«ابتکار» از رویکرد جدید اصلاح‌طلبان در انتخابات گزارش می‌دهد لیست حداقلی و مشارکت منطقه‌ای

الهام برخوردار
از گفته‌ها و سخنرانی‌های اصلاح‌طلبان و دبیران کل احزاب اصلاح‌طلب مشخص است که با توجه به فیلتر شورای نگهبان و کوتاه نیامدن این نهاد نظارتی در رد صلاحیت‌های گسترده به خصوص در رابطه با کاندیداهای اصلاح‌طلبان به نظر می‌رسد رویکرد آنها در انتخابات اسفندماه به نوعی همان ارائه لیست حداقلی باشد. درواقع راهبرد جدید اصلاح‌طلبان همان لیست حداقلی یا مشارکت منطقه‌ای خواهد بود. با این حال موضوع ائتلاف همچنان یکی از موضوعاتی است که اصلاح‌طلبان به طور کامل درباره آن به توافق نرسیده‌اند. یعنی برخی از آنها همچنان مصر هستند که در شرایط فعلی با وجود حداقل‌ها ناچارند دوباره به ائتلاف روی بیاروند. اما در مقابل بسیاری از اصلاح‌طلبان با توجه به تجربه این رویکرد در گذشته که نتیجه قابل قبولی را نداشت معتقدند لزومی ندارد ما از اعتبار اصلاحات برای یک عده که فقط می‌خواهند به وسیله آن به مجلس ورود پیدا کنند بگذریم. پس در انتخابات پیش ‌رو این رویکرد قابل اعتنا نیست و قطعا ائتلافی با سازوکار قبلی به هیچ‌وجه رخ نخواهد داد چرا که آنها از آبروی اصلاحات سوء‌استفاده کردند. بنابراین رویکرد اصلاح‌طلبان با توجه به صحبت‌های اخیرشان همان مشارکت با لیست حداقلی خواهد بود یعنی اصلاح‌طلبان فهرست‌های خود را در هر حوزه انتخابیه می‌دهند و درصورت تایید صلاحیت همه آنها طبیعتا به طور کامل در انتخابات شرکت می‌کنند اما درصورت رد صلاحیت جزء یا کل نامزدها دیگر نامزد جدیدی ارائه نمی‌کنند و به همان تعداد باقی‌مانده و احتمالا پایبند به اصول اصلاح‌طلبی بسنده می‌کنند.
درواقع صحبت‌های روز گذشته شکوری‌راد، دبیرکل حزب اراده ملت تا حدودی بر این شائبه افزود. یعنی اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده مشارکت منطقه‌ای خواهند داشت، بدین صورت که در همه حوزه‌ها کاندیدا معرفی می‌کنند اما در‌صورت رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان دیگر آنها فردی جدید جایگزین آنها نخواهند کرد یا با جریان و طیفی ائتلاف نخواهند داشت بلکه با همان نیروی حداقلی که اصلاح‌طلب واقعی هستند مشارکت خواهند داشت. آنها معتقدند در این صورت دیگر انتقادهایی که به لیست امید به دلیل رویکرد ائتلافی که در گذشته داشتیم، متوجه این لیست نخواهد بود.
