گام‌های بعدی کاهش تعهدات در صورت عدم اقدام طرف‌های مقابل در راه است

مراسم افتتاحیه دوره آموزشی حقوق هسته‌ای در سازمان انرژی اتمی‌ ایران برگزار شد.
در افتتاحیه این دوره، بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی، کیجو نوروانتو سفیر فنلاند در ایران و استفان کلمنت، رئیس هیئت اتحادیه اروپا در سازمان‌های بین‌المللی سخنرانی کردند.
در ابتدای این مراسم بهروز کمالوندی گفت: در سطح بین‌المللی حقوق هسته‌ای باید واجد الزاماتی به مثابه قانون اساسی جهانی باشد، به‌گونه‌ای که برای همه کشورها حقوق و تکالیفی مشابه و بدون تبعیض قائل شود. از جمله این موارد خلع سلاح به‌عنوان خواسته جهانی است که جهان را در ابهام و آینده تاریکی فرو برده است.
کمالوندی افزود: شعار ما آن‌طوری که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند، فناوری هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به تحولات اخیر، تصمیم ایران بر کاهش بخشی از تعهدات برجامی، بعد از یک صبر استراتژیک یک‌ساله در پاسخ به اقدام یک‌طرفه آمریکا در خروج از توافق و به‌منظور ایجاد توازن بین حقوق و تعهدات صورت گرفته است و در صورت عملکرد مشابه طرف مقابل، ایران آماده بازگشت بوده و در غیر این صورت کاهش تعهدات، تداوم خواهد داشت.

به گزارش مهر، دوره پنج روزه حقوق هسته‌ای با سخنرانی‌هایی در حوزه حقوق هسته‌ای و مباحثی چون حفاظت در برابر‌ اشعه و ایمنی هسته‌ای، چارچوب‌های ملی و بین‌المللی ایمنی هسته‌ای، کنوانسیون حفاظت فیزیکی از مواد هسته‌ای، تهیه پیش‌نویس قوانین هسته‌ای، کنوانسیون‌های بین‌المللی و اصول مسئولیت در موضوع هسته‌ای، چرخه سوخت هسته‌ای و اقتصادی انرژی هسته‌ای ادامه خواهد داشت.