بازگشت امید

شرایط مناسب آب‌وهوایی و فراهم‌بودن ذخیره غذایی کافی سبب‌شده تک درنای سفید سیبری امسال یک ماه زودتر از سال‌های پیش برای زمستان‌گذرانی وارد مازندران شود و در تالاب فریدونکنار فرود بیاید.
تک درنای سفید سیبری که به نام «امید» معروف شده، تنها بازمانده از این گونه درحال انقراض است که امسال برای دوازدهمین ‌سال تنهایی برای زمستان‌گذرانی به تالاب فریدونکنار رسید.  امید پارسال ۳۰ آبان و‌ سال ۹۶ نیز ماه آذر وارد مازندران شده بود. رئیس اداره حیات‌وحش محیط‌زیست مازندران روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت امید صبح امروز ۲۹ مهر ماه در تالاب فریدونکنار مشاهده شد. کوروس ربیعی با اظهار این‌که امید طی چند ‌سال گذشته به خاطر تغییرات اقلیمی و شرایط آب‌وهوایی با تاخیر وارد مازندران می‌شد، افزود: «سفر زمستان‌گذرانی امید امسال به موقع انجام شد و زودهنگام تلقی نمی‌شود.» وی با بیان این‌که همه از درنای مازندران مراقبت می‌کنند و تهدید انسانی متوجه این گونه نادر نیست، ادامه داد: «از آن‌جایی که تیراندازی در دامگاه فریدونکنار ممنوع است و این پرنده نیز همواره در طی چهار ماه حضورش در تالاب فریدونکنار از این منطقه خارج نمی‌شود، هر روز برای ماموران و علاقه‌مندان به محیط‌زیست قابل مشاهده است.»
امید آخرین بازمانده از درناهای سفید سیبری است که از ۱۲‌سال پیش با وجود ازدست‌دادن زوجش «آرزو» همچنان برای زمستان‌گذرانی به مازندران می‌آید. البته ‌سال‌های ۸۸ و ۹۴ این درنا برای زمستان‌گذرانی به مازندران نیامد که باعث نگرانی دوستداران محیط‌زیست شده بود. تک درنای سفید سیبری برای رسیدن به مازندران باید مسیر 5‌هزار کیلومتری از زیستگاه اصلی‌اش در سیبری را با گذر از روسیه، قزاقستان و جمهوری‌آذربایجان طی کند. مدت ماندگاری امید در مازندران به‌طور معمول چهار ماهه است، ولی‌ سال گذشته پس از ۹۷ روز سفر زمستانی‌اش را پایان داد. دُرنای سیبری که امید از گونه آنهاست و با نام علمی گروس لئوکوجرانوس
«Grus leucogeranus» شناخته می‌شود، پرنده‌ای در معرض خطر انقراض از خانواده درناهاست که قدی نزدیک به یک‌‌ونیم متر دارد و فاصله دو بال آن بیش از ۲ متر است. این درنا بدنی یکدست سفید با پاهای بلند سرخ‌‌رنگ دارد و منقار بلند سیاهی روی صورت قرمز رنگش نشسته‌ است.
درنای سیبری به‌طور تاریخی به سه جمعیت اصلی شرقی، غربی و مرکزی تقسیم می‌شود. جمعیت مرکزی این گونه منقرض‌شده است و جمعیت غربی هم به گفته کارشناسان محیط‌زیست در صورت مرگ امید به‌طور قطعی منقرض خواهد شد . جمعیت شرقی درنای سیبری که درواقع تنها گروه باقی‌مانده از این گونه است، تابستان را در شرق سیبری زادآوری کرده و برای زمستان‌گذرانی به شرق چین می‌رود. از اعضای این گروه بیش از 3‌هزار قطعه باقی‌مانده است. زیستگاه زمستانی تقریبا تمامی جمعیت این گونه دریاچه «پویانگ» در چین و اطراف آن است. همه ساله در زمستان ۱۵۰ گونه پرنده زمستان‌گذران با جمعیتی بالغ بر یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار بال به تالاب و آب‌بندان‌های مازندران ازجمله تالاب بین‌المللی میانکاله می‌آیند.