آغاز روند کاهشی نرخ تورم سالانه

رئیس مرکز آمار ایران گفت: روند کاهشی نرخ تورم سالانه از مهر امسال آغاز شده است.
جواد حسین‌زاده در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ریزی، آخرین آمار تورم را اعلام کرد.به گفته حسین زاده تورم سالانه کشور در مهر از 42.7 درصد به 42 درصد رسیده که 7 دهم درصد کاهش داشته است.
وی با بیان اینکه روند کاهشی تورم سالانه از مهر آغاز شده است، گفت: تورم نقطه به نقطه نیز در مهر از 35 به 28.3 درصد رسیده که 6 و هفت دهم درصد کاهش داشته است.رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه نرخ تورم ماهانه نوسان دارد، گفت: نرخ تورم ماهانه در مهر 1 و 7 دهم درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1 و 2 دهم درصد رشد داشته است.
وی افزود: روند تورم سالانه در مهر امسال بعد 16 ماه که روند افزایشی داشت وارد روند کاهشی شد و رشد کاهش تورم نقطه به نقطه که از اردیبهشت امسال آغاز شده در مهر به بیشترین میزان خود رسیده است.
به گفته حسین‌زاده، هزینه سرشماری‌های سنتی بالاست و به سرعت کهنه می‌شود به همین دلیل شعار امسال را همگرایی ملی برای مدرن‌سازی نظام آماری در نظر گرفته‌ایم.وی همچنین از به‌ روز رسانی روند تورم در مرکز آمار خبر داد و افزود: سری آماری تورم از سال 1315 تاکنون تکمیل شده و از امروز روی سایت این مرکز قرار می‌گیرد.
جواد حسین زاده با بیان اینکه « ثبتی مبنا» از مباحث مورد توجه مرکز آمار ایران است، گفت از مهم‌ترین گرایش‌هایی که در دنیا روی مدرن سازی نظام آماری تمرکز شده بحث «ثبتی مبنا» کردن آمار است. در ایران نیز به دنبال این هستیم که به جای استفاده از آمار سنتی، درصد قابل توجهی از آمارگیری‌ها را به سمت ثبتی مبنا ببریم.
رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه داده‌های با ارزشی در دستگاه‌ها وجود دارد، افزود: در روش ثبتی مبنا این داده‌ها و پردازش‌هایی را که به شکل علمی تهیه شده و در ادامه نیز، تقابل داده‌ها صورت گرفته است، تبدیل به داده آماری می‌کنیم و در نهایت نیز این داده‌های آماری به آمار رسمی تبدیل می‌شود.
وی ادامه داد: استفاده از روش ثبتی مبنا منجر به بالا رفتن کارایی نظام آماری شده و بهره‌وری را بهبود می‌بخشد؛ همچنین می‌توانیم آمارهای متنوع‌تری با کیفیت بیشتر و هزینه کمتر تولید کنیم.
حسین زاده با بیان اینکه اوضاع داده‌های اداری دستگاه‌ها خوب است، گفت: با شعار «همگرایی ملی برای مدرن سازی نظام آماری» در پی آن هستیم که با همکاری دستگاه‌ها و کلیه قوا این بحث مهم را پیاده سازی کنیم.
رئیس مرکز آمار ایران گفت: نرخ بیکاری در تابستان امسال کاهش یافت. جواد حسین زاده افزود: نرخ بیکاری در تابستان امسال 10.5 درصد بوده که این نرخ نسبت به مدت مشابه سال قبل 1 و 8 دهم درصد کاهش داشته است.