم وحدت ملی یک عامل بازدارنده در مقابل ورود تروریسم به کشور است. همچنین احترام به اقوام و مذاهب مختلف و برخورداری آنها از حقوق مصرح در قانون اساسی و حقوق شهروندی از جمله دیگر این عوامل است.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت دوازدهم نسبت به استفاده از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور در جهت توسعه صادرات غیرنفتی با تاکید بر اینکه صادرات غیرنفتی اهمیت بسیاری برای دولت دارد، اظهار کرد: یکی از علت‌های تحریم نفت، اتکای کشور به صادرات نفت بود. در این زمینه دشمن با اطلاع از این موضوع برای ایجاد فشار علیه ایران اقدام به تحریم خرید نفت کرد.
این کاندیدای ریاست‌جمهوری درباره برنامه دولت دوازدهم برای استفاده از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور در موضوع ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی گفت: یکی از توطئه‌هایی که علیه کشور وجود داشته و امروز نیز وجود دارد موضوع اسلام‌هراسی، شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی و همچنین ایران‌هراسی و مسلمان‌هراسی است. ما در دولت در جهت کاهش ایران‌هراسی و معرفی چهره واقعی ایرانیان به جهان تلاش کردیم. در همین زمینه در جریان نشست عمومی سازمان ملل که در نخستین سال دولت تدبیر و امید برگزار شد طرح جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری را مطرح کردیم و این طرح با اجماع عمومی به تصویب سازمان ملل رسید. این اقدام نشان داد که ایران مخالف خشونت و افراطی‌گری است.
روحانی با اشاره به نقش ایرانیان خارج از کشور در تغییر فضای ایران‌هراسی گفت: بزرگترین پیام برجام مبارزه با ایران‌هراسی بود و توافق ایران نشان داد که ما دنبال تولید سلاح و کشتار جمعی نبوده‌ایم و این ادعا تهمت بوده است. در جریان برجام، ایرانیان مقیم آمریکا تلاش‌های گسترده‌ای انجام دادند تا جلوی اقدام افراطیون آمریکا در کنگره را بگیرند.
این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره راهکارهای دولت دوازدهم برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس به ایرانیان خارج از کشور و فرزندان آنها با تاکید بر اهمیت انتقال فرهنگ و تاریخچه دفاع مقدس به نسل‌های سوم و چهارم اظهار کرد: فداکاری‌های رزمندگان دفاع مقدس باید در قالب کتب، فیلم‌ها و سریال‌های مختلف بیان شود. در دفاع مقدس آنچه که حائز اهمیت است روحیه و ایمان یک ملت و اعتقاد آنها به کشور و آب و خاک آن کشور است. در دولت یازدهم در این زمینه اقدامات بسیاری انجام شده است که از جمله می‌توان به سرمایه‌گذاری برای ساخت نمادهای جنگ اشاره کرد. همچنین در دولت یازدهم بیش از 60 میلیارد تومان بودجه صرف طرح راهیان نور شده است.
روحانی با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم که ایرانیان خارج از کشور بیشتر و راحت‌تر بتوانند به ایران سفر کنند، گفت: یکی از کارهایی که باید انجام شود این است که ایرانیان خارج از کشور به راحتی بیایند و برگردند این در حالی است که گاهی اوقات اقداماتی انجام می‌شود که نیازی به آن نیست؛ برخی فکر می‌کنند که ایرانیان خارج از کشور تهدیدی برای کشور هستند. آنها درست نمی‌اندیشند در حالی که این ایرانیان به عنوان یک ظرفیت و سرمایه بزرگ برای کشور محسوب می‌شوند.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره برنامه دولت برای خروج از رکود و ایجاد رونق و اشتغال با بیان اینکه صداوسیما تبلیغات دقیقی در مساله رکود نداشته است، اظهار کرد: دولت یازدهم دو مرتبه کشور را از رکود کامل خارج کرد و در سه سال 93، 94 و 95 رشد اقتصادی مثبت بود. در همین زمینه در کشوری که سه سال رشد اقتصادی مثبتی را تجربه کند رکود معنا ندارد. در سال 95 نیز به جز بخش مسکن در تمامی بخش‌ها با رشد مواجه هستیم.
