دبیرکل سازمان ملل هشدار داد: 820 میلیون گرسنه و هدر رفتن یک میلیارد تن مواد غذایی در جهان

دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد روزانه 820 میلیون نفر شبها گرسنه سر بر بالش می‌گذارند و در دیگر سو یک میلیارد تن غذا سالانه از بین می‌رود.
دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی غذا، 16 اکتبر 2019 برابر با 24 مهر ماه جاری گفت: درحالی که بیش از 820 میلیون نفر غذای کافی برای خوردن ندارند، یک میلیارد تن مواد غذایی در جهان دور ریخته می‌شود.
متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:
روز جهانی غذا فراخوانی بین‌المللی است برای به صفر رساندن گرسنگی، در جهانی که غذای مغذی برای همه، در هر مکان، موجود و به صرفه باشد اما امروزه، بیش از 820 میلیون نفر غذای کافی برای خوردن ندارند.
وضع اضطراری اقلیم، تهدیدی فزاینده برای امنیت غذایی است. در همین حال 2 میلیارد مرد، زن و کودک از اضافه‌ وزن یا چاقی مفرط رنج می‌برند.
رژیم‌های غذایی ناسالم، خطر بیماری و مرگ را بسیار بالا می‌برند. افزایش میزان گرسنگی، در جهانی که در آن بیش از یک میلیارد تن مواد غذایی دور ریخته می‌شود، غیرقابل قبول است.
وقت آن است تا چگونگی تولید و مصرف خود را تغییر دهیم، که شامل کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز می‌شود.
دگرگون‌سازی نظام‌های غذایی، عامل مهمی برای به سرانجام رساندن آرمان‌های توسعهٔ پایدار است. برای همین امیدوارم تا در 2021، اجلاس نظام‌های غذایی را به صورت بخشی از دهه‌ اقدام برای عملی کردن آرمان‌های توسعهٔ پایدار، برگزار ‌کنم.
برای ما به عنوان یک خانواده‌، جهانی عاری از گرسنگی، امری ضروری است.