در این میان بحث دیگری هم البته پیش می‌آید و آن اینکه چه کسی سرلیست خواهد بود؟ در همین راستا شکوری‌راد روز گذشته در پاسخ به پرسش دیگری درباره سر‌لیستی اصلاح‌طلبان و عدم تمایل عارف به این سر‌لیستی گفت: من مستقیما از آقای عارف چنین چیزی نشنیده‌ام ولی شنیده‌هایی وجود دارد که احتمالا بر اساس همان شنیده‌ها چنین مباحثی مطرح می‌شود. چندی پیش در حزب میزبان وی بودیم و خانم منصوری هم عضو هیئت رئیسه شورای عالی هستند و جلسات نزدیکی با ایشان دارند اما چنین چیزی مستقیما نشنیده‌ام. البته برداشت من دور از این خبر نیست. وی افزود: حتما افرادی که قابلیت سرلیستی داشته باشند را داریم و اگر شرایط به گونه‌ای پیش رفت که تصمیم گرفتیم در تهران لیست بدهیم و دامنه انتخاب‌مان آنقدر بسته باشد که تنها از میان همین نمایندگان تهران حق انتخاب داشته باشیم آن وقت فکر می‌کنیم که اصلا شرایط لیست دادن وجود دارد یا خیر؟ در‌مورد کاندیداتوری دکتر عارف برای ۱۴۰۰ هیچ بحث تشکیلاتی نشده است. بنابراین با توجه به انتقاداتی که برخی اصلاح‌طلبان به عملکرد محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید داشته‌اند بعید به نظر می‌رسد این‌بار او سرلیست حداقلی اصلاح‌طلبان باشد. البته اگر بتوانند در چنین شرایطی لیست ارائه دهند. همان طور که بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح‌طلبان بارها تاکید کرده‌اند که رفتار اصلاح‌طلبان در انتخابات تابعی از رفتار شورای نگهبان است و اگر نیروهای ما رد صلاحیت شوند، قاعدتا مشارکت کمتر می‌شود. درواقع مشکل اصلی اصلاح‌طلبان نظارت استصوابی و امکان حضور نامزدهای اصلی در انتخابات است نه مسائلی مانند به دست آوردن انسجام درونی.
با این حال دبیر‌کل حزب اتحاد ملت با بیان اینکه برای ما مهم است مردم با آمادگی بیابند تا جدی‌تر به انتخابات فکر کنند، تاکید کرد: اگر مفهوم انتخابات شکل بگیرد حتما شرکت می‌کنیم. اصل بر شرکت است برای ما مهم است مردم با آمادگی بیایند تا جدی‌تر به انتخابات فکر کنند.
شکوری‌راد روز گذشته در ادامه نشست خبری خود با رسانه‌ها درباره رضایت از فهرست امید گفت: حزب بر اساس معیارهایی فعالیت نمایندگان را بررسی کرده است و درباره شهر تهران معتقدیم وضعیت نمایندگان از مجموع کل کشور بهتر بوده ‌است. در مجلس افراد شاخصی هستند که مطالبات مردم را بیان کرده‌اند، نام نمی‌برم اما حتما بدون ملاحظه نظرمان را اعلام خواهیم کرد. از نظر ما در‌مورد نمایندگان تهران نیمی از نمایندگان فعلی ملاک لازم برای حضور مجدد در لیست را دارند.
وی ادامه داد: در تهران افرادی انتخاب شدند که از سبد تایید صلاحیت‌ها قابل انتخاب بودند، شرایط در تهران به نسبت بهتر بود تا بتوانیم لیست انتخاب کنیم اما در شهرستان‌ها متاسفانه اینگونه نبود و بعضا افرادی انتخاب شدند که بدوا نمی‌توانستند در لیست باشند.
در انتخابات برای کسی شرط نمی‌گذاریم
دبیر‌کل حزب اتحاد ملت درباره شروط ارائه لیست گفت: هرکسی برای خودش شرط می‌گذارد که احترامش حفظ شود که این یک معنا است. اما یک معنا هم شرط گذاری برای دیگران خواهد بود. ما در انتخابات برای کسی شرط نمی‌گذاریم.
شکوری‌راد افزود: ما برای کسی شرطی نمی‌گذاریم که اراده‌مان منوط به تصمیم دیگران باشد. ما شرایط را بررسی می‌کنیم و تصمیم خود را خواهیم گرفت. سال ۹۲ این تصمیم طرف مقابل را آچمز کرد و غافلگیر شدند. ما با شرط گذاشتن اختیارمان را به کسی نمی‌دهیم اما می‌گوییم بر اساس این حجم از اراده و تصمیم وارد انتخابات می‌شویم.
این فعال اصلاح‌طلب ادامه داد: در شورای عالی بحث‌هایی درباره‌ نحوه رسیدن به لیست وجود دارد و طرح‌هایی هم بر اساس امکانات تکنولوژی وجود دارد و ارائه شده است که می‌تواند منجر به مشارکت گسترده‌تر بدنه اصلاحات برای تعیین لیست نامزدها شود و در حال بحث روی آن هستیم اما هنوز چیزی قطعی نیست و جمع‌بندی صورت نگرفته اما تاکنون دو جلسه پیرامون این طرح‌ها برگزار شده است.