روحانی با اشاره به وضعیت اشتغال در کشور با تاکید بر اینکه باید اقدامات مناسبی برای تولید و اشتغال در کشور انجام دهیم، اظهار کرد: چنانچه که در هشت سال قبل به اندازه سه سال اخیر شغل ایجاد می‌شد امروز دیگر با مشکل اشتغال مواجه نبودیم.
این کاندیدای ریاست‌جمهوری درباره نقش ایرانیان خارج از کشور در این زمینه گفت: در ایام پس از برجام بیش از 13 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور تصویب شده است و در این زمینه ایرانیان خارج از کشور در خط مقدم سرمایه‌گذاری قرار دارند. آنها می‌توانند علاوه بر سرمایه‌گذاری در کشور سرمایه‌گذاران را برای آمدن به ایران تشویق کنند.
وی با بیان اینکه مردم ایران در سراسر کشور و همه ایرانی‌ها در خارج باید کاملا به آینده کشور امیدوار باشند، اظهار کرد: ما آینده بسیار خوبی پیش رو داریم و آمار و ارقام نشان می‌دهد که در مسیر پیشرفت هستیم.
روحانی در پایان با بیان اینکه دولت یازدهم با آغوش باز از ایرانیان و حضور و سرمایه‌گذاری آنها در کشور استقبال کرده است، اظهار کرد: دولت دوازدهم این کار را خواهد کرد و من مطمئن هستم با حضور ایرانیان شاهد پیشرفته‌تر و سرافرازتر شدن کشور خواهیم بود.
سایر اخبار این روزنامه
ثبت 375 میلیون دلار مازاد تراز تجاری در فروردین امسال در دیدار ظریف با مقامات عالیرتبه پاکستانی مطرح شد ؛ تاکید ایران و پاکستان بر امنیت بیشتر در مرزها دستور ویژه معاون اول رئیس‌جمهور برای رسیدگی به مصدومان و محبوسان حادثه انفجار معدن در آزادشهر نوبخت: پاکستان باید امنیت مرزهای داخلی خود را تامین کند استاندار تهران:دولت با برگزاری صحیح و قانونی انتخابات شورایاری‌ها مخالف نبود پیام تسلیت دکتر روحانی به استاندار چهارمحال و بختیاری 2هزار نفر از سربازان منتخب نیروهای مسلح با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق می‌کنند جنگ افروزی چند منظوره ترامپ در شبه جزیره کره با تصویب شورای پول و اعتبار؛ سقف وام مسکن زوج‌ها 120 میلیون تومان شد/افزایش وام مسکن خانه اولی‌ها به 200میلیون تومان روسیه: برجام پیمانی متعادل بین طرفین و استوار بر ان‌پی‌تی است با تصویب شورای پول و اعتبار؛ سقف وام مسکن زوج‌ها 120 میلیون تومان شد/افزایش وام مسکن خانه اولی‌ها به 200میلیون تومان وزیر اطلاعات تاکید کرد: بیشترین افراد لیست دو تابعیتی‌ها، اقامت دارند نه تابعیت از سرگیری نشست "آستانه" درباره سوریه رئیسی: انتخابات در کشور ما تزیینی نیست بلکه رای مردم تاثیر مستقیم در سرنوشت آنان دارد میرسلیم: طرح افزایش یارانه‌ها برای جلب آرای عوام است وزیر دادگستری: ادعای قاچاق 25میلیاردی کذب و قابل تعقیب است دکتر جهانگیری: اقتصاد کشور دوباره در جاده توسعه قرار گرفته است معاون وزیر راه و شهرسازی: تنها 5 درصد پروژه مسکن مهر باقی مانده است دکترحسن روحانی: نمی‌خواهیم به عقب بازگردیم و در میانه راه بمانیم