تظاهرات بزرگ مردم ونزوئلا به حمایت از مادورو در کاراکاس


مردم ونزوئلا روز شنبه با تظاهرات در خیابان‌های «کاراکاس»، حمایت خود را از «نیکلاس مادورو» اعلام کردند. براساس گزارش شبکه تلویزیونی «پرس تی‌وی»، هزاران ونزوئلایی که پرچم این کشور را در دست داشتند، در این راهپیمایی شرکت کردند. چند ماه پیش آمریکا و گروهی از متحدانش در اقدامی غیرقانونی، «خوان گوآیدو» رهبر شورای ملی ونزوئلا، را به عنوان رئیس‌جمهور موقت به رسمیت شناخته و مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجددا به ریاست‌جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی خواندند. با وجود امیدواری واشنگتن به برکناری فوری مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا همچنان در قدرت باقی مانده و یک کودتای نظامی علیه وی هم شکست خورده است.
دولت آمریکا در ادامه تلاش برای اعمال فشار بر مادورو، هفته گذشته از افزایش تحریم‌ها علیه ونزوئلا خبر داد. پیش از این نیز مردم ونزوئلا برای اعلام حمایت از رئیس‌جمهور خود، به خیابان‌ها آمده بودند و پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «یانکی به خانه‌ات برگرد» و «در امور ونزوئلا دخالت نکنید».
تشدید اعتراض‌ها در شیلی
از سوی دیگر، شیلی نیز در روزهای گذشته درگیر اعتراض‌های خیابانی بوده است. افزایش قیمت بلیط مترو در سانتیاگو، پایتخت شیلی، اعتراض‌هایی را به دنبال داشت و معترضان برخی از کیوسک‌های فروش بلیط و ایستگاه‌های مترو را آتش زدند. بر اثر این آتش سوزی‌ها، سه نفر جان باختند.
در واکنش به این شرایط نا آرام، رئیس‌جمهور شیلی حالت اضطراری اعلام کرده است. در ابتدای این اعتراض‌ها، تعدادی از دانش‌آموزان با پریدن از گیت‌های ثبت بلیط و سفر بدون بلیط، به این اقدام اعتراض کردند و سپس اعتراض‌ها به آتش زدن ایستگاه‌های مترو کشیده شد. به گفته شرکت متروی سانتیاگو، به ۱۶۴ ایستگاه حمله شده است و خسارات وارد شده به آنها، ۶۳۰ هزار یورو برآورد می‌شود. شبکه مترو در سانتیاگو یکی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین شبکه‌ها در آمریکای جنوبی است.