بن سلمان آماده تسلیم

سرویس بین الملل جوان آنلاین:تحلیلگران هم بر این باورند که جنگ یمن به نقطه پایان نزدیک می‌شود و انصارالله تعیین‌کننده نهایی آن خواهد بود.
عربستان هنوز از شوک حملات به تأسیسات نفتی آرامکو خارج نشده بود که دومین ضربه مهلک را از انصارالله یمن دریافت کرد. پس از آنکه یحیی سریع، سخنگوی ارتش یمن شنبه شب از عملیات گسترده یمنی‌ها در مقابل مزدوران سعودی خبر داد و تأکید کرد که یمنی‌ها هزاران نیروی ائتلاف عربی را در خاک عربستان به اسارت گرفته‌اند، دیروز انصارالله فیلم‌های مربوط به این عملیات را منتشر کرد. فیلم‌هایی که در فضای مجازی منتشر شده است، نشان می‌دهد که صد‌ها مزدور عربستان و صد‌ها دستگاه خودروی نظامی متعلق به این کشور به دست انصارالله افتاده است. سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دیروز به شبکه «المیادین» گفت: «از تمام اسرای سعودی فیلم منتشر نخواهد شد و ارائه اطلاعات کامل‌تر در این باره فقط از طریق مذاکره و اقدامات متقابل ممکن خواهد شد». همچنین به گفته مقامات یمنی، اجساد صد‌ها نفر از مزدوران سعودی در نجران روی زمین مانده است و عربستان اجازه نمی‌دهد نیرو‌های صلیب سرخ آن‌ها را جمع‌آوری کنند. مقامات سعودی همچنان در سکوت به سر می‌برند و واکنشی به عملیات انصارالله که در عمق ۵۰۰ کیلومتری عربستان انجام شده است، نشان نداده‌اند. عملیات فریب انصارالله در ۲۴ مرداد انجام شده است، اما جزئیات آن دقیقاً دو هفته پس از حملات انصارالله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی اعلام شده است؛ عملیاتی که بر ادعای سعودی‌ها مبنی بر ناتوانی انصارالله در حمله به تأسیسات نفتی آرامکو خط بطلان می‌کشد.
زمزمه تسلیم
دو عملیات گسترده یمنی‌ها در طی هفته‌های اخیر محاسبات سعودی‌ها در یمن را به هم ریخته است تا جایی که زمزمه تن دادن به خواسته‌های انصارالله در ریاض شنیده می‌شود. در همین راستا، یک منبع در دفتر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق شامگاه شنبه گفت که عبدالمهدی در سفر به عربستان سعودی پیشنهاد میانجیگری برای اتمام جنگ در یمن را مطرح کرده است. این منبع که با شبکه راشاتودی گفتگو می‌کرد، گفت: «نخست‌وزیر عراق در این سفر با واکنش‌های مثبتی در خصوص این میانجیگری مواجه شد. بغداد به طرف سعودی وعده داده تمامی تلاش‌ها را برای آرام کردن منطقه انجام خواهد داد». عادل عبدالمهدی چهار روز پیش به عربستان سعودی سفر کرد و با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی و محمد بن‌سلمان، ولیعهد این کشور دیدار کرد. خبرگزاری رسمی عربستان سعودی در بیانیه‌ای درباره این دیدار، با اشاره به حملات تلافی‌جویانه انصارالله یمن به تأسیسات نفت سعودی، نوشت: «در این دیدار به مسائل منطقه و به‌ویژه حملات خرابکارانه به تأسیسات نفت آرامکو پرداخته شد». عربستان سعودی که در مقابل حملات موشکی و عملیات گسترده انصارالله درمانده شده است، دست به دامان سایر کشور‌ها شده تا بتواند آبرومندانه از باتلاق یمن خارج شود. ظاهراً سعودی‌ها این را درک می‌کنند و به همین دلیل، به فکر چاره‌جویی افتاده‌اند. روز شنبه خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابعی در دولت یمن، مدعی شد: «عربستان با آتش‌بس محدود در برخی مناطق یمن، از جمله صنعا، موافقت کرده است. در حال حاضر تلاش‌هایی در جریان است تا این آتش‌بس، مناطق دیگری را شامل شود». دو ماه پیش هم اخباری منتشر شد که بن‌سلمان به دولت انگلیس پیشنهاد داده بین ریاض و انصارالله واسطه شود تا به بحران یمن پایان دهند. همچنین اخباری مبنی بر پیشنهاد‌های ریاض به انصارالله برای حل و فصل بحران منتشر شده است.

جنگ در نقطه پایان
شواهد و قرائن نشان می‌دهد که جنگ یمن به نقطه پایان خود نزدیک می‌شود و تحلیلگران منطقه هم به این مسئله تأکید دارند. عبدالباری عطوان، تحلیلگر عرب دیروز طی یادداشتی در روزنامه رأی‌الیوم، نوشت: «پس از حملات یمنی‌ها به تأسیسات نفتی عربستان سعودی کفه ترازوی جنگ به نفع ائتلافی که جنبش انصارالله یمن رهبری آن را بر عهده دارد، تغییر کرده است». عطوان با بیان اینکه اسارت هزاران مزدور سعودی، موضع قوی انصارالله در جنگ یمن را تقویت می‌کند، نوشت: «جنگ در یمن به پایان خود نزدیک می‌شود و در چنین شرایطی برگزاری مذاکرات محرمانه بین عربستان و یمن برای پایان دادن به جنگ، تعیین حجم غرامت‌ها و ماهیت روابط آتی دو طرف یعنی جنبش انصارالله از یک طرف و ائتلاف سعودی و اماراتی بعید نیست». حملات پهپادی و موشکی انصارالله به مناطق مختلف عربستان سبب نگرانی مقامات ریاض شده است و آن‌ها گزینه‌ای برای مقابله با برنامه‌های نظامی یمنی‌ها ندارند و شرایط میدانی هم علیه سعودی‌ها در جریان است. رهبران انصارالله در هفته‌های اخیر هشدار داده‌اند که در صورت ادامه جنگ ائتلاف عربی علیه مردم یمن، به سمت ریاض پیشروی خواهند کرد. همچنین مقامات و شخصیت‌های مختلف یمنی روز یک شنبه ضمن تبریک عملیات «نصر من‌الله» اعلام کردند دورانی که ائتلاف سعودی- امریکایی در یمن جولان می‌داد و عربده می‌کشید، دیگر تمام شده است. به گزارش وبگاه «الثوره»، ضیف‌الله رسام، رئیس شورای همبستگی مردمی یمن اعلام کرد: «یمن امروز به برکت ارتش، نیرو‌های مسلح و کمیته‌های مردمی در موضع قدرت، بازدارندگی و طرف پیروز ایستاده است و زمان شکست و ترس از دشمن دیگر تمام شد». عربستان در ۵۳ ماه گذشته از جنگ یمن به‌رغم برخورداری از تسلیحات پیشرفته و حمایت‌های نظامی غربی‌ها و اعراب، هیچ دستاوردی در یمن نداشته است و نه تنها نتوانسته برخلاف ادعایش یمن را اشغال کند، بلکه صد‌ها کیلومتر مربع از مناطق جنوبی عربستان هم به دست انصارالله تصرف شده است.