تغییر نام مجید دلبندم در بانک پارسیان!

پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات دیواندری، مدیرعامل سابق بانک های ملت و پارسیان و هشت متهم دیگر، به جرم اخلال در نظام ارزی دیروز برگزار شد. عنوان دقیق اتهام این افراد بر "اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تشکیل و سردستگی شبکه کلاهبرداری و خیانت در امانت نسبت به وجوه بانک‌های ملت و پارسیان" است.متهمان این پرونده عبارتند از:  مجید سعادتی (همکار دیواندری در بانک ملت)، بهروز مختاری، رحمت باختری، مهدی فلاحتیان، حسین ابوالحسنی، اسماعیل احدی و سمانه آشتیانی و وحید نمازی. در این جلسه بعد از اتمام دفاعیات فلاحتیان و وکیلش، نوبت به اسماعیل احدی رسید.گفتنی است سه تن از متهمان از جمله آقایان رحمت ا... باختری و مجید سعادتی و خانم سمانه حضرتی آشتیانی متواری هستند و در جلسه حضور ندارند و حسب اطلاع به خارج از کشور فرار کرده‌اند، اما وکلای تسخیری در جلسه حضور دارند.به گزارش ایرنا، فساد در خرید و فروش کشتی، پرداخت وجوه به مهدی فلاحتیان، واگذاری نفت خام به رحمت ا... باختری، تحصیل مال نامشروع و سفرهای محرمانه در کنار قاچاق حرفه ای ارز به ترکیه از جمله اتهامات این پرونده است. بانک ملت و برخی شرکت های زیرمجموعه آن و بانک پارسیان شاکی اصلی این پرونده هستند و متهمان بدهی خود به این بانک ها را پذیرفته اند.
ادعای متهم: بانک ملت به قانون تمکین نمی کند
به گزارش میزان در ابتدای این جلسه که به ریاست قاضی موحد برگزار شد، قاضی اعلام کرد که سه تن از متهمان همچنان متواری هستند. در ادامه  وکیل متهم فلاحتیان، در جایگاه حاضر شد و از موکل خود دفاع کرد. این وکیل افزود: گزارش هیئت کارشناسی مورد اعتراض من و موکلم است و بنابراین نمی‌تواند مبنای رای دادگاه قرار گیرد و بدهی واقعی باقی مانده 196 میلیون درهم است و مبالغ دیگر صحیح نیست. وکیل متهم فلاحتیان گفت: بانک ملت به قانون تمکین نمی‌کند و چندین بار برای تسویه مراجعه کردیم که پاسخی ندادند تسهیلات اعطایی توسط پارسیس کیش 110 میلیون درهم بود و وثیقه آن یک چک 165 میلیون درهمی بود. در ادامه قهرمانی نماینده دادستان تاکید کرد: از جلسات اول خیلی موارد را درخواست کردیم اما هیچ مدرکی ارائه ندادید صرف ادعا مشکلی را حل نمی‌کند و اسناد لازم را ارائه دهید. چه کسی گفته که 110 میلیون درهم مازاد به صورت امانی بوده است چرا در اسناد بانکی وجود ندارد. بی صبرانه منتظریم که وکیل متهم فلاحتیان اسناد را ارائه دهد.سپس، قاضی موحد اظهار کرد: تا این لحظه که پنجمین جلسه رسیدگی است به بررسی اتهام فلاحتیان پرداختیم و فرصت دفاع برای همه محفوظ است ، در این لحظه متهم اسماعیل احدی را به جایگاه می‌خوانم. قاضی موحد بیان کرد: اتهام متهم احدی مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال نامشروع ، الف)به مبلغ 220 میلیون درهم متعلق به بانک پارسیان با مشارکت متهمان دیگر و ب)36 میلیون دلار متعلق به بانک پارسیان با مشارکت برخی متهمان است.
باز هم مدیر اجاره ای
متهم احدی در ادامه گفت: به ظاهر مدیر شرکت امرالد بودم اما گردانندگان اصلی آن سعادتی و حضرتی آشتیانی بودند. شرکت امرالد غیرایرانی است و در خارج از کشور ثبت شده و هیچ شعبه‌ای در ایران ندارد و هم اکنون سهام آن به پارسیس کیش منتقل شده است و مکاتباتی که من امضا کرده‌ام با اجازه سعادتی بوده است و بنده کارمند امرالد بوده‌ام. قاضی پرسید: در زمان مسئولیت سعادتی در بانک ملت 30 میلیارد تومان واریز شده است سندی هست که مبلغ آن را چه کار کردید؟  متهم پاسخ داد: نه واریز کننده را می‌شناختم و نه دریافت‌کننده را. من مبالغ را به حساب افرادی که معرفی می‌شده‌اند واریز می‌کردم.
ماجرای مجید دلبندم در بانک پارسیان
وی ادامه داد: دیواندری از بانک ملت کنار می‌رود و در بانک‌ پارسیان حضور می‌یابد و همان شبکه فساد به بانک پارسیان مهاجرت می‌کند. شرکت تراستی خارجی که مدیر آن آقای بیرر است POA را به احدی داده‌اند. بعد امرالد با پارسیس کیش قرارداد می‌بندد که به امضای ابوالحسنی و سعادتی می‌رسد؛ سعادتی را چه کسی به بانک پارسیان آورده است؟ مجید دلبندم در بانک پارسیان، مجید پایبندم می‌شود (اشاره به مجید سعادتی که همواره همراه دیواندری بوده و اکنون متواری است).قهرمانی بیان کرد: با ایمیل متهم احدی مکاتباتی توسط سعادتی و حضرتی انجام شده است شما نمی‌توانید نقش مجرمانه خود را انکار کنید. سعادتی چه کاره بوده که به جای شما امضا می‌کرده یا دستور می‌داده است؟ حسب دستور مراجع نظارتی نامه‌ای خطاب به دیواندری صادر می‌شود که مدیران شرکت‌های کارگزاری احراز صلاحیت شوند. چطور آقای احدی احراز صلاحیت شده‌اند؟ سند آن را ارائه دهید. همچنین متهم احدی اذعان داشته که سعادتی در شرکت‌های بانک پارسیان سمت داشته است که لازم است اسناد آن را نیز ارائه کنید. در انتها، قاضی موحد با اعلام ختم جلسه بیان کرد: جلسه بعدی دادگاه مورخ 98.8.12 ساعت 8:30 برگزار می شود.