مذاکره‌ای با اعتدالیون نداریم
شکوری‌راد درباره اینکه آیا اصلاح‌طلبان بار دیگر ائتلاف با احزاب میانه‌رو و اعتدالی و اصولگرا را خواهند پذیرفت، گفت: در انتخابات مجلس دهم ائتلاف دقیقه نودی شکل گرفت که اصلاح‌طلبان هم از آن راضی نبودند اما مصلحت بود که در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوم و شوراها ائتلافی صورت نگرفت.
وی ادامه داد: در این دوره به حزب اعتدال و توسعه اعلام شد اگر تمایلی دارند می‌توانند به عنوان یکی از احزاب در جلسات حاضر باشند و ما در جلسات ۲۸ حزب داریم و آنها هم می‌توانند حزب بیست و نهم باشند. اما اینکه یک طرف مذاکره آنها باشند و یک طرف اصلاح‌طلبان به هیچ وجه چنین اتفاقی نخواهد افتاد. دبیرکل حزب اتحاد ملت در پاسخ به پرسشی درباره کوتاه آمدن‌ها و مماشات از سوی اصلاح‌طلبان با اشاره به اینکه ما در شرایط ایران سیاست‌ورزی می‌کنیم، گفت: یکی از ایرادات این است که چرا مماشات می‌کنید. من منکر این مماشات نیستم اما علتش باقی ماندن فضای سیاست‌ورزی است. اصلاحات نه به سمت انقلاب می‌رود نه محافظه کاری و باید امکان اصلاح را فراهم کنیم.
شکوری‌راد با تاکید بر اینکه مماشات و خویشتنداری به معنای صرف نظر از مطالبات مردم نیست، گفت: اصلاح‌طلبان تلاش سخت و سنگینی انجام می‌دهند و ما دستاوردهایی هم داشته‌ایم. انتخابات همچنان امکان به دست آوردن دستاورد را می‌دهد و زمانی که مفهوم انتخابات شکل بگیرد امکان کسب دستاورد وجود دارد. این فعال سیاسی اظهار کرد: در ۲ خرداد ۷۶ در انتخابات مجلس ششم و ۹۲ و ۹۴ و ۹۶ نشان داده‌ایم از حداقل شرایط می‌توانیم استفاده کنیم. در چنین شرایطی دستاوردهایی کسب شده که به نظر من نشان افتخار باید داد اما در ازای قسمت خالی لیوان مورد انتقاد هستیم و آن را قبول داریم اما نمی‌توانیم به حداکثر مطالبات رسیدگی کنیم.
سایر اخبار این روزنامه
سخنگوی وزارت خارجه: ایران آماده ورود به گام چهارم است محمدرضا ستاری نقشه جدید آمریکایی‌ها برای برجام «ابتکار» از رویکرد جدید اصلاح‌طلبان در انتخابات گزارش می‌دهد لیست حداقلی و مشارکت منطقه‌ای گفت‌و‌گو با کامبیز مهدی‌زاده داماد رئیس جمهوری چگونه داماد حسن روحانی شدم چه کسانی به بانک مرکزی برای افزایش نرخ ارز فشار می‌‌آورند؟ الاکلنگ «ثبات» و «رکود» «ابتکار» لزوم توجه به هنر تجسمی در سنین کودکی را بررسی می‌کند رنگ خوش آینده در دست‏های کودکان آیین‌نامه جدید تصویب‏نشده جذب پرستاران باز هم خبرساز شد از شایعه تا واقعیت پرستاران وارداتی در میان گمانه‌زنی‌های مختلف در‌خصوص تنش‌زدایی میان تهران و ریاض مطرح شد چراغ سبز ظریف برای سفر به عربستان رئیس قوه قضائیه: اصلی‌ترین راهکار پیشگیری از فساد، شفاف‌سازی نظام اقتصادی است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی: تند شدن لحن FATF نسبت به ایران نشان‌دهنده فشارهای سنگین سیاسی است