شکاف درموضع لندن، سردرگمی در بروکسل

سرویس بین الملل جوان آنلاین: جانسون شنبه شب در پی تصویب اصلاحیه تأخیر برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) در پارلمان کشورش، در نامه‌ای خطاب به «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا، خواستار به تعویق انداختن فرآیند برگزیت شده است. یک کپی از متن قانون معروف به «بن» نیز که نخست‌وزیر را موظف به چنین کاری می‌کند، پیوست این نامه بود.
در نامه اول نخست‌وزیر انگلیس به توسک، جانسون خواستار به تعویق انداختن فرآیند برگزیت شده است. اما در نامه دوم از طرف جانسون که این بار امضا شده، تشریح شده است که به عقیده او تأخیر در اجرای برگزیت اشتباه است و او برگزیتی که به زعم وی «عمیقاً تباه کننده» است را نمی‌خواهد. جانسون علاوه بر این نامه دو سند دیگر تحویل اتحادیه اروپا داده است. او پیش‌تر نیز اعلام کرده بود ترجیح می‌دهد بمیرد و درخواست هرگونه تمدید مهلت برگزیت را که باید ۳۱ اکتبر (۹ آبان) اجرایی می‌شد، را مطرح نکند.
توسک گفته است که این درخواست را از جانب جانسون دریافت کرده است. وی در این مورد در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «من رایزنی با رهبران اتحادیه اروپا در خصوص چگونگی واکنش‌مان را آغاز می‌کنم.»‌پیش‌بینی می‌شود ۲۷ عضو اتحادیه اروپا با درخواست تعویق برگزیت موافقت کنند. یک مقام ارشد دفتر نخست‌وزیری انگلیس هم در گفتگو با روزنامه تلگراف گفت که جانسون در تماس تلفنی به سران اروپایی گفته از پارلمان انگلیس بخواهند در تصمیم خود برای تأخیر در اجرای برگزیت تجدیدنظر کنند، زیرا «بهترین گزینه هم برای انگلیس و هم برای اتحادیه اروپا» خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ضرب‌الاجل ۳۱ اکتبر است. او روز شنبه پس از تصویب اصلاحیه در پارلمان انگلیس گفت: «قانون نمی‌تواند من را مجبور به این کار کند. تأخیر بیشتر برای کشور بد خواهد بود.»‌جانسون گفت: «من در ۸۸ روز گذشته یعنی از زمان حضورم به‌عنوان نخست‌وزیر، به دوستان و همکارانم در اتحادیه اروپا گفتم که هرگونه تعویق برای این کشور بد است. برای اتحادیه اروپا و برای دموکراسی بد است.»
جانسون توضیح بدهد
«مینا اندریوا» سخنگوی کمیسیون اروپا روز شنبه در صفحه توئیتر خود از نخست‌وزیر انگلیس خواست تا هر چه سریع‌تر گام بعدی خود را به اطلاع این کمیسیون برساند. همچنین «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز شنبه بر بوریس جانسون فشار آورد تا موضع کشور خود درباره برگزیت را پس از رأی پارلمان بریتانیا مشخص کند. یک مقام مسئول در کاخ الیزه در این مورد به خبرنگار رویترز گفت: «رئیس‌جمهور با نخست‌وزیر بریتانیا گفتگو کرده است و نظر خود را در مورد لزوم شفاف‌سازی سریع در این موضوع در میان گذاشته است.» این مقام فرانسوی افزود: «وی (ماکرون) اشاره کرد تأخیر [در اجرای برگزیت]مورد تمایل هیچ کس نیست.»
دولت انگلیس روز یک شنبه در واکنش به اعمال فشار برای تعیین تکلیف آینده برگزیت، اعلام کرد با وجود اینکه مخالفان نخست‌وزیر انگلیس وی را مجبور کردند نامه تأخیر برگزیت را بدون امضا به اتحادیه اروپا ارسال کند، این روند ۳۱ اکتبر صورت می‌گیرد. «مایکل گوو» مدیر تدارکات برای برگزیت بدون توافق در این مورد گفت: «ما ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج می‌شویم. ما تمام شرایط را داریم و می‌توانیم این کار را انجام دهیم. نامه به این دلیل ارسال شد که پارلمان ملزم کرد آن را بفرستیم، اما پارلمان نمی‌تواند نظر نخست‌وزیر، سیاست‌های دولت یا تصمیم آن را تغییر دهد.»
«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس دیگر مقام انگلیسی است که در این مورد موضع‌گیری کرد. وی روز یک شنبه در مصاحبه با شبکه «بی‌بی‌سی» گفت اطمینان دارد که بریتانیا در تاریخ ۳۱ اکتبر اتحادیه اروپا را ترک می‌کند و پارلمان نمی‌تواند مانع اقدام نخست‌وزیر در این زمینه شود. رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس گفت: «او (نخست‌وزیر) توافق را به‌دست آورده است. به‌نظر می‌رسد تعداد رأی کافی در مجلس عوام را داشته باشیم. چرا پارلمان بر آن اصراری ندارد؟ این کاری است که هفته آینده انجام خواهیم داد.»