رئیس کل بانک مرکزی: تا کی میخواهید به این خودرو سازی «فشل» ادامه دهید؟

رئیس کل بانک مرکزی گفت: از بیست و یکم فروردین ماه پارسال و زمان ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی تا سی و یکم اردیبهشت‌ماه امسال 71 درصد ارز صادراتی به کشور بازگشته است.
به گزارش ایرنا، عبدالناصر همتی در چهارمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران، افزود: در مدت یاد شده صادرکنندگان کشور 45 میلیارد یورو ارز وارد کشور کردند، اما با توافقی که با کمیته بازگشت ارز صادراتی داشتیم مقرر شد گمرک 20 درصد پایه‌های صادراتی را پایین‌تر محاسبه کند که در نتیجه صادرات یادشده به 35 میلیارد یورو کاهش می‌یابد.
همتی با اشاره به میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات طی بازه زمانی 21 فروردین 97 تا 31 اردیبهشت 98 گفت: در این فاصله زمانی صادرکنندگان 25 میلیارد یورو ارز را به کشور بازگردانده‌اند و این یعنی 71 درصد ارز صادراتی به کشور بازگشته و این یک موفقیت بزرگ برای صادرکنندگان و بانک مرکزی است.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: امروز روند بازگشت ارز به کشور روان شده و حتی عرضه ارز از تقاضای آن پیشی گرفته است.
تقاضای ارز یک میلیارد دلار کمتر از عرضه
این مقام مسئول ادامه داد: میزان تقاضای ارز نزدیک به یک میلیارد دلار کمتر از عرضه آن است زیرا نرخی که صادرکنندگان برای ارز قرار داده‌اند، واردکنندگان حاضر به خرید نیستند و صادرکنندگان باید در نرخ خود تعدیل کنند.
اختصاص 20 میلیارد دلار برای کالاهای وارداتی
وی گفت: امروز بانک مرکزی کمتر به دنبال انجام عملیات و بیشتر به دنبال مدیریت به ویژه از طریق شبکه‌های غیر تحریمی است و یاد گرفته‌ایم تجارت بدون تحریم انجام دهیم.
این مسئول ادامه داد: در هفت ماه گذشته بیش از 20 میلیارد دلار تامین کالاهای وارداتی انجام دادیم، درحالی که صادرات نفت ایران به شدت افت کرده و این مهم یک پیروزی بزرگ در تنظیم اقتصاد کشور است.
وی بیان داشت: امروز رشد غیرنفتی کشور مثبت است که نشان‌دهنده خوب بودن سیاست‌های تعریف شده است و در تلاشیم از پتانسیل عظیم بخش خصوصی برای اداره کشور استفاده کنیم.
همتی گفت: در این شرایط برخی اصرار دارند که آنطور که ما می‌خواهیم عمل شود، ما سیاستگذار هستیم و مسئول سیاست‌های ارزی و نمی‌توانیم براساس منافع یک فرد یا گروه تصمیم بگیریم.
وی تاکید کرد که «من رئیس بانک مرکزی 83 میلیون نفر ایرانی هستم، نه رئیس بانک مرکزی یک نفر صادرکننده»‌ و هنوز هم برخی فشار می‌آورند که نرخ ارز را از آنچه هست بالاتر ببریم.
این مقام مسئول ادامه داد:‌ اگر نرخ ارز را بالا ببریم، آنانی که درآمدهای ثابت دارند له می‌شوند و ما در مقابل این افراد وظیفه داریم.
وی گفت: خیلی‌ها به ارز 4200 تومانی انتقاد داشتند، من نیز با آن موافق نبودم، اما سیاست دولت است و من رئیس کل بانک مرکزی هستم نه رئیس جمهوری.
تا کی می‌خواهید به این خودروسازی «فشل» ‌ادامه دهید؟
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به مشکلات خودروسازان و قطعه سازان، گفت: «به شخصه قبول نداشتم که نقدینگی در اختیار قطع هسازان قرار گیرد، زیرا همچون سال‌های گذشته آن را هدر می‌دهند، بارها گفتند تا 6 ماه دیگر وضعیت درست می‌شود، اما نشد.»
وی ادامه داد: پارسال برای اینکه حسن نیت خود را نشان دهم با چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی و 844 میلیون یورو نقدینگی ارزی برای قطعه سازان موافقت کردم و برای نقدینگی ارزی اعلام کردم که همانند ال.سی خارجی آن را در اختیار قرار خواهم داد، اما پس از یک سال ریالی بازگردانید، اما صنعت‌گران گفتند چرا باید ریسک بازپرداخت سال آینده را بپذیریم؟
همتی بیان داشت:‌ این ارز را در اختیار کونلون بانک هم قرار دادیم، اما صنعتگران یک سال موضوع را کش دادند و ارز را دریافت نکردند، امروز نیز این ارز تمام شده است و خودروسازان می‌خواهند همه چیز به نفعشان باشد.
