دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی: سه نسل از سانتریفیوژهای جدید به‌زودی رونمایی می‌شود

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تامین زیرساخت‌های لازم بهره گیری از ماشین‌های سانتریفیوژ با سو بالا را در دستور کار قرار داده‌ایم و به‌زودی شاهد رونمایی از 3 نسل دیگر از سانتریفیوژهای جدید خواهیم بود.
«علی اصغر زارعان» روز چهارشنبه در گفت‌و‌گو با ایرنا با بیان اینکه نظام سلطه برای کند کردن حرکت علمی ما ترفندهای متنوع و رنگارنگی را دنبال کرده است، گفت: استکبار به طور قطع از این به بعد هم از پای نخواهند نشست، ترامپ به خیال خود می‌گفت ایران، چهل سالگی انقلاب را نخواهد دید، اما به کوری چشم بدخواهان داخلی و خارجی گام دوم انقلاب نیز با اهداف بالندگی و فرهیختگی در همه حوزه‌ها آغاز شد.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در 16 گزارش خود کلیه فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی ایران را صلح آمیز معرفی کرده است، ولی حریف و طرف مقابل صرفاً به دنبال اتهام‌سازی علیه فعالیت‌های ایران در عرصه جهانی است و اتهام سازی‌های جدید به عنوان یک رویکرد از طرف بیگانگان و ایادی آن در دستور کار است که خوشبختانه متخصصان صنعت هسته‌ای در این زمینه از هوشیاری لازم برخوردارند.
زارعان با تاکید بر اینکه صنعت هسته‌ای نسبت به گذشته از پویایی خاصی برخوردار است و در دو سال اخیر پروژه‌های بزرگی را آغاز کرده است، خاطرنشان کرد: احداث فازهای 2 و3 نیروگاه اتمی بوشهر با 10 میلیارد دلار از جمله این پروژه هاست و کمتر پروژه‌ای در کشور در شرایط کنونی با این مبلغ درحال انجام است.
وی ادامه داد: فناوری تولید فوتون‌های درهم تنیده که یک دگرگونی علمی و فناورانه در کشور به دنبال خواهد داشت و به امید خدا 20 فروردین 1399 شاهد افتتاح و رونمایی از بخش‌هایی از این فناوری در زمینه حسگرها و ارتباطات امن خواهیم بود.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: فاز اول مرکز جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در فردو همراه با ایجاد مرکز تامین مواد اولیه این پروژه با همکاری روسیه به اتمام رسیده و در انحصار چند کشور است و جمهوری اسلامی توانسته به جرگه دارندگان این فناوری بپیوندد اهمیت آن اگر بیشتر از غنی سازی اورانیوم نباشد، کمتر نیست.
85 درصد کشور به صورت رادیومتریک اسکن شده است
وی با بیان اینکه امروز شرایط فردو با شرایط دو سال قبل آن متفاوت است، اظهارداشت: در این مجموعه 20 فروردین 97 آزمایشگاه ملی مواد افتتاح شد در 20 فروردین 98 هم مرکز ملی خلاء در فردو آغاز به کار کرد و سال آینده نیز دیگر پروژه‌های اقتدارآفرین دیگر در این سایت به بهره‌برداری خواهد رسید. بنابراین فردو زنده‌تر از گذشته به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و ما نیز به عنوان امانتداران این صنعت تلاش می‌کنیم امانتداران خوبی باشیم.
زارعان پروژه‌های مربوط به اکتشاف و استخراج اورانیوم با روش ژئوفیزیک هوابرد را از دیگر پروژه‌های سازمان انرژی اتمی ذکر کرد و گفت: تا به امروز 85 درصد مساحت کشور به صورت رادیومتریک و مغناطیس هوابرد اسکن شده و از سرریز این دانش به توده‌های معدنی پنهان همچون معادن آهن رسیده‌ایم واطلاعات آن در اختیار مصرف کنندگان از جمله وزارت صنعت، معدن قرار گرفته است.
امسال 30 تن کیک زرد تولید شد
وی با اشاره به حمایت‌های دول‌ت‌ها و رهبر انقلاب اسلامی از پروژه کیک زرد گفت: کیک زرد یک ماده استراتژیک است، نیروگاه اتمی قدرت و تحقیقاتی همچون خودرویی است که اگر بنزین نداشته باشد در عمل هیچ‌گونه کارایی ندارد، لذا با دوراندیشی که در سال 1389 رئیس سازمان انرژی اتمی داشت، این پروژه عملیاتی شد و خوشبختانه از سه سال گذشته تاکنون با برنامه‌ریزی و هدفگذاری صورت گرفته اولین محموله کیک زرد به وزن 10 تن در سال 1396، سپس در سال گذشته 20 تن و در سال جاری 30 تن تولید و برداشت شد و این میزان درحال افزایش است.
زارعان اضافه کرد: در عمل چون این ماده را به ما نمی‌فروشند، با دانش، ابزارآلات و تعبیر و تفسیر بومی این ماده استراتژیک را شناسایی و سپس استخراج و پس از خردایش و سایر اقدامات به UCF اصفهان انتقال می‌یابد، مضاف بر اینکه در بعد از برجام، 400 تن کیک زرد در تعاملات بین‌المللی و مذاکرات فنی به ازای اورانیوم تبادل شده اخذ کرده و به ذخائر استراتژیک کشور در این حوزه اضافه شده است.
وی با بیان اینکه هدفگذاری ما روی 5 نیروگاه است، تاکید کرد: نیاز سالانه هر نیروگاه یک‌هزار مگاواتی بین 27 تا 30 تن اورانیوم غنی شده است و باید با قدرت در جهت تولید مواد اولیه مورد نیاز کشور تلاش کنیم.
دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درخصوص بازطراحی و مدرن سازی راکتور اراک اظهارداشت: ظرف 2 هفته آینده مدار ثانویه این پروژه به طور رسمی افتتاح و سپس تست سرد انجام می‌شود و شاهد اتمام این پروژه در اوایل 1400 خواهیم بود.