وی به طرح این پرسش پرداخت که صنعت خودروسازی کشور چه زمانی می‌خواهد اصلاح شود و تا کی می‌خواهید به این خودروسازی فشل ادامه بدهید و ما زیان آن را بپردازیم؟
این مقام مسئول همچنین در خصوص گزینه «بدون انتقال ارز» مدنظر صنعتگران گفت: می‌گویند ما ارزهایی در خارج کشور داریم و اجازه بدهید آنها را به داخل بیاوریم، ما می‌گوییم حاضریم پنج درصد بالاتر از نرخ نیما این ارزها را از شما بخریم، اما می‌گویند نمی‌خواهیم منشا آن مشخص شود.وی خطاب به این افراد تاکید کرد:‌خواهش‌مان این است با خود، مردم و بانک مرکزی رو راست باشید.
همتی با اشاره به شرایط حساس کشور، افزود:‌ می‌گویند همتی تقاضا را سرکوب کرده، این درحالی است که از ابتدای امسال تاکنون 32 میلیارد دلار ثبت سفارش داشته‌ایم، اما اگر تقاضای سفته‌بازی و تقاضای خروج ارز از کشور را سرکوب کرده‌ایم کار خوبی بوده است.
وی اظهار داشت:‌ به دنبال تنظیم عرضه و تقاضا هستیم و وقتی فروش نفت 40 میلیارد دلار کم شده، مجبور هستیم تقاضا را محدود کنیم.
در نرخ ارز دخالت نمی‌کنیم
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه گفت: از روز نخست هم گفتیم که در نرخ ارز دخالت نمی‌کنیم و بانک مرکزی برای بازار، نرخ تعیین نمی‌کند.
وی بیان داشت: صفی که امروز برای دریافت ارز کالاهای اساسی در بانک مرکزی هست، 10 برابر صف سامانه نیما است و علت اینکه بازار تکان نمی‌خورد به دلیل برگشتن ورق در سامانه نیما است.
همتی افزود: معتقدیم امروز جنگ اقتصادی برای ایران در اوج خود است و بانک مرکزی نمی‌تواند اجازه دهد هر کالایی وارد کشور شود.
تاسف از اقتصاد بانک محور
وی گفت: امروز بسیاری واحدهای تولیدی و صنعتی به دلیل افزایش قیمت‌ها و بالا رفتن نرخ دستمزدها، خواهان دریافت نقدینگی و سرمایه در گردش بالاتری هستند، اما از طرفی به بانک مرکزی انتقاد می‌شود که مراقب رشد جریان نقدینگی باشد.
رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت:‌ بازار سرمایه نیز قادر به تامین 10 درصد نقدینگی مورد نیاز نیست و از طرفی اقتصاد کشور بانک محور شده است و باید شیوه‌های جدیدی به کار بگیریم.
وی به طراحی طرح «گام»‌ اشاره کرد و ادامه داد:‌ در این طرح به بانک‌ها اجازه داده می‌شود تا به مشتریانی که می‌شناسند گواهی (همانند ال سی داخلی)‌بدهند که نوعی اعتبار است تا آن را در اختیار افراد و شرکت‌هایی که نهاده در اختیارشان می‌گذارند قرار بدهند تا از این طریق مشکل نقدینگی شان حل شود.همتی خاطرنشان کرد: بزودی این طرح در شورای پول و اعتبار نهایی خواهد شد.
وی همچنین در پاسخ به بالا بودن نرخ‌های سود بانکی و تسهیلات، گفت:‌«یکی از آرزوهایم این است که نرخ سود بانکی در ایران همچون بسیاری دیگر از کشورها پایین باشد، اما با وجود نرخ تورم بالای 35 درصدی امکانپذیر نیست.این مسئول تاکید کرد:‌ دلیل تورم نیز فقط بانک‌ها نیستند، بلکه متاثر از اصلاحات ساختاری، بودجه و غیره نیز هست.
وی با اشاره به حداقل شدن سرعت گردش پول در کشور، گفت:‌ در مقابل ضریب فزاینده پولی به 7.2 درصد و حداکثر خود رسیده است.همتی بیان داشت: هر چند شرایط اقتصادی کشور مناسب نیست، اما به معنای ناتوانی در حل مشکلات نیست.
حجم اقتصاد ایران نیازمند این همه بانک و موسسه مالی نیست
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز گفت: اندازه ساختار مالی کشور باید متناسب با چرخه تولیدی کشور باشد و به همین دلیل باید رشد افقی سیستم بانکی متوقف شده و حجم اقتصاد ایران نیازمند این همه بانک و موسسه مالی و اعتباری نیست.
غلامحسین شافعی افزود: در اقتصادهای بانک محور، بانک‌ها قلب تپنده برنامه‌های توسعه‌ای هستند و کشورهایی که اهمیت این موضوع را درک کرده‌اند، توانستند به توسعه و پیشرفت دست یابند.شافعی اضافه کرد: رشد پول و پایه پولی، در بسیاری کشورها لزوما منجر به تورم نمی‌شود، بلکه به سطح اعتماد جامعه و سیاست‌های پولی کشور وابسته است.
وی گفت: کل سیستم بانکی باید پشتیبان بانک مرکزی باشد، نه اینکه عده‌ای در این سیستم به دنبال بهره‌برداری از شرایط بازارهای مالی و ارزی کشور باشند.این مسئول خاطرنشان کرد: بخش عمده مشکلات بانکی ناشی از مطالبات معوق است که خود زاییده اختلال در معاملات و تجارت است.